Te leki są na wyczerpaniu. GIF wydał nowy komunikat o dostępności leków
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje w nowym komunikacie o problemach z dostępnością niektórych leków. Głównym powodem są problemy na różnych etapach łańcucha dostaw.
W tym artykule:
Nowe zestawienie GIG
Główny Inspektorat Farmaceutyczny przygotowuje cykliczne zestawienie dotyczące dostępności produktów leczniczych, kierowane do Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej. Materiał ma usprawniać współpracę między administracją publiczną a praktykami ochrony zdrowia, a także wspierać szybką wymianę informacji potrzebną do sprawnego zarządzania dostępnością leków.
Zestawienie powstaje na podstawie analizy wielu źródeł danych obejmujących cały łańcuch dystrybucji. GIF wykorzystuje informacje z aptek ogólnodostępnych i szpitalnych, z hurtowni farmaceutycznych, a także dane przekazywane przez podmioty odpowiedzialne. Dzięki temu możliwe jest zauważenie zarówno problemów po stronie hurtowej, jak i sygnałów o brakach zgłaszanych bezpośrednio przez apteki, a także śledzenie planowanych terminów dostaw.
Najważniejsze zmiany w najnowszym zestawieniu
W aktualnym raporcie opisano najistotniejsze różnice w dostępie do wybranych produktów leczniczych w porównaniu z poprzednimi tygodniami. W części przypadków rynek wciąż czeka na zapowiadane dostawy, ale przy wybranych preparatach odnotowano już poprawę.
Valproinian sodu + kwas walproinowy
W przypadku produktów zawierających walproinian sodu i kwas walproinowy (granulat o przedłużonym uwalnianiu, 30 saszetek) dostępność większości dawek pozostaje utrudniona. W bieżącym miesiącu mają pojawić się dostawy dawek 100 mg, 250 mg oraz 1000 mg, co powinno złagodzić problemy z zaopatrzeniem.
Jednocześnie zrealizowano już dostawę dawki 500 mg, a w najbliższych dniach oczekiwana jest dystrybucja do aptek ogólnodostępnych. Dostawa dawki 750 mg została zaplanowana na marzec.
Krople do oczu z fenylefryną
W odniesieniu do fenylefryny w kroplach do oczu (100 mg/ml, butelka 10 ml) problem koncentruje się na poziomie hurtowni farmaceutycznych, gdzie zapasy są bliskie wyczerpania. Utrudnienia w dostępności na poziomie hurtowym mają utrzymywać się do czasu realizacji dostawy zapowiadanej wstępnie na marzec.
Plastry z lidokainą
W zestawieniu odnotowano braki plastrów leczniczych z lidokainą (700 mg, 5 plastrów). Dostaw można spodziewać się dopiero w kolejnym miesiącu.
Klozapina
Dostępność klozapiny w dawce 25 mg (tabletki) nadal jest ograniczona. Dodatkowo jeden z produktów w tej dawce pozostaje czasowo wstrzymany w obrocie przez podmiot odpowiedzialny do końca maja, jednak w bieżącym miesiącu oczekiwane są dostawy odpowiednika.
W przypadku dawki 100 mg sytuacja jest korzystniejsza. W bieżącym tygodniu odnotowano dostawę jednego z leków, co przełożyło się na większą stabilność na rynku.
Gdzie sytuacja się poprawiła?
GIF wskazuje też grupę produktów, których dostępność poprawiła się dzięki zrealizowanym dostawom. Dotyczy to m.in.:
kwasu foliowego (acidum folicum hydricum) 5 mg (30 tabletek) oraz 15 mg (30 tabletek),
allopurynolu (allopurinolum) 200 mg (butelka 30 tabletek),
buprenorfiny (buprenorphinum), system transdermalny 35 mcg/h (5 plastrów),
klozapiny (clozapinum) 100 mg (50 tabletek),
dorzolamidu (dorzolamidum), krople do oczu 20 mg/ml (3 butelki 5 ml),
gliklazydy (gliclazidum) 30 mg (60 tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu),
lacidipiny (lacidipinum) 4 mg i 6 mg (po 28 tabletek powlekanych),
lewetyracetamu (levetiracetamum) 500 mg (50 tabletek powlekanych),
walproinianu sodu + kwasu walproinowego (natrii valproas + acidum valproicum) 200 mg + 87 mg (30 tabletek o przedłużonym uwalnianiu),
okskarbazepiny (oxcarbazepinum) 150 mg (50 tabletek powlekanych).
W praktyce może to oznaczać mniejszą presję na poszukiwanie zamienników w części terapii, choć przy kilku preparatach kluczowe pozostają najbliższe tygodnie i realizacja zapowiadanych dostaw.
Magdalena Pietras, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- Główny Inspektorat Farmaceutyczny
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.