Trwa ładowanie...

Temat Miesiąca - Pokonaj biegunkę

Temat Miesiąca - Pokonaj biegunkę

Wymioty i biegunka to dolegliwości związane z układem pokarmowym. Biegunka u niemowlaka i małego dziecka jest diagnozowana w sytuacji, kiedy maluch oddaje luźne stolce trzy razy na dobę lub częściej. Może pojawić się ona w wyniku działania wirusa lub bakterii, niedojrzałości układu pokarmowego, w związku z chorobami, takimi jak: grypa żołądkowa, zapalenie płuc, zapalenie ucha, alergia, zatrucie pokarmowe, a także wskutek antybiotykoterapii.

Dla najmłodszych biegunka jest szczególnie groźną dolegliwością. Dlaczego? Maluszki nie mają świadomości, jak ważne jest uzupełnianie płynów w takich przypadkach. Trudno przekonać je do picia, więc bardzo łatwo o odwodnienie, które może zakończyć się tragicznie, jeśli nie w porę podejmiemy odpowiednie kroki. Bardzo często niezbędna okazuje się hospitalizacja ze względu na to, że odwodnienie organizmu objawia się: osłabieniem, zaburzeniami pracy serca, wysoką gorączką, spadkiem ciśnienia krwi, niewydolnością nerek a nawet śpiączką.

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca stosowanie w przypadku biegunki doustnych płynów nawadniających, które nie tylko uzupełniają wodę w organizmie, ale również skracają czas utrzymywania się symptomów. Tego rodzaju preparaty dostępne są bez recepty i można je kupić w każdej aptece. Nie zaszkodzą również naturalne metody walki z biegunką.

Dowiedz się więcej na temat tej dolegliwości z Tematu Miesiąca – Pokonaj biegunkę.