Trwa ładowanie...

Tętniak rzekomy

Klasyczny tętniak to odcinek naczynia tętniczego, który, na skutek zmian chorobowych lub wrodzonej wady dotyczącej ściany tętnicy, uległ poszerzeniu. O tętniaku mówimy, gdy średnica zmiany jest minimum dwukrotnie większa niż prawidłowa średnica danego naczynia. Istotne jest, że ścianę tętniaka stanowi ściana naczynia.

Zobacz film: "Kardiologia interwencyjna"

spis treści

  W przypadku tętniaka rzekomego ograniczenie, czy worek tętniaka, stanowi torebka łącznotkankowa. Tętniak rzekomy tworzy się na skutek uszkodzenia tętnicy i wydostania się krwi poza naczynie.

  Początkowo zmiana taka nasi nazwę krwiaka tętniącego. Z czasem, gdy krwiak zostanie otoczony torebką, przeistacza się w tętniaka. Najczęstszą przyczyną powstawania tętniaków rzekomych są urazy tętnic, zwykle tętnic kończyn dolnych.

  Tętniak rzekomy tętnicy udowej jest najczęstszym miejscowym powikłaniem koronarografii. Wprowadzenie cewnika do serca za pośrednictwem tętnicy udowej uszkadza jej ścianę.

  Mimo kilkugodzinnego stosowania po zabiegu opatrunku uciskowego w okolicy pachwiny (lub nadgarstka, jeśli zabieg był wykonywany z dostępu tętnicą promieniową - zależne od kliniki) czasem z krwiaków powstają tętniaki rzekome.

  Tego typu powikłania mogą również pojawić się po operacjach naprawczych tętnic w miejscach zespolenia protezy z tętnicą. W zależności od rozmiaru tętniaka podejmuje się decyzję o obserwacji lub o leczeniu chirurgicznym.

  Zobacz także:

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza