Przejdź na WP

Trądzik - najczęściej zadawane pytania

Trądzik jest schorzeniem dotykającym głównie osoby w wieku dojrzewania i po tym okresie jego objawy powinny ustąpić. Jednak nie zawsze tak się dzieje. Kiedy należy zgłosić się do specjalisty? Czy zmiany w diecie mogą złagodzić objawy trądziku? kiedy wskazana jest wizyta u kosmetyczki? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Trądzik jest chorobą skóry, której często towarzyszy stan zapalny. Dotyczy dużej liczby osób w okresie pokwitania – od około 12.–13. aż do 20.–25. roku życia. Powstają wtedy zmiany typu krostek, zaskórników lub torbieli ropnych na skórze twarzy, pleców, ramion lub klatki piersiowej – czyli w tzw. okolicach łojotokowych. Miejsca te są najbogatsze w gruczoły łojowe, wytwarzające łój. Jeśli dojdzie do ich zatkania w wyniku zbyt dużej produkcji łoju lub nadmiernego rogowacenia, przy ujściu gruczołów powstają charakterystyczne zmiany trądzikowe.

spis treści

1. Jakie są przyczyny pojawiania się trądziku?

Przyczyn występowania jest kilka. Czynnikiem usposabiającym jest osobnicza skłonność do nadmiernego wydzielania łoju i rogowacenia ujść mieszków włosowych. Dużą rolę w powstawaniu trądziku odgrywają również hormony, szczególnie androgeny. Stymulują one wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, występujące na całej powierzchni skóry (oprócz skóry stóp i dłoni). Łój produkowany przez te gruczoły pełni funkcję ochronną dla skóry i sprawia, że jest ona odpowiednio nawilżona i sprężysta. W momencie gdy występuje nadmierne wydzielanie, łój zaczyna się gromadzić, gruczoły ulegają zatykaniu, powstają czopy łojowo-rogowe. W tym momencie dołączają bakterie – najczęściej Propionibacterium acnes. Bakterie te wytwarzają enzymy, które rozkładają łój i powodują uwolnienie substancji silnie drażniących skórę. Tym sposobem powstają pierwsze objawy trądziku.

2. U kogo najczęściej występuje trądzik?

Trądzik pospolity jest chorobą bardzo rozpowszechnioną, a jego wystąpienie nie jest ograniczone wiekiem. Występuje najczęściej u młodzieży w okresie pokwitania tj. między 13. a 20. rokiem życia. Jednak może dotyczyć także osób po okresie pokwitania, np. po czterdziestce, jak również niemowląt.

3. Czy dieta wpływa na trądzik?

Panuje powszechne przekonanie, że dieta wpływa na nasilenie zmian trądzikowych, lecz nikt nie udowodnił takiego związku. Niektórzy pacjenci wyłączając z diety słodycze, ostre przyprawy czy alkohol, odczuwają poprawę zmian skórnych. Jednak przeprowadzone badania nie potwierdzają sytuacji, w której spożywanie tłustych czy mocno przyprawionych potraw miałoby nasilać trądzik bądź go wywoływać.

4. Jak wspomagać leczenie trądziku?

W leczeniu wspomagającym można stosować preparaty witamin, które mają działanie przeciwłojotokowe. Zalecane jest stosowanie preparatów witaminowych z grupy B (w szczególności B2), ale z wyłączeniem witaminy B12, która sama może powodować zmiany trądzikowe! Inne witaminy mające korzystny wpływ na zmiany trądzikowe to witamina C i PP. Można także stosować preparaty zewnętrznie: roztwory i żele oczyszczające trądzikową skórę.

5. Czy można wyciskać krosty?

Wyciskanie krost u pacjentów z trądzikiem nie pomaga w jego leczeniu, a nawet pogarsza jego przebieg. Dzieje się tak dlatego, że wyciskając ropną treść zmian trądzikowych, powodujemy rozsiew bakterii na zdrowej skórze. Równie ważny jest fakt, że zmiany wyciskane są często niedokładnie i dochodzi do ich powtórnego nadkażenia bakteriami bytującymi fizjologicznie na powierzchni skóry człowieka.

6. Jak długo leczy się trądzik?

Trądzik jest chorobą, która wymaga długotrwałego (kilkumiesięcznego) i systematycznego leczenia. Także rozpoczynając terapię przeciwtrądzikową, nie należy się spodziewać natychmiastowego ustąpienia objawów. Jednak w miarę upływu czasu dochodzi do stopniowego łagodzenia zmian, a z czasem do ich ustąpienia. U większości osób trądzik mija po okresie pokwitania, tj. po 20.–25. roku życia, i nie ma potrzeby dalszego kontynuowania terapii.

7. Kto powinien leczyć trądzik?

Leczenie trądziku zawsze powinno być prowadzone przez lekarza dermatologa. Leczenie przez inne osoby nie dla wszystkich okazuje się korzystne, a nawet może nasilić istniejące już zmiany skórne. Wyciskanie zmian trądzikowych przez kosmetyczkę (bądź samemu) jest przeciwwskazane, gdyż nie leczy przyczyn trądziku, a może powodować powstanie szpecących blizn, które pozostają na całe życie.

8. Czy leczenie trądziku uwzględnia opalanie?

Tak. Niektóre metody leczenia trądziku uwzględniają naświetlanie promieniami imitującymi światło słoneczne. Nie jest to jednak sposób na jego wyleczenie. Zbyt intensywne opalanie może podrażniać skórę. Trzeba również pamiętać, że przy stosowaniu niektórych leków przyjmowanych doustnie oraz preparatów stosowanych na skórę opalanie jest bezwzględnie przeciwwskazane! Do tej grupy należą np. preparaty kwasu witaminy A. Przy ich stosowaniu należy wystrzegać się opalania i stosować kremy z wysokimi filtrami. Zawsze trzeba zapytać się swojego lekarza dermatologa, czy wobec stosowanej terapii można się opalać.

9. Jakie kosmetyki stosować przy trądziku?

Przy stosowaniu kosmetyków należy starannie wybrać te, które są przeznaczone do cery trądzikowej i nie zatykają ujść gruczołów łojowych. Trzeba wystrzegać się tłustych kremów, róży czy podkładów oraz kosmetyków, które w swym składzie mają substancje mogące podrażnić trądzikową skórę. Oczywiście należy systematycznie przyjmować leki oraz stosować preparaty zalecone przez lekarza dermatologa.

10. Czy podczas leczenia trądziku można kąpać się w basenie?

Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa i podrażniona przez stosowanie leków. Woda w basenie, szczególnie ta chlorowana, może jeszcze nasilić trądzik. Przy trądziku należy się raczej wystrzegać pływania w basenie lub, jeśli to możliwe, wybrać basen, w którym woda jest ozonowana.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy