Trwa ładowanie...

Udusiła się podczas nagłego ataku refluksu. To jeden z tysięcy takich przypadków

Gabrielly Rose de Medeiros, 21-latka z Sao Paulo w Brazylii, zmarła na skutek ataku refluksu. Uciążliwa przypadłość spowodowała, że kawałek mięsa utknął w jej drogach oddechowych. Nie mogła oddychać ani wezwać pomocy. Według statystyk rocznie może dochodzić nawet do ponad 1650 takich zgonów.

1. Niespodziewana śmierć przez popularną dolegliwość

Według ONZ szacunkowa liczba osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy wynosi 1,03 miliarda. Ta popularna, i nierzadko bagatelizowana dolegliwość, stanowi śmiertelne zagrożenie dla osób, które się z nią zmagają. Przypadek Gabrielly Rosa de Medeiros, 21-latki z z Sao Paulo w Brazylii, jest tego najlepszym przykładem.

Dziewczyna została znaleziona martwa w swoim pokoju w Sao Paolo po tym, jak zakrztusiła się po jedzeniu (bardzo typowy objaw dla refluksu). Kawałek mięsa utknął jej w gardle i zablokował drogi oddechowe.

Zobacz film: "Czerwone wino nie pomaga w walce z trądzikiem"

Ciotka dziewczyny relacjonowała, że do tragicznego zdarzenia doszło niedługo po powrocie Gabrielly z rozmowy kwalifikacyjnej. Po przyjściu do domu zjadła obiad z rodziną i udała się do swojego pokoju. Tam zaczął się atak refluksu. Na jego skutek żołądek dziewczyny zwrócił kawałek mięsa do przełyku, który przemieścił się do dróg oddechowych. Kobieta była sama w pokoju, nie mogła oddychać ani wezwać pomocy. Krewni znaleźli ją kilka godzin później, po nieudanych próbach kontaktu z dziewczyną.

Gabrielly Rose de Medeiros
Gabrielly Rose de Medeiros (EAST NEWS)

2. Bezskuteczne próby ratowania

Kiedy domownicy znaleźli kobietę leżącą na podłodze, rozpoczęli akcję reanimacyjną, jednak bezskuteczną. Służby ratunkowe stwierdziły zgon natychmiast po przyjeździe. Ciało Gabrielly trafiło do Prawnego Instytutu Lekarskiego, gdzie zostało poddane sekcji zwłok. Stwierdzono, że bezpośrednią przyczyną śmierci było zakrztuszenie się kawałkiem mięsa, który trafił do dróg oddechowych w wyniku nagłego ataku refluksu.

3. Refluks żołądkowo-jelitowy

Refluks żołądkowo-jelitowy to schorzenie polegające na zarzucaniu zawartości żołądka do przełyku. Choroba refluksowa powstaje w związku z zapaleniem błony śluzowej przełyku. Jest to spowodowane przewlekłym zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku. Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego prowadzą do słabnięcia napięcia dolnego zwieracza przełyku.

Typowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego oraz zapalenia przełyku to: gorycz lub kwaśność lub w jamie ustnej, nudności, wymioty, bolesne połykanie oraz odbijania (zwykle kwaśne). Mniej typowymi objawami refluksu żołądka są objawy pozaprzełykowe, bóle w klatce piersiowej lub nadbrzuszu sugerujące bóle wieńcowe, chrypka, napadowy kaszel, nadreaktywność oskrzeli dająca objawy astmy oskrzelowej, bóle gardła i zapalenie dziąseł.

Refluks leczy się farmakologicznie lub operacyjnie. Bardzo ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety oraz spożywanie niewielkich posiłków, ale częstych.

Według National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease tylko w 2010 roku hospitalizowano 4,7 mln osób z powodu refluksu, 1653 osoby zmarły w wyniku następstw ataku.

Zobacz także: Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza