Trwa ładowanie...

Urlop menstruacyjny - co to jest, gdzie obowiązuje, urlop menstruacyjny w Polsce

 Paula Jakubasik
13.05.2022 13:51
Urlop menstruacyjny to nieobecność w pracy z powodu bolesnych miesiączek.
Urlop menstruacyjny to nieobecność w pracy z powodu bolesnych miesiączek. (adobestock)

Urlop menstruacyjny umożliwia kobietom pozostanie w domu, jeżeli w danym dniu szczególnie doskwiera im ból brzucha i inne dolegliwości miesiączkowe. W niektórych krajach urlop menstruacyjny regulowany jest prawnie, w Polsce istnienie dni wolnych z tego tytułu zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Co warto wiedzieć o urlopie miesiączkowym i w jakich firmach on obowiązuje?

spis treści

1. Co to jest urlop menstruacyjny?

Urlop menstruacyjny to przywilej dla kobiet, który umożliwia pozostanie w domu w przypadku odczuwania dyskomfortu lub bólu w czasie miesiączki. Może być to jeden lub więcej dni wolnych.

Nie pojawienie się w pracy zazwyczaj zgłasza się tego samego dnia rano, urlop menstruacyjny nie wpływa również na ilość dni w puli urlopu wypoczynkowego. Urlop miesiączkowy ma na celu odpoczynek i powrót do pełni sił dla kobiet, które odczuwają silny ból, skurcze brzucha lub obfite krwawienie.

Zobacz film: "Bóle menstruacyjne"

Raport magazynu medycznego BMJ Open z 2019 roku jasno wskazuje, że zbadane 33 tysiące kobiet są mniej wydajne aż przez około 9 dni cyklu menstruacyjnego. Niestety obawa o utratę pracy sprawia, że jedynie jedna osoba na pięć wyjaśnia, ze powodem nieobecności w pracy są dolegliwości miesiączkowe.

2. W jakich krajach obowiązuje urlop menstruacyjny?

Urlop menstruacyjny to standard w wielu azjatyckich krajach i kilku chińskich prowincjach. Obowiązuje na przykład w Indonezji (2 dni wolne), Tajwanie (3 dni wolne) czy Korei Południowej. W Japonii urlop ten gwarantowany jest przez prawo pracy od 1947 roku.

W Europie pierwszym krajem, który zaakceptował urlop menstruacyjny są Włochy (od 2017 roku). W państwie tym przysługują aż trzy dni wolne po okazaniu zaświadczenia o bolesnych miesiączkach.

W Egipcie i Argentynie firmy mogą ustalić własne zasady, dotyczące nieobecności w pracy z powodu okresu, nie istnieją tam jednak regulacje prawne w tym temacie.

W Zambii urlop ten określa się mianem Dnia Matki, wówczas kobieta może nie pojawić się raz w miesiącu w pracy bez podawania przyczyny ani zaświadczeń lekarskich.

Od kilku lat urlop miesiączkowy staje się coraz popularniejszy na całym świecie. Od 2007 roku przysługuje on kobietom pracującym w Nike, a od 2016 roku pracownikom brytyjskiej firmy Coexit.

Niestety wciąż żaden kraj europejski nie zaakceptował pomysłu płatnego urlopu menstruacyjnego, we Włoszech trwała dyskusja na ten temat, ale ostatecznie pomysł został odrzucony przez rząd.

3. Czy urlop menstruacyjny istnieje w Polsce?

Urlop menstruacyjny nie jest ujęty w polskim Prawie Pracy, istnienie dnia wolnego z powodu miesiączki zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy i zarządzeń konkretnej firmy.

W większości miejsc pracy w Polsce nie funkcjonuje urlop miesiączkowy, a kobiety w przypadku złego samopoczucia podczas okresu decydują się na zwolnienie lekarskie lub urlop na żądanie (przysługują 4 dni w roku).

W naszym kraju istnieje zaledwie kilka firm, które zdecydowały się na wdrożenie tego przywileju dla kobiet. Od 2020 roku marka odzieżowa PLNY LALA przyznaje kobietom płatny dzień wolny pod nazwą "okres wolny od pracy" bez utraty ilości dni urlopu wypoczynkowego.

Podobne rozwiązanie przyjęła Spadiora, skracając jednocześnie tydzień pracy z 40 do 32 godzin. Urlop menstruacyjny obowiązuje od 2022 roku również w agencji kreatywnej More Bananas, gdzie wystarczy zgłosić nieobecność tego samego dnia z samego rana (przysługuje jeden dzień w miesiącu).

W Polsce urlop menstruacyjny to wciąż mało popularny temat i zależy wyłącznie od pracodawcy. W firmach, w których zostały wprowadzone dni wolne z tego tytułu, urlop miesiączkowy nie przechodzi na kolejny miesiąc i nie istnieje możliwość odebrania ekwiwalentu za jego niewykorzystanie.

Dodatkowo osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin również mogą skorzystać z urlopu, ale jego ilość ustalana jest proporcjonalnie do czasu pracy.

Zobacz też:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze