Trwa ładowanie...

USG 3D - charakterystyka, korzyści, cena

USG 3D, nazywane również ultrasonograficznym badaniem trójwymiarowym przeprowadzane jest zwykle między dwudziestym czwartym, a trzydziestym tygodniem ciąży. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania ze strony ciężarnej pacjentki. W trakcie badania rodzice mogą dokładnie zobaczyć swoje dziecko. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej metody? Ile trzeba zapłacić za wykonanie badania USG 3D?

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

spis treści

1. Charakterystyka USG 3D

USG 3D, często określane mianem ultrasonograficznego badania trójwymiarowego przebiega zgodnie z tą samą procedurą, co standardowe USG, ale wykorzystuje specjalną sondę i oprogramowanie do tworzenia obrazu w trójwymiarze. W trakcie wykonywanego badania rodzice mogą zobaczyć dziecko w formie nieruchomej, trójwymiarowej bryły.

W przeciwieństwie do tradycyjnego USG 2D, USG 3D pozwala zobaczyć znacznie więcej szczegółów i cech zewnętrznych u malucha.

Klasyczne badanie USG, które jest niezwykle ważnym narzędziem diagnostycznym dla lekarza pokazuje dziecko w formie czarno białych plam. Dzięki badaniu trójwymiarowemu rodzice mogą obejrzeć swoje dziecko znacznie dokładniej. Na zdjęciach mogą zobaczyć nie tylko twarz maluszka, ale również rzeczywisty obraz jego ciała. Trójwymiarowe badanie wykonuje się zwykle między dwudziestym czwartym, a trzydziestym tygodniem ciąży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Dlaczego warto poddać się badaniu USG 3D?

Dlaczego warto poddać się badaniu USG 3D? Ponieważ ultrasonograficzne badanie trójwymiarowe może być szczególnie pomocne w diagnozowaniu wszelkich podejrzanych problemów podczas ciąży. Umożliwia ono dokładniejsze wykluczenie bądź potwierdzenie wad rozwojowych płodu. Jeśli lekarz zdiagnozuje u malucha jakąkolwiek wadę, zarówno specjaliści, jak i rodzice zyskują czas na dalszą diagnostykę oraz podjęcie leczenia. Jak wiemy, wiele chorób można leczyć już w okresie prenatalnym.

USG 3D jest szczególnie pomocne w rozpoznawaniu chorób widocznych gołym okiem. Niektóre schorzenia rozpoznaje się po tym, że u dziecka występuje nieprawidłowa budowa nosa.

3. USG 3D a bezpieczeństwo

Badanie USG 3D jest w pełni bezpieczne, zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i jej maluszka. Optymalnym terminem wykonania badania trójwymiarowego jest dwudziesty 24.–30. tydzień ciąży.

Dzięki trójwymiarowemu USG, rodzice mają możliwość zobaczyć swoją pociechę, a także przyjrzeć się jej bardzo dokładnie jej wyglądowi. Po wykonaniu USG w trójwymiarze, ginekolog omawia z pacjentką szczegóły badania. Na koniec wizyty rodzice dziecka otrzymują płytę z nagranym obrazem z przebiegu USG trójwymiarowego.

Zobacz także:

4. Ile kosztuje USG 3D?

Wiele ciężarnych pacjentek zastanawia się, ile kosztuje USG 3D. Okazuje się, że za wykonanie trójwymiarowego USG pacjentka musi zapłacić około dwustu, trzystu złotych. Technika ta umożliwia zobaczenie dziecka w sposób wyraźny i dokładny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza