Trwa ładowanie...

USG tarczycy – przebieg badania, wyniki

USG tarczycy jest często podstawą do diagnozy coraz częściej pojawiających się chorób czy zmian patologicznych tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym, całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Właściwie przeprowadzone badanie USG tarczycy nie powinno także zająć wiele czasu. USG tarczycy najczęściej jest badaniem, które powinno być zlecane razem z pełną morfologią. Lekarz na wstępie wizyty powinien także zbadać manualnie gruczoł tarczycowy pacjenta - przy zaawansowanych stanach chorobowych zmiany zachodzące w gruczole są widoczne gołym okiem.

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

spis treści

1. Przebieg badania USG tarczycy

USG tarczycy, czyli badanie ultrasonograficzne jest to najprostsze badanie tarczycy. USG tarczycy umożliwia określenie nie tylko kształtu, wielkości i wymiarów tarczycy. Badający w czasie USG tarczycy może również sprawdzić strukturę gruczołu, co pozwoli na stwierdzenie czy w obrębie tarczycy znajdują się torbiele, guzki. USG tarczycy pozwala też na znalezienie zmian, które są trudne do wykrycia dotykiem.

USG tarczycy jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym
USG tarczycy jest badaniem bezbolesnym i bezinwazyjnym

W przypadku, kiedy USG tarczycy potwierdzi zmiany wykonywana bywa biopsja polegająca na pobraniu fragmentu przy pomocy specjalistycznej igły. W następnej kolejności wycinek znalezionego guzka jest wysyłany do patologa. Badanie histopatologiczne pozwoli na odróżnienie zmian łagodnych od dla przykładu raka tarczycy.

W większości przypadków USG tarczycy przeprowadzane jest wtedy, kiedy u pacjenta wcześniej stwierdzone zostaną nieprawidłowości dotyczące ilości hormonów tarczycowych we krwi. Najczęściej lekarz zleca na początku wykonanie badania poziomu hormonów tarczycy, przede wszystkim TSH. Jeżeli pacjent w przeszłości miał już wykonywane pomiary hormonów tarczycowych czy USG tarczycy, korzystnie byłoby, gdyby posiadał on ze sobą wyniki tych badań - pozwoli to na postawienie jak najdokładniejszej i prawidłowej diagnozy. Samo USG tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej. Badający smaruje szyję specjalistycznym żelem, a w następnej kolejności przesuwa głowicę aparatu. Na monitorze pokazuje się pełen obraz gruczołu.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu
"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu [7 zdjęć]

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało....

zobacz galerię

2. Objętość tarczycy

USG tarczycy pozwala określić objętość gruczołu. Prawidłowa objętość tarczycy musi wynosić maksymalnie u mężczyzn 25 ml, a u kobiet maksymalnie 20 ml. Każde przekroczenie tej normy może sugerować, że doszło do rozwoju wola tarczycy. Badanie USG tarczycy może wskazać na powiększenie gruczołu tarczycy w stopniu jednolitym, wtedy lekarz stawia diagnozę. Jeżeli USG tarczycy wykryje guzek czy wiele guzków, wtedy możemy mieć do czynienia z wolem guzkowatym.

Badanie USG tarczycy jest zlecane, jeżeli zwiększa się obwód szyi, albo, gdy lekarz podczas badania dotykiem wykrywa obecność jakichś zmian w gruczole. USG tarczycy jest także zlecane przez lekarza w momencie, kiedy stężenie hormonów tarczycy jest niewłaściwe. Nieprawidłowy poziom hormonów może sugerować dla przykładu nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Wyniki badania USG tarczycy powinny być interpretowane razem z morfologią krwi.

To też warto wiedzieć

Warto podkreślić, że jeśli USG tarczycy wykaże zmiany w strukturze gruczołu, nie można na jego podstawie jednoznacznie stwierdzić, że jest to zmiana złośliwa. Jednak USG tarczycy pozwala na wskazanie pewnych cech, które mogą wskazywać na złośliwy charakter guzków.

W USG tarczycy mogą być np. widoczne mikrozwapnienia o średnicy poniżej 2 mm, które w 75 proc. przypadków pojawiają się w nowotworach brodawkowatych i rdzeniastych.

Ważnym wskaźnikiem, który można zauważyć w czasie USG tarczycy, jest też wygląd granic zmiany. Jeśli USG tarczycy pokaże nieregularne krawędzie guzka, może to świadczyć o tym, że jest to zmiana złośliwa. Najważniejszą jednak cechą złośliwości zmian są przerzuty oraz nacieki na sąsiadujące tkanki, które również mogą być widoczne w czasie USG tarczycy.

W przypadku niepewności do charakteru istniejącej u pacjenta zmiany, warto wykonać biopsję celowaną, którą wykonuje się w czasie USG tarczycy. Tak więc, USG tarczycy jest ważnym elementem diagnostycznym, jednak konieczne może być zweryfikowanie wyniku USG tarczycy na drodze badania histopatologicznego materiału pobranego podczas biopsji tarczycy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.