USG tarczycy – przebieg badania, wyniki

USG tarczycy jest często podstawą do diagnozy coraz częściej pojawiających się chorób czy zmian patologicznych tego gruczołu. USG tarczycy jest badaniem bezpiecznym, całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym. Właściwie przeprowadzone badanie USG tarczycy nie powinno także zająć wiele czasu. USG tarczycy najczęściej jest badaniem, które powinno być zlecane razem z pełną morfologią. Lekarz na wstępie wizyty powinien także zbadać manualnie gruczoł tarczycowy pacjenta - przy zaawansowanych stanach chorobowych zmiany zachodzące w gruczole są widoczne gołym okiem.

Zobacz film: "Jak objawia się nadczynność i niedoczynność tarczycy?"

USG tarczycy – przebieg badania

USG tarczycy, czyli badanie ultrasonograficzne jest to najprostsze badanie tarczycy. USG tarczycy umożliwia określenie nie tylko kształtu, wielkości i wymiarów tarczycy. Badający w czasie USG tarczycy może również sprawdzić strukturę gruczołu, co pozwoli na stwierdzenie czy w obrębie tarczycy znajdują się torbiele, guzki. USG tarczycy pozwala też na znalezienie zmian, które są trudne do wykrycia dotykiem.

W przypadku, kiedy USG tarczycy potwierdzi zmiany wykonywana bywa biopsja polegająca na pobraniu fragmentu przy pomocy specjalistycznej igły. W następnej kolejności wycinek znalezionego guzka jest wysyłany do patologa. Badanie histopatologiczne pozwoli na odróżnienie zmian łagodnych od dla przykładu raka tarczycy.

W większości przypadków USG tarczycy przeprowadzane jest wtedy, kiedy u pacjenta wcześniej stwierdzone zostaną nieprawidłowości dotyczące ilości hormonów tarczycowych we krwi. Najczęściej lekarz zleca na początku wykonanie badania poziomu hormonów tarczycy, przede wszystkim TSH. Jeżeli pacjent w przeszłości miał już wykonywane pomiary hormonów tarczycowych czy USG tarczycy, korzystnie byłoby, gdyby posiadał on ze sobą wyniki tych badań - pozwoli to na postawienie jak najdokładniejszej i prawidłowej diagnozy. Samo USG tarczycy wykonywane jest w pozycji leżącej. Badający smaruje szyję specjalistycznym żelem, a w następnej kolejności przesuwa głowicę aparatu. Na monitorze pokazuje się pełen obraz gruczołu.

"Niszczyciele tarczycy" ukryci w twoim domu

Środki antyadhezyjne wykorzystuje się do pokrywania powierzchni przedmiotów, aby nic do nich nie przylegało. Niektórzy producenci nici dentystycznych dodają...

USG tarczycy – wyniki

USG tarczycy pozwala określić objętość gruczołu. Prawidłowa objętość tarczycy musi wynosić maksymalnie u mężczyzn 25 ml, a u kobiet maksymalnie 20 ml. Każde przekroczenie tej normy może sugerować, że doszło do rozwoju wola tarczycy. Badanie USG tarczycy może wskazać na powiększenie gruczołu tarczycy w stopniu jednolitym, wtedy lekarz stawia diagnozę. Jeżeli USG tarczycy wykryje guzek czy wiele guzków, wtedy możemy mieć do czynienia z wolem guzkowatym.

Badanie USG tarczycy jest zlecane, jeżeli zwiększa się obwód szyi, albo, gdy lekarz podczas badania dotykiem wykrywa obecność jakichś zmian w gruczole. USG tarczycy jest także zlecane przez lekarza w momencie, kiedy stężenie hormonów tarczycy jest niewłaściwe. Nieprawidłowy poziom hormonów może sugerować dla przykładu nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Wyniki badania USG tarczycy powinny być interpretowane razem z morfologią krwi.

Warto podkreślić, że jeśli USG tarczycy wykaże zmiany w strukturze gruczołu, nie można na jego podstawie jednoznacznie stwierdzić, że jest to zmiana złośliwa. Jednak USG tarczycy pozwala na wskazanie pewnych cech, które mogą wskazywać na złośliwy charakter guzków.

W USG tarczycy mogą być np. widoczne mikrozwapnienia o średnicy poniżej 2 mm, które w 75 proc. przypadków pojawiają się w nowotworach brodawkowatych i rdzeniastych.

Ważnym wskaźnikiem, który można zauważyć w czasie USG tarczycy, jest też wygląd granic zmiany. Jeśli USG tarczycy pokaże nieregularne krawędzie guzka, może to świadczyć o tym, że jest to zmiana złośliwa. Najważniejszą jednak cechą złośliwości zmian są przerzuty oraz nacieki na sąsiadujące tkanki, które również mogą być widoczne w czasie USG tarczycy.

W przypadku niepewności do charakteru istniejącej u pacjenta zmiany, warto wykonać biopsję celowaną, którą wykonuje się w czasie USG tarczycy. Tak więc, USG tarczycy jest ważnym elementem diagnostycznym, jednak konieczne może być zweryfikowanie wyniku USG tarczycy na drodze badania histopatologicznego materiału pobranego podczas biopsji tarczycy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

USG tarczycy
najnowsze pytania

USG

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły USG tarczycy
USG tarczycy

Pamiętaj o USG tarczycy!

Pamiętaj o USG tarczycy!

do wykonywania profilaktycznych badań USG tarczycy oraz samobadania gruczołu tarczowego. Samobadanie tarczycy jest bardzo proste! Choroby tarczycy (...) pamięta o badaniach piesi....

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

USG dopochwowe - zdjęcie

USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę

Badania

Biopsja tarczycy - wskazania, przebieg

Biopsja tarczycy - wskazania, przebieg

 tarczycy - przebieg Przed biopsją tarczycy lekarz może zalecić wykonanie badań poprzedzających, do których zaliczamy m.in. USG tarczycy, badanie...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Choroby tarczycy - diagnostyka

Choroby tarczycy - diagnostyka

choroby tarczycy Badaniem podstawowym w obrazowaniu tarczycy jest USG, które pozwala ocenić: położenie tego narządu, jego wielkość i kształt (...) . Choroby tarczycy...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

Nadczynność tarczycy (prezentacja edukacyjna)

hormonów tarczycy. To zjawisko staje się bardziej prawdopodobne, gdy guzek jest większy niż 3 cm. Guzki te mogą być łatwo wykryte poprzez badanie (...) mogą potwierdzić obecność nadmiernego wydzielania hormonów tarczycy,...

Normy laboratoryjne

FT3 - cel i przebieg badania, wyniki

. * Kiedy wykonujemy USG tarczycy? * Rodzaje hormonów tarczycy * Wyniki badań krwi * Podstawowe profilaktyczne badania okresowe FT3 - wyniki Norma...

Morfologia krwi - zastosowanie, normy, interpretacja

Badania krwi - TSH (WIDEO)

Badania krwi - TSH (WIDEO) Odtwórz wideo

przed wykonaniem badania. Na wyniki badań mogą mieć również wpływ czynniki, takie jak: stres, choroby o ostrym przebiegu, a także III trymestr ciąży. (...) . Badanie...