Trwa ładowanie...

W czepku urodzony - co to znaczy?

 Paula Jakubasik
14.03.2022 15:12
W czepku urodzony to noworodek, który przyszedł na świat w worku owodniowym.
W czepku urodzony to noworodek, który przyszedł na świat w worku owodniowym. (adobestock)

W czepku urodzony to sformułowanie, mające znaczenie dosłowne i przenośne. Oznacza noworodka, który przyszedł na świat w nienaruszonym worku owodniowym, co podobno ma przynosić mu ogromne szczęście. W czepku urodzony nie jest powikłaniem porodowym, nie stanowi też żadnego niebezpieczeństwa dla dziecka. Znaczy jedynie tyle, że pęcherz płodowy nie pękł samoistnie na skutek skurczów macicy w czasie porodu.

spis treści

1. Co znaczy w czepku urodzony?

Wyrażenie „w czepku urodzony” pochodzi od związku frazeologicznego „być w czepku urodzonym” i ma dwa podstawowe znaczenia:

  • znaczenie dosłowne (medyczne) - dziecko rodzi się w worku owodniowym,
  • znaczenie przenośne - osoba, która ma dużo szczęścia w życiu.

2. W czepku urodzony - znaczenie medyczne

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

W czepku urodzony to noworodek, który przychodzi na świat w nieuszkodzonym worku owodniowym. Jest to rzadko spotykane zjawisko, które pozwala na zobaczenie, w jakiej pozycji znajduje się dziecko w brzuchu matki.

Worek owodniowy (pęcherz płodowy) to miejsce, w którym płód rozwija się przez całą ciążę. Składa się on z błon płodowych, a wraz z upływem czasu napełnia płynem, by uchronić dziecko przed ewentualnym uderzeniem czy wstrząsem.

Dodatkowo worek owodniowy utrzymuje stałą temperaturę, zabezpiecza przed dostępem bakterii i jest na tyle elastyczny, że nie pęka nawet pod wpływem intensywnych ruchów dziecka.

Dzieje się tak dopiero na skutek skurczów porodowych, choć niekiedy worek pozostaje nienaruszony aż do rozwiązania i konieczne jest jego nacięcie, by wyjąć noworodka. Wtedy właśnie uznaje się, że dziecko jest w czepku urodzone.

2.1. W czepku urodzony a bezpieczeństwo dziecka

Dziecko w czepku urodzone nie jest narażone na żadne niebezpieczeństwo, w porównaniu do noworodków urodzonych bez worka owodniowego.

Pęcherz płodowy to całkowicie naturalne środowisko, które nie grozi uduszeniem, ponieważ dziecko otrzymuje tlen z łożyska. Bycie w czepku urodzonym nie oznacza też, że dziecko zyskuje większą odporność na bakterie czy wirusy.

Poród w worku owodniowym pod względem medycznym nie jest związany zatem z dodatkowymi korzyściami dla noworodka, jest jedynie niecodziennym widokiem dla świadków porodu.

3. W czepku urodzony - znaczenie przenośne

W czepku urodzony to osoba, która cieszy się dużym szczęściem w życiu i wszystko przychodzi jej z dużą łatwością. Dawniej sądzono, że poród tego rodzaju jest magiczny i przynosi pomyślność dla całej rodziny.

Istniała również praktyka, by zostawiać worek owodniowy na pamiątkę dla dziecka. Miał on być swoistym talizmanem, który chroni przed utonięciem.

Obecnie bardzo często wykonywany jest zabieg amniotomii, czyli przebicia pęcherza płodowego, by przyspieszyć akcję porodową. Z tego względu urodzenie w czepku zdarza się jeszcze rzadziej.

Zobacz też:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze