Trwa ładowanie...

Dmuchane baseniki są niebezpieczne!

Znów lato. Przy wielu posesjach można zauważyć maluchy kąpiące się w przenośnych nadmuchiwanych basenach. Dla większości ludzi takie baseny są wspaniałym rozwiązaniem. Nie tylko dostarczają frajdy, ale są także o wiele tańsze niż zwykłe baseny. Niestety, nowe badania wykazały, że małe przenośne baseny niosą za sobą takie samo ryzyko utonięcia dla maluchów, jak duże stałe zbiorniki.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

1. Tragiczne żniwo baseników ogrodowych

Ogrodowy basen
Ogrodowy basen

Nawet najmniejszy basen może okazać się niebezpieczny dla dzieci. Maluchów nie powinno się pozostawiać...

zobacz galerię

Badania przeprowadzone przez naukowców z Ohio to pierwsze badania mające na celu przetestowanie bezpieczeństwa ogrodowych przenośnych basenów. Do tego typu zbiorników wodnych należą brodziki i nadmuchiwane oraz rozporowe baseny. Naukowcy przeanalizowali wszystkie przypadki utonięć dzieci poniżej 12 lat w takich basenach w przedziale od 2001 do 2009 roku. Analiza wykazała, że wypadki w basenie zakończyły się tragicznie dla 209 maluchów. 35 dzieci udało się odratować. Prawie wszystkie przypadki utonięć dotyczyły dzieci młodszych niż 5 lat (94%). Ponad połowę (56%) stanowili chłopcy, zaś w 73% do utonięć doszło w obrębie rodzinnego domu.

Naukowcy zauważyli także, że liczba utonięć dzieci gwałtownie wzrosła w przedziale od 2001 do 2005 roku, a ustabilizowała się od 2005 do 2009 roku. Takie obniżenie liczby tragicznych przypadków zabaw dzieci w basenach może być związane ze spadkiem sprzedaży w związku z kampanią prowadzoną w mediach na temat ryzyka utonięć.

2. Jak przeciwdziałać utonięciom? Pomimo tak przerażających statystyk, wielu posiadaczy przenośnych

ogrodowych basenów nie widzi w nich zagrożenia dla dzieci. Często maluchy pozostawiane są bez opieki. Należy pamiętać, że nawet kilka minut może zrobić olbrzymią różnicę. Wystarczy, że rodzic odwróci się na chwilę czy odbierze telefon. Dzieci są ruchliwe i niestety nie potrafią odpowiednio zachować się w sytuacji zagrożenia. Rodzice powinni zostać uświadomieni, że dmuchane baseniki są dla dzieci tak samo niebezpieczne jak duże baseny rekreacyjne.

Jest kilka sposobów, aby zredukować ryzyko utonięć dzieci w małych basenikach. Po pierwsze, należy utrudnić maluchowi dostęp do takiego zbiornika wody po zakończeniu zabawy, poprzez ustawienie ogrodzenia oraz zainstalowanie alarmu do basenu. Pomocne będą również zabezpieczenia dla dzieci . Nic nie zastąpi jednak stałej opieki osoby dorosłej nad bawiącym się dzieckiem. Nie zaszkodzi też kurs resuscytacji krążeniowo–oddechowej - w razie potrzeby rodzice będą wiedzieli, jak uratować malucha. Jeśli zaś chodzi o producentów baseników, powinni dodać do zestawu nowe elementy, skutecznie redukujące ryzyko utonięć, jak np. specjalne przykrycia, maty antypoślizgowe , bezpieczne zabawki do kąpieli , ogrodzenia czy wspomniane wcześniej alarmy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.