Trwa ładowanie...

Punkt G - umiejscowienie, stymulacja, punkt G u mężczyzny

Nazwa „punkt G" pochodzi od pierwszej litery nazwiska niemieckiego ginekologa-położnika Ernsta Grafenberga, który jako pierwszy zwrócił uwagę na obecność bardzo wrażliwych stref na przedniej ścianie pochwy u kobiety. Punkt G tak chętnie poszukiwany przez pary pragnące osiągnąć tzw. „orgazm orgazmów” budzi wiele kontrowersji. A gdzie jest punkt G? 

Zobacz film: "Punkt G"

Stymulacja punktu G jest gwarancją orgazmu kobiety
Stymulacja punktu G jest gwarancją orgazmu kobiety (Shutterstock)
spis treści

Punkt G uważany jest powszechnie jako tajemnicze miejsce w ciele kobiety mające największa moc erogenną. Jednak trudna lokalizacja punktu G, a często również jego brak są przyczyną frustracji i poczucia braku spełnienia.

1. Punkt G - umiejscowienie

Gdzie jest punkt G? Punkt G to niewielkie, ale bardzo wrażliwe miejsce, właściwie przestrzeń G, a nie punkt, znajduje się na przedniej ścianie pochwy w okolicy 5 cm powyżej jej wejścia. Punkt G przebiega wzdłuż cewki moczowej i zajmuje obszar około 1,5-2 cm.

Ernst Grafenberg opisywał także punkt G, jako niewielką, pulsującą podczas podniecenia seksualnego wyniosłość na przedniej ścianie pochwy. Teoretycznie „punkt G” wydaje się łatwy do zlokalizowania, jednak w praktyce napotyka się na liczne trudności. Nawet pozycje seksualne, w których członek dotyka przedniej ściany pochwy tzw. od tyłu, na czworaka- czasem nie przynoszą zamierzonego efektu.

Według powszechnej opinii „punkt G jest skupiskiem zakończeń nerwowych, naczyń krwionośnych i gruczołów znajdujących się wokół cewki moczowej na wewnętrznej, przedniej ścianie pochwy”.

2. Punkt G - stymulacja

Czym w istocie jest punkt G już od lat próbują określić badacze i naukowcy. Już w 1672 roku holenderski lekarz Regnier de Graf zwrócił uwagę na możliwość istnienia erogennych stref w pochwie. Dużo później, Ernst Grafenberg opisał swoje obserwacje i badania w których przedstawił obszar na przedniej ścianie pochwy, jako miejsce wręcz nadwrażliwe na bodźce.

Mimo, iż od tak dawna przypuszcza się istnienie punktu G, do tej pory nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających istnienie takiej struktury anatomicznej. Liczne badania histologiczne, embriologiczne i anatomiczne nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

10 kroków do lepszego orgazmu
10 kroków do lepszego orgazmu [10 zdjęć]

Pozycja, podczas której pociera się łechtaczkę, może sprawić, że będziesz mieć orgazm podczas stosunku....

zobacz galerię

Wszystkie koncepcje opierają się jedynie na obserwacjach klinicznych i przypuszczeniach badaczy. W 1981 r. wysunięto przypuszczenie, że punkt G jest żeńskim odpowiednikiem prostaty. Sądzono, iż płyn powstający w czasie podniecenia seksualnego kobiety jest wynikiem stymulacji żeńskiej prostaty.

Badania prowadzone przez jednego z badaczy - Zaviacica obaliły tę hipotezę, wykluczając obecność tkanki gruczołowej w pochwie. Wspomniany surowiczy płyn powstaje w gruczołach okołocewkowych Skenego.

W trakcie badań i analiz unerwienia pochwy przy pomocy zaawansowanych metod immunohistochemicznych wykazano zwiększoną ilość zakończeń nerwowych w przedniej ścianie pochwy. Włókna nerwowe nie są jednak skoncentrowane w żadnym obszarze i nie są włóknami czuciowymi, które mogłyby odbierać bodźce.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Unerwienie potwierdzałoby hipotezę Alzate’a, badacza, który sugerował, iż stymulacja każdej części kobiecej pochwy przez partnera może w sprzyjających okolicznościach doprowadzić do pobudzenia seksualnego kobiety oraz do orgazmu.

Poszukiwanie struktury anatomicznej w ścianie pochwy, bardzo wrażliwej czuciowo, skierowało uwagę badaczy w kierunku embriogenezy - czyli powstawania i rozwoju pochwy.

Według niektórych badaczy dolna część pochwy i srom powstają z ektodermalnego listka zarodkowego w czasie swojego rozwoju.

Tkanki i narządy, które powstają z ektodermy posiadają liczne zakończenia czuciowe. Hipoteza ta mogłaby sugerować obecność hiperwrażliwej struktury odpowiadającej punktowi G, jednak wymaga ona potwierdzenia.

Dalsze rozważania nad pytaniem, gdzie jest punkt G, doprowadziły do konkluzji, iż słynny punkt G nie leży w ścianie pochwy, a jest tylko przez nią wyczuwalny i dostępny stymulacji.

Punktem G może być strefa okołocewkowa, z licznymi przewodami i tkanką gruczołową, która posiada zdolność lepszego ukrwienia i wzwodu w czasie podniecenia seksualnego.

Odpowiedź na pytanie gdzie jest punkt G i czy punkt G rzeczywiście istnieje jest niezwykle trudna. Zdaniem niektórych badaczy błędem jest skupianie się na poszukiwaniu jednego punktu, bowiem cała okolica pochwy jest strefą silnie erogenną.

3. Punkt G - anatomia

Nowy pogląd na obecność i umiejscowienie punktu G przedstawili badacze z Egiptu. Sugerują oni istnienie punktu G położonego w górnej części przedniej ściany pochwy.

Istotą anatomiczną tego punktu G jest tkanka, która ma możliwość wytwarzania potencjału czynnościowego oraz jego rozprzestrzenianie się, które doprowadza do skurczu błony mięśniowej pochwy. To odkrycie nie wyklucza obecności wrażliwego miejsca w dolnej części pochwy.

Pomimo długoletnich badań nie udało się jednoznacznie potwierdzić istnienia struktury anatomicznej, która odpowiadałaby punktowi G. Nie ma także pewności czy punkt G występuje u wszystkich kobiet.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Dzięki ciągłym kontrowersjom i niepewności wokół istnienia punktu G, współżycie płciowe nie sprowadza się do mozolnego poszukiwania hiperwrażliwego miejsca, które nie wiadomo czy istnieje, ale staje się bogatsze i bardziej urozmaicone poprzez stymulowanie innych miejsc erogennych w ciele partnerki. A może wam uda sie znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie jest punkt G? Wszystkim życzymy powodzenia w poszukiwaniach!

4. Punkt G - męski punkt G

Gdzie jest punkt G u mężczyzny? Wielu ekspertów uważa, że punkt G u mężczyzny to prostata. Choć stymulacja punktu G u mężczyzny może wydawać się odpychająca, to może to być źródło dużo silniejszego orgazmu niż w czasie normalnej stymulacji. Dlatego warto poszukać punktu G u mężczyzny.

Aby się dowiedzieć, gdzie jest punkt G u mężczyzny, należy się do tego odpowiednio przygotować. Na pewno przyda się lubrykant, gumowe rękawiczki i krótkie paznokcie. W czasie poszukiwań punktu G u mężczyzny należy zadbać o jego rozluźnienie. Nie powinno to być dla niego stresujące wydarzenie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Załóż rękawiczki, nałóż na palce lubrykant i zacznij pieścić okolice odbytu, po pewnym czasie włóż palce głębiej i zacznij poszukiwania punktu G. Punkt G u mężczyzny łatwo znaleźć. Jest to bulwiaste zgrubienie wielkości piłeczki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.