Przejdź na WP

Prezerwatywa - zalety i wady prezerwatyw

Prezerwatywa jest jedyną metodą antykoncepcji, która skutecznie chroni przed groźnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed wirusem HIV. Jest zalecana dla wszystkich, a w szczególności dla osób nie mających stałych partnerów seksualnych. Prezerwatywa nie zabezpiecza w 100 proc. przed ciążą, dlatego najlepiej stosować równocześnie dodatkową formę antykoncepcji.

Zobacz film: "Czy prezerwatywy są skuteczne?"

spis treści

1. Prezerwatywa - metoda antykoncepcji

Prezerwatywa to rodzaj osłony z lateksu, która ma kształt penisa i ściśle do niego przylega. Może być używana zarówno podczas stosunku dopochwowego, seksu oralnego, jak również gry wstępnej.

Prezerwatywa tworzy swego rodzaju barierę, która uniemożliwia kontakt ze spermą, krwią, wydzieliną z pochwy czy też śliną partnera lub partnerki.

Prezerwatywa jest łatwą w użyciu metodą antykoncepcji o wysokiej skuteczności. Poziom skuteczności prezerwatywy waha się od 85 do 98%.

Prezerwatywa
Prezerwatywa

Skuteczna antykoncepcja polega na zapobieganiu przed niechcianą ciążą za pomocą środków mechanicznych,...

zobacz galerię

2. Prezerwatywa - zalety

3. Prezerwatywa - wady

  • Stosowanie prezerwatyw może wpływać negatywnie na harmonię i spontaniczność kontaktów seksualnych w związku.
  • Podczas stosunku może mieć miejsce: zsunięcie prezerwatywy, uszkodzenie lub pęknięcie prezerwatywy.
  • U niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne.
  • Prezerwatywa osłabia doznania seksualne, zmniejsza przyjemność płynącą ze stosunku. Niektórzy mężczyźni bez bezpośredniego kontaktu nie są w stanie doprowadzić do wytrysku nasienia.
  • Prawidłowe zakładanie prezerwatywy jest istotne dla jej skuteczności. Zarówno partner, jak i partnerka powinni wiedzieć, jak zakładać prezerwatywę.

Zobacz także:

Prezerwatywa chroni przed niechcianą ciążą i przed groźnymi chorobami, jak HIV czy zapalenie wątroby typu B. Stosowanie prezerwatyw zmniejsza również ryzyko raka szyjki macicy i opryszczki narządów płciowych.

Prezerwatywa - zalety i wady prezerwatyw
Prezerwatywa - zalety i wady prezerwatyw ( Zdjęcie prezerwatywy / Shutterstock)

Z drugiej jednak strony skuteczność tej metody antykoncepcji nie jest stuprocentowa i zależy w dużym stopniu od umiejętności poprawnego zakładania prezerwatywy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy