Trwa ładowanie...

Zalety wibroterapii. Opinie na temat urządzenia Vitberg

Zalety wibroterapii. Opinie na temat urządzenia Vitberg
Zalety wibroterapii. Opinie na temat urządzenia Vitberg (istock)

O terapii wibracyjnej mówi się coraz głośniej. Jej popularność rośnie z roku na rok. Kolejne ośrodki badawcze dokumentują jej skuteczność. Na czym polega i w leczeniu jakich chorób jest pomocna? Rozmawiamy z lekarzami i firmą Vitberg - polskim producentem urządzeń do wibroterapii.

spis treści
Wibroterapia może być skuteczną metodą relaksacyjną
Wibroterapia może być skuteczną metodą relaksacyjną

1. Czym jest wibroterapia?

Wibroterapia to forma terapii leczniczej i profilaktycznej, która w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Na świecie znana jest od lat 40 XX w., a jej skuteczność jest rekomendowana przez fizjoterapeutów, rehabilitantów, lekarzy medycyny sportowej oraz specjalistów wielu innych dziedzin.

– Bodźcem w wibroterapii są drgania. Z fizjologicznego punktu widzenia są to bodźce fizyczne przenoszone na wybrane tkanki naszego ciała lub na cały organizm. Jest to forma terapii leczniczej i profilaktycznej. Możemy się z nią spotkać nie tylko w gabinetach rehabilitacyjnych, ale również w sporcie oraz kosmetologii – wyjaśnia dr hab. Tomasz Pałka.

Wysyłany przez urządzenie impuls mechaniczny aktywuje do pracy mięśnie. Powoduje to wzmożenie przepływu krwi i limfy. Wibracje mogą obejmować całe ciało lub tylko wybrane jego fragmenty.

Dziś coraz więcej ośrodków naukowych potwierdza, że wibracja może wspomagać procesy leczenia. Poprawia ona wchłanialność leków, głównie u osób leżących, usprawnia przygotowanie chorych do zajęć z fizjoterapeutą. Urządzenia do wibroterapii wykorzystuje się w kosmetologii, w przygotowaniu sportowym i regeneracji. Wibroterapia dedykowana jest przede wszystkim seniorom, cukrzykom, osobom otyłym, ale również... kosmonautom. Od dłuższego czasu wykorzysuje się ją w programach kosmicznych.

2. Komu pomoże wibroterapia? Opinie lekarzy i badaczy

Skuteczność wibroterapii udało się już udowodnić w wielu dziedzinach medycyny.

– Liczne badania naukowe prowadzone zarówno w kraju, jak i zagranicą, wskazują na wysoce korzystny wpływ wibracji na organizm człowieka. Drgania poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych wraz z przepływem krwi w krążeniu obwodowym. Wiąże się to ze wzrostem aktywności biologicznej tlenku azotu w ściankach tętnic, usprawnieniem krążenia limfatycznego, stymulacją procesów osteogenicznych. Zwiększeniu ulega też elastyczność i siła mięśniowa, następuje nasilenie procesów metabolicznych, poprawa perystaltyki jelit – sugeruje dr hab. Tomasz Pałka.

dr hab. Tomasz Pałka
dr hab. Tomasz Pałka

– Wibracje przyczyniają się do zmniejszenia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu oraz odczuć bólowych. Przyspieszają też procesy restytucyjne. Metoda ta zalecana jest w leczeniu osteoporozy, sarkopenii, zespołu metabolicznego, POChP czy zaburzeń hormonalnych – dodaje ekspert.

Ponadto wibroterapia przyczynia się do poprawy koordynacji i uśmierzania bólu, który towarzyszy szeregowi dolegliwości.

3. Wibracja a leczenie problemów urologicznych i psychicznych

W Polsce intensywne prace nad wibroterapią prowadzą naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. To właśnie tam powstała pierwsza w Polsce pracownia wibroterapii, wyposażona w urządzenia firmy Vitberg, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Do badań przygotowują się też uczeni z Krakowskiej Akademii. Zainteresowanie nim wykazują też badacze z Gdańska, Warszawy, i Katowic.

Co ciekawe, tematem wibroterapii zainteresowały się również szpitale placówki medyczne, np. szpital w Proszowicach Artykuły dotyczące skuteczności wibroterapii pojawiają się w prestiżowych czasopismach naukowych, m.in. "The American Journal of Sports Medicin", "Journal of Physical Therapy Science".

Wibroterapia a nietrzymanie moczu
Terapia wibracyjna daje pozytywne efekty m.in. w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu, co udowodnili dr von der Heide wraz z dr Emonsem Gunterem. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedli, że zastosowanie odpowiednio dobranych wibracji wzmacnia mięśnie dna miednicy, zmniejszając objawy tego schorzenia.

Z użyciem technik wibracyjnych skuteczna może okazać się również walka z zaburzeniami psychicznymi, m.in. depresją. Przekonuje o tym koreański trener i filozof, Ilchi Lee. Zdaniem uczonego drgania uspokajają, pogłębiają oddech i pomagają się zrelaksować.

4. Drgania wspomagają układ krwionośny

Wibracje usprawniają ponadto przepływ krwi i limfy, a to z kolei stanowi istotny czynnik profilaktyki udaru niedokrwiennego mózgu i zawału serca oraz zmniejsza objawy miażdżycy. Uczeni z Nowego Jorku badaniu poddali kobiety w wieku 46-63 lat, by sprawdzić wpływ wibroterapii na przepływ krwi. Uzyskane wyniki były jednoznaczne.

Drgania w obrębie podeszwowej części stóp poprawiają krążenie w kończynach dolnych. Podobne wnioski w swoich analizach otrzymali w 2012 r. dr A. Hoffmann i I.H. Gil. Sądzi się, że masaż wibracyjny mógłby znajdować zastosowanie również w leczeniu ostrej zatorowości płucnej lub ostrej zakrzepicy tętnic obwodowych.

Czy wiesz, że…
Udowodniono także, że trening wibracyjny jest skutecznym sposobem wspomagającym leczenie zespołu metabolicznego, a więc zespołu powiązanych czynników, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2.

5. Czy wibroterapia wspomoże leczenie astmy?

Naukowcy zainteresowali się wpływem wibracji na układ oddechowy. Metoda ta, w połączeniu ze zwiększonym ciśnieniem wydechowym, od wielu lat sprawdza się w zmniejszeniu objawów mukowiscydozy, jednej z najczęściej diagnozowanych chorób genetycznych.

Pomaga pozbyć się wydzieliny, która uniemożliwia oskrzelom prawidłową pracę i powoduje przewlekły stan zapalny wywołany namnażaniem się bakterii. Dowiedziono, że technika wibracyjna ułatwia też odkrztuszanie, co wspomaga leczenie astmy, zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Technika wibracyjna zainteresowała również profesora kinezjologii i żywienia Uniwersytetu Illinois w Chicago. Timothy Koh oraz jego zespół udowodnili, że wibracje o niskiej amplitudzie pobudzają odbudowę tkanki kostnej. Inni naukowcy uzyskują interesujące wyniki w leczeniu wibracją trudno gojące się rany, np. w przebiegu cukrzycy.

Korzystne działanie wibracji odnotowano ponadto w walce z bólem (zwłaszcza mięśniowo-szkieletowym w układzie ruchu) oraz w łagodzeniu zaparć. Wibracje sprzyjają też zmniejszeniu cellulitu i obwodu bioder oraz poprawiają koloryt skóry. Urządzenia treningowe wykorzystujące tę metodę pojawiają się w ośrodkach fitness i rehabilitacji.

6. Vitberg: mobilny system do wibroterapii

Urządzenia do wibroterapii są dostępne dla indywidualnych klientów. Spośród polskich producentów warto wyróżnić firmę Vitberg, która nie tylko od 22 lat produkuje medyczne urządzenia do wibroterapii, ale również bada wpływ wibracji na człowieka, współpracuje z ośrodkami naukowymi, organizuje konferencje naukowe poświęcone tej terapii leczniczej.

– Wśród licznych urządzeń w postaci mat, platform, foteli dostępnych na europejskim rynku, na uwagę zasługuje urządzenie produkowane przez polską firmę Vitberg. Jako jedyna na rynku produkuje urządzenia do wibracji oscylacyjno-cykloidalnej, wytwarzające fale mechaniczne w trzech kierunkach jednocześnie, co zwiększa przenikliwość, a więc i skuteczność terapii – mówi dr hab. Tomasz Pałka.

Siła polskiej konstrukcji
RAM Vitberg + to urządzenie, które w 97 proc. produkowane jest z polskich podzespołów. Sprzęt jest certyfikowanym wyrobem medycznym klasy IIa, co wyróżnia go na tle innych urządzeń tego rodzaju (na rynku jest kilka tańszych sprzętów do masażu wibracyjnego, jednak ich jakość i skuteczność nie jest potwierdzona odpowiednimi dokumentami czy badaniami).Jest też pierwszym na świecie aparatem do wibroterapii, który łączy wibroterapię o charakterze ogólnym z wibroterapią miejscową. Opracowany przez polskiego producenta bodziec wibracyjny o charakterystyce , oscylacyjno-cykloidalnej jest na tyle skuteczny, że dziś aparat RAM Vitberg+ to najczęściej wykorzystywany w badaniach naukowych sprzęt do wibroterapii.

Produkt medyczny RAM Vitberg + to mobilny zespół aktywnych modułów i nieaktywnych zagłówków, które można w dowolny sposób konfigurować dostosowując go do swoich potrzeb.

Z urządzeń marki Vitberg przeznaczonych do masażu wibracyjnego skorzystało już ponad milion osób. W wielu miastach Polski istnieje możliwość bezpłatnego przetestowania sprzętu w Poradniach Vitberg. Jakie opinie o urządzeniach Vitberg pojawiają się najczęściej?

Trening wibracyjny jest metodą bardzo bezpieczną. Stanowi doskonałe uzupełnienie wielu innych metod leczenia. Wspomaga też siłę mięśniową u osób, które z różnych względów nie mogą wykonywać tradycyjnych ćwiczeń.

Popularność techniki wibracyjnej z roku na rok rośnie. Jej skuteczność jest potwierdzana przez kolejne ośrodki badawcze. Stanowi odpowiedź na potrzeby ludzi aktywnych, starszych, żyjących w nieustannym stresie. To prosty sposób na odzyskanie zdrowia, dobrego samopoczucia oraz formy.

Pracownia wibroterapii na AWF Kraków wykorzystująca urządzenia RAM Vitberg+
Pracownia wibroterapii na AWF Kraków wykorzystująca urządzenia RAM Vitberg+

7. Opinia redakcji na temat urządzenia Vitberg+

Jak wyglądają zabiegi na polskim aparacie Vitberg+? Czy warto z nich skorzystać? Poznajcie opinię redakcji. Swoje wrażenia na temat aparatu masującego Vitberg+ opisała redaktorka Małgorzata Pypeć.

Pełny zestaw Rehabilitacyjnego Aparatu Masującego Vitberg+ składa się z Modułu Bazowego, 5 modułów aktywnych (wibrujących) oraz dodatkowych nieaktywnych zagłówków, które sprawiają, że korzystanie z systemu jest dużo wygodniejsze. Sam Moduł Bazowy pozwala nam na wykonanie zabiegów na odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz na stopach i łydce – jeżeli chcemy rozszerzyć funkcjonalność aparatu, musimy zaopatrzyć się w dodatkowe elementy. Zestaw możemy skomponować według własnych preferencji, dopasowując go do programów, z których mamy zamiar korzystać. I to mocno nowatorskie rozwiązanie. Producent deklaruje, że RAM Vitberg+ to pierwszy na świecie wyrób medyczny klasy IIa, łączący wibroterapię medyczną o zastosowaniu ogólnym z wibroterapią o zastosowaniu miejscowym.

Całość prezentuje się solidnie, a co ważne – jest bardzo łatwa i intuicyjna w obsłudze. Wystarczy spiąć moduły ze sobą, a następnie podłączyć do prądu, aby móc oddać się wibroterapii w domowym zaciszu.

7.1. Pierwsze wrażenia i opinie o Vitberg

Już podczas pierwszych testów okazało się, że moduły są dużo wygodniejsze, niż wskazywałby na to ich wygląd. Dzięki swoim kształtom doskonale wpasowują się w krzywizny ciała – bez względu na wzrost osoby, która z nich korzysta. Można wygodnie się na nich położyć i zrelaksować. Większość modułów można swobodnie ułożyć nawet na mniejszej kanapie, a w razie potrzeby – także na podłodze. Przetestowałam oba rozwiązania i sprawdzają się tak samo dobrze.

Na plus zaliczyć można również stopniowanie wibracji, które możemy dobrać do indywidualnych preferencji oraz wieku korzystającego z zabiegu. Na najmniejszym poziomie są to delikatne drgania, na najwyższym – solidne wibracje, które intensywnie czuć w mięśniach. Według producenta natężenie 4 przeznaczone jest do wibracyjnego treningu sportowego, tymczasem każdy dopiero rozpoczynający przygodę z wibroterapią powinien zaczynać zabiegi od natężenia 1.

Największa wada? Niestety wielkość – jeżeli chcemy korzystać ze wszystkich dostępnych modułów, powinniśmy zarezerwować na nie sporo miejsca w szafie lub schowku. Można też skorzystać ze specjalnego wieszaka o nazwie Organizer+, który pozwala przechowywać wszystkie moduły aktywne oraz nieaktywne zagłówki w jednym miejscu.

7.2. Moduł Bazowy

Moduł Bazowy systemu Vitberg+ to jego najważniejszy element, który wzbogacić możemy o dodatkowe segmenty. Nawet sam sprawdza się jednak doskonale u osób mających jakiekolwiek problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym czy obrzęki nóg. System wibracji sprawia, że plecy wydają się rozmasowane i rozgrzane. Uczucie po zakończeniu całego programu można porównać do solidnego masażu.

Moduł Bazowy RAM Vitberg+ to również serce całego systemu. Wyposażony jest w pilot sterujący, połączony z nim na stałe, w gniazdo zasilania oraz gniazdo do połączeń z innymi modułami. Za pomocą Modułu Bazowego wykonamy 3 różne zabiegi: wspomniane wcześniej zabiegi odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nóg w pozycji siedzącej oraz masaż relaksacyjny. Ten ostatni jest naprawdę relaksujący, szczególnie na 2. poziomie natężenia wibracji.

7.3. Moduł Szyja

Moduł Szyja w połączeniu z Modułem Bazowym przeznaczony jest do wibroterapii kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem barku oraz szyjnego odcinka kręgosłupa. Był on pierwszym, z jakiego zdecydowałam się skorzystać. Do Modułu Bazowego wystarczy dołączyć Moduł Szyja, czyli niewielki element o kształcie przypominającym walec. W wygodniejszym korzystaniu z tego programu pomoże nieaktywny zagłówek, ale sprawdzi się też odpowiednio twarda poduszka lub oparcie kanapy.

Ze względu na siedzący tryb życia doskonale znam uczucie drętwienia i bólu karku, szczególnie po długim dniu spędzonym przed komputerem. Zmienne wibracje doskonale radzą sobie z rozluźnieniem tej części ciała, co w efekcie poprawia ruchomość szyi i zmniejsza uczucie napięcia. Program jest całkiem przyjemny, chociaż niespodziewanym efektem wibracji okazało się… swędzenie pleców. To prawdopodobnie efekt zwiększonego krążenia krwi w miejscu styku Vitberga z moimi plecami.

Producent zaleca ten rodzaj wibroterapii także osobom zmagającym się z bólami w górnej części kręgosłupa, a nawet uporczywymi, migrenowymi bólami głowy. Wskazuje ponadto, że może on wpływać na rozszerzenie tętnic poprzez zwiększoną emisję tlenku azotu, co zostało potwierdzone w badaniach biochemicznych prowadzonych na grupie 55 kobiet wykorzystujących Vitberga 0,5 h dziennie przez 21 dni. Projekt naukowy pod przewodnictwem prof. Wandy Pilch z Zakładu Kosmetologii AWF Kraków przeprowadzony został w PWSZ w Nowym Sączu w 2016 roku.

7.4. Moduły Kolana i Nogi

Nogi i Kolana to kolejne moduły, które zdecydowałam się przetestować. Także w tym wypadku są to programy, które mogą realnie pomóc osobom mającym siedzący tryb pracy, ponieważ wibracje świetnie sprawdzają się w różnego typu obrzękach, bólach łydek czy kolan. Programy te docenią fanki butów na obcasie, ponieważ przynoszą one nieocenioną ulgę po ciężkim dniu.

Na Program Kolana składa się kilka etapów, w czasie których pobudzone zostają także łydki oraz uda. To program polecany sportowcom, przynoszący ulgę w chorobach zwyrodnieniowych lub przykurczach. Pulsacyjne drgania o zróżnicowanym natężeniu dają odczuwalny efekt, szczególnie jeżeli skorzystamy z wyższych poziomów wibracji. Specjalny moduł, umieszczony pod kolanami, skutecznie wpływa na mięśnie. Jest to odczuwalne zwłaszcza w połowie cyklu, kiedy drgania są najsilniejsze.

Moduł Nogi działa ponadto na stopy. To jeden z najprzyjemniejszych programów, który w wyraźny sposób poprawia samopoczucie. Od razu po jego zakończeniu uczucie ciężkich nóg jest zniwelowane. Z pewnością sprawdzi się u osób mających podobne problemy. Producent zaleca korzystanie z niego również w przypadku żylaków, nerwobóli i skurczów łydek.

7.5. Moduł Biodra

Biodra to kolejny moduł aparatu Vitberg – tym razem działający głównie na uda i pośladki. Jest to jednocześnie drugi program, z którego korzystać możemy w pozycji siedzącej. Idealnie byłoby ułożyć go w odpowiednio szerokim fotelu, jednak w opcji minimum wystarczy przytrzymanie jednego z boków ręką. W zamian otrzymuje się naprawdę solidną dawkę wibracji.

Moduł Biodra polecany jest w szczególności przy problemach z obręczą biodrową. Dzięki intensywnemu działaniu między innymi na mięśnie dna miednicy może się sprawdzić przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Ale jest też świetna wiadomość dla pań, które każdego dnia spoglądają w lustro w nadziei, że ich głodówka czy wieczorne bieganie przyniosą w końcu jakieś efekty.

Dowiedziałam się, że AWF w Krakowie przeprowadził eksperyment naukowy z wykorzystaniem Vitberga z Modułem Biodra. W badaniu wzięło udział kilkanaście młodych kobiet, które poddały się godzinnym zabiegom w pozycji Biodra przez 21 dni. Efekt eksperymentu zaskoczył samych badaczy. Średni obwód bioder, zbadany przed zabiegami, po 21 dniach zmniejszył się o 33 mm! Średnia masa ciała spadła zaś średnio o 1 proc.! Wyniki eksperymentu są na tyle obiecujące, że stały się pilotażem dla przynajmniej jednego doktoratu.

7.6. Moduł Metabolizm

Moduł Bazowy z Modułem Metabolizm jest programem najtrudniejszym w ocenie na podstawie krótkiego testu, głównie ze względu na swoją specyfikę. Docelowo ma nam pomóc w przyspieszeniu procesów przemiany materii.

Efekty trudno ocenić po kilku dniach, a nawet miesiącach. Nie zmienia to jednak faktu, że intensywne wibracje silnie oddziałują na brzuch i górną partię ud. Docelowo program nie zastąpi oczywiście odpowiedniej diety i aktywności ruchowej, ale może być jej uzupełnieniem, dzięki któremu odchudzanie i poprawa metabolizmu będą szybsze.

7.7. Podsumowanie

Podsumowując, zestaw pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ nie spodziewałam się, że 30 minut pulsacyjnych drgań może cokolwiek zmienić w moim samopoczuciu. Okazuje się jednak, że nawet kilka zabiegów z wykorzystaniem wibroterapii daje odczuwalne efekty. Plusem jest również fakt, że możemy z niego korzystać we własnym domu, relaksując się, czytając lub oglądając ulubiony serial.

Kto może z niego skorzystać? Tak naprawdę każdy znajdzie program, który pomoże mu w rozwiązaniu mniejszych lub większych dolegliwości bólowych, szczególnie jeżeli z różnych względów nie możemy korzystać z zabiegów w profesjonalnych gabinetach. Zestaw sprawdzi się też w roli uzupełnienia dla klasycznego leczenia czy fizjoterapii.

Artykuł powstał we wspołpracy z portalem wibroterapia.com

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze