Trwa ładowanie...

Wibroterapia - o zaletach, opiniach i urządzeniach Vitberg

O terapii wibracyjnej mówi się coraz głośniej. Jej popularność rośnie z roku na rok. Kolejne ośrodki badawcze dokumentują jej skuteczność. Na czym polega i w leczeniu jakich chorób jest pomocna? Rozmawiamy z lekarzami i firmą Vitberg - polskim producentem urządzeń do wibroterapii.

Wibroterapia może być skuteczną metodą relaksacyjną
Wibroterapia może być skuteczną metodą relaksacyjną

1. Czym jest wibroterapia?

Wibroterapia to forma terapii leczniczej i profilaktycznej, która w Polsce pojawiła się stosunkowo niedawno. Na świecie znana jest od lat 40 XX w., a jej skuteczność jest rekomendowana przez fizjoterapeutów, rehabilitantów, lekarzy medycyny sportowej oraz specjalistów wielu innych dziedzin.

– Bodźcem w wibroterapii są drgania. Z fizjologicznego punktu widzenia są to bodźce fizyczne przenoszone na wybrane tkanki naszego ciała lub na cały organizm. Jest to forma terapii leczniczej i profilaktycznej. Możemy się z nią spotkać nie tylko w gabinetach rehabilitacyjnych, ale również w sporcie oraz kosmetologii – wyjaśnia dr hab. Tomasz Pałka.

Wysyłany przez urządzenie impuls mechaniczny aktywuje do pracy mięśnie. Powoduje to wzmożenie przepływu krwi i limfy. Wibracje mogą obejmować całe ciało lub tylko wybrane jego fragmenty.

2. Komu pomoże wibroterapia? Opinie lekarzy i badaczy

Skuteczność wibroterapii udało się już udowodnić w wielu dziedzinach medycyny.

– Liczne badania naukowe prowadzone zarówno w kraju, jak i zagranicą, wskazują na wysoce korzystny wpływ wibracji na organizm człowieka. Drgania poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych wraz z przepływem krwi w krążeniu obwodowym. Wiąże się to ze wzrostem aktywności biologicznej tlenku azotu w ściankach tętnic, usprawnieniem krążenia limfatycznego, stymulacją procesów osteogenicznych. Zwiększeniu ulega też elastyczność i siła mięśniowa, następuje nasilenie procesów metabolicznych, poprawa perystaltyki jelit – sugeruje dr hab. Tomasz Pałka.

dr hab. Tomasz Pałka
dr hab. Tomasz Pałka

– Wibracje przyczyniają się do zmniejszenia objawów wysiłkowego nietrzymania moczu oraz odczuć bólowych. Przyspieszają też procesy restytucyjne. Metoda ta zalecana jest w leczeniu osteoporozy, sarkopenii, zespołu metabolicznego, POChP czy zaburzeń hormonalnych – dodaje ekspert.

Ponadto wibroterapia przyczynia się do poprawy koordynacji i uśmierzania bólu, który towarzyszy szeregowi dolegliwości.

3. Wibracja a leczenie problemów urologicznych i psychicznych

W Polsce intensywne prace nad wibroterapią prowadzą naukowcy z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. To właśnie tam powstała pierwsza w Polsce pracownia wibroterapii, wyposażona w urządzenia firmy Vitberg, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Do badań przygotowują się też uczeni z Krakowskiej Akademii. Zainteresowanie nim wykazują też badacze z Gdańska, Warszawy, i Katowic.

Co ciekawe, tematem wibroterapii zainteresowały się również szpitale placówki medyczne, np. szpital w Proszowicach Artykuły dotyczące skuteczności wibroterapii pojawiają się w prestiżowych czasopismach naukowych, m.in. "The American Journal of Sports Medicin", "Journal of Physical Therapy Science".

Wibroterapia a nietrzymanie moczu
Terapia wibracyjna daje pozytywne efekty m.in. w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu, co udowodnili dr von der Heide wraz z dr Emonsem Gunterem. Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedli, że zastosowanie odpowiednio dobranych wibracji wzmacnia mięśnie dna miednicy, zmniejszając objawy tego schorzenia.

Z użyciem technik wibracyjnych skuteczna może okazać się również walka z zaburzeniami psychicznymi, m.in. depresją. Przekonuje o tym koreański trener i filozof, Ilchi Lee. Zdaniem uczonego drgania uspokajają, pogłębiają oddech i pomagają się zrelaksować.

4. Drgania wspomagają układ krwionośny

Wibracje usprawniają ponadto przepływ krwi i limfy, a to z kolei stanowi istotny czynnik profilaktyki udaru niedokrwiennego mózgu i zawału serca oraz zmniejsza objawy miażdżycy. Uczeni z Nowego Jorku badaniu poddali kobiety w wieku 46-63 lat, by sprawdzić wpływ wibroterapii na przepływ krwi. Uzyskane wyniki były jednoznaczne.

Drgania w obrębie podeszwowej części stóp poprawiają krążenie w kończynach dolnych. Podobne wnioski w swoich analizach otrzymali w 2012 r. dr A. Hoffmann i I.H. Gil. Sądzi się, że masaż wibracyjny mógłby znajdować zastosowanie również w leczeniu ostrej zatorowości płucnej lub ostrej zakrzepicy tętnic obwodowych.

Czy wiesz, że…
Udowodniono także, że trening wibracyjny jest skutecznym sposobem wspomagającym leczenie zespołu metabolicznego, a więc zespołu powiązanych czynników, które w znacznym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy typu 2.

5. Czy wibroterapia wspomoże leczenie astmy?

Naukowcy zainteresowali się wpływem wibracji na układ oddechowy. Metoda ta, w połączeniu ze zwiększonym ciśnieniem wydechowym, od wielu lat sprawdza się w zmniejszeniu objawów mukowiscydozy, jednej z najczęściej diagnozowanych chorób genetycznych.

Pomaga pozbyć się wydzieliny, która uniemożliwia oskrzelom prawidłową pracę i powoduje przewlekły stan zapalny wywołany namnażaniem się bakterii. Dowiedziono, że technika wibracyjna ułatwia też odkrztuszanie, co wspomaga leczenie astmy, zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Technika wibracyjna zainteresowała również profesora kinezjologii i żywienia Uniwersytetu Illinois w Chicago. Timothy Koh oraz jego zespół udowodnili, że wibracje o niskiej amplitudzie pobudzają odbudowę tkanki kostnej. Inni naukowcy uzyskują interesujące wyniki w leczeniu wibracją trudno gojące się rany, np. w przebiegu cukrzycy.

Korzystne działanie wibracji odnotowano ponadto w walce z bólem (zwłaszcza mięśniowo-szkieletowym w układzie ruchu) oraz w łagodzeniu zaparć. Wibracje sprzyjają też zmniejszeniu cellulitu i obwodu bioder oraz poprawiają koloryt skóry. Urządzenia treningowe wykorzystujące tę metodę pojawiają się w ośrodkach fitness i rehabilitacji.

6. Vitberg: mobilny system do wibroterapii

Urządzenia do wibroterapii są dostępne dla indywidualnych klientów.

– Wśród licznych urządzeń w postaci mat, platform, foteli dostępnych na europejskim rynku, na uwagę zasługuje urządzenie produkowane przez polską firmę Vitberg. Jako jedyna na rynku produkuje urządzenia do wibracji oscylacyjno-cykloidalnej, wytwarzające fale mechaniczne w trzech kierunkach jednocześnie, co zwiększa przenikliwość, a więc i skuteczność terapii – mówi dr hab. Tomasz Pałka.

Siła polskiej konstrukcji
RAM Vitberg + to urządzenie, które w 97 proc. produkowane jest z polskich podzespołów. Sprzęt jest certyfikowanym wyrobem medycznym klasy IIa, co wyróżnia go na tle innych urządzeń tego rodzaju (na rynku jest kilka tańszych sprzętów do masażu wibracyjnego, jednak ich jakość i skuteczność nie jest potwierdzona odpowiednimi dokumentami czy badaniami).Jest też pierwszym na świecie aparatem do wibroterapii, który łączy wibroterapię o charakterze ogólnym z wibroterapią miejscową. Opracowany przez polskiego producenta bodziec wibracyjny o charakterystyce , oscylacyjno-cykloidalnej jest na tyle skuteczny, że dziś aparat RAM Vitberg+ to najczęściej wykorzystywany w badaniach naukowych sprzęt do wibroterapii.

Produkt medyczny RAM Vitberg + to mobilny zespół aktywnych modułów i nieaktywnych zagłówków, które można w dowolny sposób konfigurować dostosowując go do swoich potrzeb.

Z urządzeń marki Vitberg przeznaczonych do masażu wibracyjnego skorzystało już ponad milion osób. W wielu miastach Polski istnieje możliwość bezpłatnego przetestowania sprzętu w Poradniach Vitberg. Jakie opinie o urządzeniach Vitberg pojawiają się najczęściej?

Pracownia wibroterapii na AWF Kraków wykorzystująca urządzenia RAM Vitberg+
Pracownia wibroterapii na AWF Kraków wykorzystująca urządzenia RAM Vitberg+

Trening wibracyjny jest metodą bardzo bezpieczną. Stanowi doskonałe uzupełnienie wielu innych metod leczenia. Wspomaga też siłę mięśniową u osób, które z różnych względów nie mogą wykonywać tradycyjnych ćwiczeń.

Popularność techniki wibracyjnej z roku na rok rośnie. Jej skuteczność jest potwierdzana przez kolejne ośrodki badawcze. Stanowi odpowiedź na potrzeby ludzi aktywnych, starszych, żyjących w nieustannym stresie. To prosty sposób na odzyskanie zdrowia, dobrego samopoczucia oraz formy.

Artykuł powstał we wspołpracy z portalem wibroterapia.com

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.