Trwa ładowanie...

Zatkane ucho - przyczyny i leczenie

Zatkane ucho denerwuje, przeszkadza w odbieraniu dźwięków i rodzi uczucie dyskomfortu. Przyczyny zatykania się uszu są różne: spływanie wydzieliny z zatok do przewodów słuchowych, permanentny katar, zalegająca woskowina czy zapalenia ucha. Choć ta dolegliwość niepokoi, z reguły nie jest niebezpieczna i rzadko kiedy niesie ryzyko głuchoty. W niektórych przypadkach przy zatkanym uchu można pomóc sobie samemu. Niekiedy przydać się może fachowa porada lekarza.

Zobacz film: "Dlaczego prawe ucho jest lepsze?"

spis treści

1. Zatkane ucho a zalegająca woskowina

Woskowina jest naturalną wydzieliną ucha. Jednak uszy niektórych osób produkują jej zbyt dużo, co może prowadzić do powstawania tzw. czopów i zatykania uszu. Taki korek woskowinowy może być na tyle spory, że zatyka kanał ucha i osłabia słuch.

Najlepiej udaj się do laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną zatkanego ucha rzeczywiście jest nagromadzona woskowina. Jeśli tak, to laryngolog usunie ją, przepłukując każde ucho z osobna wodą. Czasami korek woskowinowy trzeba najpierw rozmiękczyć za pomocą odpowiednich kropli.

W żadnym wypadku nie usuwaj stwardniałej woskowiny patyczkami do uszu. To nie pomoże przy zatkanym uchu, a może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli w twoich uszach często gromadzi się woskowina, spróbuj płynów do czyszczenia uszu dostępnych w aptece. Przed ich wypróbowaniem skonsultuj się jednak z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne.

Ryzyko chorób serca mogą zdradzić twoje uszy. Przyjrzyj się dokładnie
Ryzyko chorób serca mogą zdradzić twoje uszy. Przyjrzyj się dokładnie [4 zdjęcia]

Choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci wśród Polaków. Do tych schorzeń zaliczamy...

zobacz galerię

2. Zatkane ucho a katar

Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi. Obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe i na trąbkę Eustachiusza (łączy uszy z nosem). W rezultacie dochodzi do zamknięcia przewodów słuchowych. Zatkane ucho podczas kataru nie powinno cię zatem mocno dziwić. Jeśli katar powtarza się często, najprawdopodobniej masz problem z zatokami.

Nieleczony katar może prowadzić do trwałej niedrożności lub zapalenia trąbki Eustachiusza. W uchu gromadzi się wówczas płyn lub gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia i zatkania ucha. W przypadku zapalenia trąbki Eustachiusza czasami pomagają krople, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu płynu z ucha.

3. Wpływ ciśnienia na zatkanie ucha

Zatykanie uszu może wystapić także pod wpływem zmian ciśnienia. Nagłe zmiany ciśnienia zdarzają się np. podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Do ucha wtłaczana jest wówczas duża ilość powietrza. Uciska ono trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do jej zwężenia. Powietrze, nie mogąc wydostać się z ucha, powoduje wrażenie zatkania.

Jak sobie radzić z zatykaniem się uszu podczas nagłych zmian ciśnienia? Podczas startu i lądowania samolotu siedź prosto, by ułatwić odpływ powietrza. Możliwie często przełykaj ślinę, żuj gumę lub ssij cukierki. Czasami na zatkane ucho pomaga też ziewanie. Jeśli problemy z uszami nie miną w ciągu 3-5 godzin po podróży, warto poradzić się lekarza.

Warto także pamiętać, że jeśli mamy zatkany nos, który uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza, ucho po podróży samolotem może być zatkane nawet przez cały dzień. Jest to naturalna rekacja i nie ma powodów do obaw.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Diagnostyka zatkanych uszu

Badanie uszu (otoskopia) polega na obejrzeniu go przez lekarza za pomocą otoskopu. Badane jest wnętrze uszu, tj. przewód słuchowy od małżowiny usznej do miejsca, gdzie występuje błona bębenkowa. Takie badanie przebiega w różny sposób w zależności od wieku.

Jeśli badane jest dziecko, kładzie się ono na plecach z głową zwróconą w bok lub opiera się o klatkę piersiową rodzica. W przypadku, gdy badane jest dziecko starsze lub dorosły należy usiąść z głową nachyloną w stronę ramienia. Następnie wykonujący badanie delikatnie wyprostowuje kanał uszny i wprowadza końcówkę otoskopu do ucha. Wiązka światła oświetla kanał uszny.

Większość otoskopów posiada mały otwór wentylacyjny, przez który wprowadzane jest powietrze do kanału ucha. Badający ostrożnie porusza otoskopem, aby dokładnie obejrzeć ucho i błonę bębenkową. Plastikowa końcówka z otworem wentylacyjnym dostarcza podmuch powietrza, który powoduje poruszenie bębenka w uchu. Lekarz dzięki temu ocenia mobilność błony bębenkowej, która zmienia się w zależności od ciśnienia panującego w uchu środkowym.

Specjalne przygotowywanie się do badania nie jest konieczne. W przypadku dzieci należy poinformować je o jego przebiegu. Samo badanie jest bezbolesne, chyba że pojawiła się infekcja. Jeśli w czasie badania ból się nasili, lekarz przerwie je.

Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi
Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi (123rf.com)

Warto pamiętać, że otoskopy nie są w stanie wykryć wszystkich problemów związanych z uszami, a problem z zatkaniem ucha może być objawem czegoś poważniejszego. Mogą być konieczne dodatkowe badania, zwłaszcza jeśli pojawił się ubytek słuchu lub ból w uszach. Każdy, kto zaobserwował u siebie niepokojące objawy, takie jak ubytek słuchu, szumy uszne czy dzwonienie w uszach, powinien zdecydować się na badanie.

5. Jak leczyć zatkane ucho

Jeżeli mamy zatkane ucho, to nie należy zbyt często czyścić uszu patyczkami – może to spowodować tzw. wtórną głuchotę. Częste drażnienie błony bębenkowej sprawia, że staje się ona coraz grubsza, mniej elastyczna i nie może prawidłowo przenosić dźwięku.

Jeśli będziesz podróżować samolotem, a masz zatkane ucho od kataru, na godzinę przed startem i lądowaniem wpuść do nosa krople obkurczające śluzówkę.

Jeśli problemy z uszami, takie jak ból, uczucie zatkania, szumy i osłabienie słuchu, trwają 2-3 dni lub często się powtarzają, koniecznie udaj się do laryngologa. Przyczynami zatykania się uszu mogą być wówczas zapalenie ucha środkowego bądź pęknięcie błony bębenkowej. Zatkane ucho to problem, którego nie wolno bagatelizować.

Następny artykuł: Woda w uchu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.