Zatkane ucho

Zatkane ucho denerwuje, przeszkadza w odbieraniu dźwięków i rodzi uczucie dyskomfortu. Przyczyny zatykania się uszu są różne: spływanie wydzieliny z zatok do przewodów słuchowych, permanentny katar, zalegająca woskowina czy zapalenia ucha. Choć ta dolegliwość niepokoi, z reguły nie jest niebezpieczna i rzadko kiedy niesie ryzyko głuchoty. W niektórych przypadkach można pomóc sobie samemu. Niekiedy przydać się może fachowa porada lekarza.

1. Przyczyny zatykania się uszu

Czasami zatkanie uszu wynika z nadmiaru zalegającej w nich woskowiny. Woskowina jest naturalną wydzieliną ucha. Jednak uszy niektórych osób produkują jej zbyt dużo, co może prowadzić do powstawania tzw. czopów. Taki korek woskowinowy może być na tyle spory, że zatyka kanał ucha i osłabia słuch.

Najlepiej udaj się do laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną zatkania uszu rzeczywiście jest nagromadzona woskowina. Jeśli tak, to laryngolog usunie ją, przepłukując każde ucho z osobna wodą. Czasami korek woskowinowy trzeba najpierw rozmiękczyć za pomocą odpowiednich kropli.

W żadnym wypadku nie usuwaj stwardniałej woskowiny patyczkami do uszu. To nic nie da, a może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli w twoich uszach często gromadzi się woskowina, spróbuj płynów do czyszczenia uszu dostępnych w aptece. Przed ich wypróbowaniem skonsultuj się jednak z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne.

Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi. Obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe i na trąbkę Eustachiusza (łączy uszy z nosem). W rezultacie dochodzi do zamknięcia przewodów słuchowych. Zatkane ucho podczas kataru nie powinno cię zatem mocno dziwić. Jeśli katar powtarza się często, najprawdopodobniej masz problem z zatokami. Nieleczony katar może prowadzić do trwałej niedrożności lub zapalenia trąbki Eustachiusza. W uchu gromadzi się wówczas płyn lub gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia i zatkania.

W przypadku zapalenia trąbki Eustachiusza czasami pomagają krople, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu płynu z ucha.

Zatykanie uszu może wystapić także pod wpływem zmian ciśnienia. Nagłe zmiany ciśnienia zdarzają się np. podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Do ucha wtłaczana jest wówczas duża ilość powietrza. Uciska ono trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do jej zwężenia. Powietrze, nie mogąc wydostać się z ucha, powoduje wrażenie zatkania.

Jak sobie radzić z zatykaniem się uszu podczas nagłych zmian ciśnienia? Podczas startu i lądowania samolotu siedź prosto, by ułatwić odpływ powietrza. Możliwie często przełykaj ślinę, żuj gumę lub ssij cukierki. Czasami na zatkane ucho pomaga też ziewanie. Jeśli problemy z uszami nie miną w ciągu 3-5 godzin po podróży, warto poradzić się lekarza.

2. Postępowanie przy zatkanym uchu

Nie należy zbyt często czyścić uszu patyczkami – może to spowodować tzw. wtórną głuchotę. Częste drażnienie błony bębenkowej sprawia, że staje się ona coraz grubsza, mniej elastyczna i nie może prawidłowo przenosić dźwięku.
Jeśli będziesz podróżować samolotem, a masz zatkane ucho od kataru, na godzinę przed startem i lądowaniem wpuść do nosa krople obkurczające śluzówkę.
Jeśli problemy z uszami, takie jak ból, uczucie zatkania, szumy i osłabienie słuchu, trwają 2-3 dni lub często się powtarzają, koniecznie udaj się do laryngologa. Przyczynami zatykania się uszu mogą być wówczas zapalenie ucha środkowego bądź pęknięcie błony bębenkowej. Zatkane ucho to problem, którego nie wolno bagatelizować.

Joanna Krocz,

Polecane wideo:

Bibliografia

  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Laryngologia

Komentarze (10)
~lala
~lala

Nie powinno sie czyścić ucha patyczkami tylko zwyczajnie myć wodą tam gdzie palec dochodzi, a nie głębiej. Woskowina to naturalna wydzielina, której nie powinno się usuwać. Czyszcząc patyczkami możemy sobie zrobić jedynie krzywdę.

Odpowiedz
880915AZS
880915AZS

Tydzień temu wpadłem na pomysł dogłębnego wyczyszczenia sobie uszu,. Kupilem w aptece Audispray i patyczki do uszu,. Wiadomo postepowalem zgodnie z instrukcja widoczna na opakowaniu z małym udoskonaleniem tzn. Aplikowalem spray do ucha a następnie wkladalem do niego potyczek i czyscilem to samo z drugim uchem. Efekty pracy były widoczne na potyczkach zużyłem całe opakowanie przez dwa dni nic kompletnie nie slyszalem, mam akurat urlop więc dobrze się spi. Postanowiłem powtórzyć zabieg,. Poprawiło się trochę więc ponownie powtorzylem zabieg w efekcie poczulem pieczenie w uszach ostatnie patyczki były zakrwawione. Zakladam słuchawki dokanalowe wlączam muzykę vol. Max 30 oczek i słyszę porównywalnie jak wcześniej 5 . spray się skończył kolejne patyczki się skończyły.. Został kłopot.

Odpowiedz
~marla70
~marla70

Witam! Moja córka od prawie trzech tzgodni,ma okropnz kaszel,katar i zatkane uszy.Laryngolog stwierdził alergie,ale bez robienia testów.Przepisał krople do nosa i cetyryzyne.Nie jestem jednak pewna czy to alergia.

Odpowiedz
~Weronika
~Weronika

@~kuba: też tak mam. Masz katar, który rZucił ci się na uszy. Wieczorem posmaruj sobie okolice wokół i za uchem spirytusem, do ucha włóż wate (głęboko) i owiń to wszystko mocno szalikiem grubym. I oczywiście poleż w łóżku kilka dni dopóki nie odetka ci ucha. Mam nadzieję że pomogłam :)

Odpowiedz
~iza
~iza

Jeśli problemy z uszami, takie jak ból, uczucie zatkania, szumy i osłabienie słuchu, trwają 2-3 dni lub często się powtarzają, koniecznie udaj się do laryngologa. Przyczynami zatykania się uszu mogą być wówczas zapalenie ucha środkowego bądź pęknięcie błony bębenkowej. Zatkane ucho to problem, którego nie wolno bagatelizować.
Tylko szkoda, że taki problem bagatelizują specjaliści i od 2 miesięcy chodzę głucha.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zatkane ucho
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Zatkane ucho
Laryngologia

Ucho

Ucho jest narządem słuchu, który występuje tylko u kręgowców. U ssaków, czyli również u ludzi, jest ono najbardziej złożone. Odbiera fale dźwiękowe i przekształca je w drgania

Plastyka ucha

Sztuczne ucho

Sztuczne ucho jest przeznaczone dla osób, które urodziły się ze zniekształconym narządem lub w ogóle nie posiadają małżowiny usznej. Plastyka ucha polega na rekonstrukcji ucha z wł

Leczenie grypy

Sposoby na przeziębienie

(...) a nawet przerodzić się w zapalenie płuc czy oskrzeli. U dzieci przeziębienie może wywołać bakteryjną infekcję ucha. Jednak zatkane ucho...