Zatkane ucho - przyczyny, postępowanie

Zatkane ucho denerwuje, przeszkadza w odbieraniu dźwięków i rodzi uczucie dyskomfortu. Przyczyny zatykania się uszu są różne: spływanie wydzieliny z zatok do przewodów słuchowych, permanentny katar, zalegająca woskowina czy zapalenia ucha. Choć ta dolegliwość niepokoi, z reguły nie jest niebezpieczna i rzadko kiedy niesie ryzyko głuchoty. W niektórych przypadkach przy zatkanym uchu można pomóc sobie samemu. Niekiedy przydać się może fachowa porada lekarza.

Zatkane ucho - przyczyny

Czasami zatkanie uszu wynika z nadmiaru zalegającej w nich woskowiny. Woskowina jest naturalną wydzieliną ucha. Jednak uszy niektórych osób produkują jej zbyt dużo, co może prowadzić do powstawania tzw. czopów i zatykania uszu. Taki korek woskowinowy może być na tyle spory, że zatyka kanał ucha i osłabia słuch.

Zobacz film: "Dlaczego prawe ucho jest lepsze?"

Najlepiej udaj się do laryngologa. Lekarz sprawdzi, czy przyczyną zatkanego ucha rzeczywiście jest nagromadzona woskowina. Jeśli tak, to laryngolog usunie ją, przepłukując każde ucho z osobna wodą. Czasami korek woskowinowy trzeba najpierw rozmiękczyć za pomocą odpowiednich kropli.

W żadnym wypadku nie usuwaj stwardniałej woskowiny patyczkami do uszu. To nie pomoże przy zatkanym uchu, a może doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Jeśli w twoich uszach często gromadzi się woskowina, spróbuj płynów do czyszczenia uszu dostępnych w aptece. Przed ich wypróbowaniem skonsultuj się jednak z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach płukanie ucha jest niebezpieczne.

Zatkane uszy mogą również towarzyszyć silnemu katarowi. Obrzęk śluzówki nosa może rozprzestrzeniać się na przewody słuchowe i na trąbkę Eustachiusza (łączy uszy z nosem). W rezultacie dochodzi do zamknięcia przewodów słuchowych. Zatkane ucho podczas kataru nie powinno cię zatem mocno dziwić. Jeśli katar powtarza się często, najprawdopodobniej masz problem z zatokami. Nieleczony katar może prowadzić do trwałej niedrożności lub zapalenia trąbki Eustachiusza. W uchu gromadzi się wówczas płyn lub gęsta wydzielina, co daje uczucie przepełnienia i zatkania ucha.

W przypadku zapalenia trąbki Eustachiusza czasami pomagają krople, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa. Niekiedy może być jednak konieczny zabieg. Polega on na nacięciu błony bębenkowej i usunięciu płynu z ucha.

Zatykanie uszu może wystapić także pod wpływem zmian ciśnienia. Nagłe zmiany ciśnienia zdarzają się np. podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Do ucha wtłaczana jest wówczas duża ilość powietrza. Uciska ono trąbkę Eustachiusza, co prowadzi do jej zwężenia. Powietrze, nie mogąc wydostać się z ucha, powoduje wrażenie zatkania.

Jak sobie radzić z zatykaniem się uszu podczas nagłych zmian ciśnienia? Podczas startu i lądowania samolotu siedź prosto, by ułatwić odpływ powietrza. Możliwie często przełykaj ślinę, żuj gumę lub ssij cukierki. Czasami na zatkane ucho pomaga też ziewanie. Jeśli problemy z uszami nie miną w ciągu 3-5 godzin po podróży, warto poradzić się lekarza.

Zatkane ucho - postępowanie przy dolegliwości

Jeżeli mamy zatkane ucho, to nie należy zbyt często czyścić uszu patyczkami – może to spowodować tzw. wtórną głuchotę. Częste drażnienie błony bębenkowej sprawia, że staje się ona coraz grubsza, mniej elastyczna i nie może prawidłowo przenosić dźwięku.

Jeśli będziesz podróżować samolotem, a masz zatkane ucho od kataru, na godzinę przed startem i lądowaniem wpuść do nosa krople obkurczające śluzówkę.

Jeśli problemy z uszami, takie jak ból, uczucie zatkania, szumy i osłabienie słuchu, trwają 2-3 dni lub często się powtarzają, koniecznie udaj się do laryngologa. Przyczynami zatykania się uszu mogą być wówczas zapalenie ucha środkowego bądź pęknięcie błony bębenkowej. Zatkane ucho to problem, którego nie wolno bagatelizować.

Joanna Krocz, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Durko M., Godycki-Ćwirko M., Kosiek K., Latkowski B. Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3705-0
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Laryngologia

Komentarze (14)
~Izabella
~Izabella 3 miesiące temu

@~iza: ja juz od tygodnia nie słyszę. Słuch pogorszył mi się od smarkania. Dosyć porządnie próbowałam wyczyścić nos i niestety mam tego efekty. Z racji tego że mieszkam i pracuje w Holandii po kilku dniach czekania, aż ucho samo się odetka pojechałam do Holenderskiego szpitala z prośbą o pomoc. Tam 3 lekarzy sprawdzali moje ucho, oczywiście nic nie widzieli, wszystko jest ok, jest Pani na pewno przeziębiona proszę kupić sobie Otrivin i psikac kilka razy i po paru dniach na pewno będzie ok. Dalej nie słyszę, przeziębiona nie jestem i w ogóle jest nie ciekawie. Dlatego umówiłam się do Polskiego laryngologa na którego niestety musze jeszcze czekać 2 tyg, na szczęście nic mnie nie boli ani ucho ani głowa, nie mam gorączki i nie wymiotuje. Ale skąd ta głuchota? Często mam chore zatoki czy to możliwe ze wydzielina z zatok zablokowała mi kanały słuchowe? Nie wiem. Tego dowiem się za 2 tygodnie.

Odpowiedz
~tom
~tom 9 miesięcy temu

przez kilka lat miałem problem i chcę sie podzielić moim rozwiazaniem bo wiem jaki to dyskomfort próbowałem wszystkiego: krople, swieczki itp od ostatniego płukania u laryngologa od kilku lat mam spokój a to dzięki laryngologowi z zakopca poradził mi żeby raz w tygodniu użyć sprayu audispray, (może byc inny oraz kropelki ale te maja krotki termin po otwarciu) potrzymać to w uchu przez chwilę a następnie nachylić ucho i wypłukać ciepla wodą w trakcie kąpieli no i od 3 lat mam spokój

Odpowiedz
~lala
~lala ponad rok temu

Nie powinno sie czyścić ucha patyczkami tylko zwyczajnie myć wodą tam gdzie palec dochodzi, a nie głębiej. Woskowina to naturalna wydzielina, której nie powinno się usuwać. Czyszcząc patyczkami możemy sobie zrobić jedynie krzywdę.

Odpowiedz
880915AZS
880915AZS ponad rok temu

Tydzień temu wpadłem na pomysł dogłębnego wyczyszczenia sobie uszu,. Kupilem w aptece Audispray i patyczki do uszu,. Wiadomo postepowalem zgodnie z instrukcja widoczna na opakowaniu z małym udoskonaleniem tzn. Aplikowalem spray do ucha a następnie wkladalem do niego potyczek i czyscilem to samo z drugim uchem. Efekty pracy były widoczne na potyczkach zużyłem całe opakowanie przez dwa dni nic kompletnie nie slyszalem, mam akurat urlop więc dobrze się spi. Postanowiłem powtórzyć zabieg,. Poprawiło się trochę więc ponownie powtorzylem zabieg w efekcie poczulem pieczenie w uszach ostatnie patyczki były zakrwawione. Zakladam słuchawki dokanalowe wlączam muzykę vol. Max 30 oczek i słyszę porównywalnie jak wcześniej 5 . spray się skończył kolejne patyczki się skończyły.. Został kłopot.

Odpowiedz
~marla70
~marla70 ponad rok temu

Witam! Moja córka od prawie trzech tzgodni,ma okropnz kaszel,katar i zatkane uszy.Laryngolog stwierdził alergie,ale bez robienia testów.Przepisał krople do nosa i cetyryzyne.Nie jestem jednak pewna czy to alergia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zatkane ucho - przyczyny, postępowanie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zatkane ucho - przyczyny, postępowanie
Zatkane ucho - przyczyny, postępowanie

Dlaczego prawe ucho jest lepsze? (WIDEO)

Dlaczego prawe ucho jest lepsze? (WIDEO) Odtwórz wideo

ucho było bardziej podatne na dźwięk. Z tego powodu doszli oni do przekonania, że przyczyną takiego zjawiska jest to, że lewe ucho przetwarza (...) ucho staje się bardziej wrażliwe...

Zatkane ucho - przyczyny, postępowanie

Jak odetkać ucho - przyczyny, najlepsze sposoby

będzie mu towarzyszył np. silny ból ucha to jest to sygnał, że przyczyna problemu jest znacznie poważniejsza. Zatkane ucho może być przyczyną np. stanu zapalnego (...) ucha. Jak...

Trądzik pospolity (acne vulgaris) - charakterystyka, klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, rokowanie

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO)

Objawy trądziku pospolitego (WIDEO) Odtwórz wideo

przez nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe. W wyniku tego zostają zatkane pory skóry, gromadzą się nieusuwane masy rogowe, które ulegają

Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Naturalne sposoby na problemy z zatokami

Naturalne sposoby na problemy z zatokami

się również do pogorszenia opuchlizny zatok. Wypróbuj płukanie jamy nosowej Płukanie jamy nosowej oczyści twoje zatkane zatoki. Używa się do tego łagodnego (...) roztworu solnego, aby pozbyć się gęstej wydzieliny i alergenów powodujących...

Refluks - rodzaje, przyczyny, objawy i zapobieganie refluksowi żołądkowo-przełykowemu

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

5 nietypowych objawów choroby refluksowej żołądka

te są zachwiane. Zatkane lub piekące zatoki i nos, zmiany w odczuwaniu zapachów i powtarzające się infekcje należą do symptomów wynikających

Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Węzeł wartowniczy (WIDEO)

Węzeł wartowniczy (WIDEO) Odtwórz wideo

. Takie postępowanie ma na celu ustrzec przed odrośnięciem guza w tym samym miejscu (wznowa miejscowa). Rozróżniamy dwa pojęcia dotyczące zakresu operacji

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.