Trwa ładowanie...

Wszczepienie protezy jądra

Protezy jąder są rozwiązaniem dla mężczyzn, którzy urodzili się z niedorozwojem jąder lub utracili je na przykład w skutek wypadku lub raka jądra. Implanty jąder wszczepia się także w trakcie procesu zmiany płci - z kobiety na mężczyznę. Operacja wszczepienia protezy jąder pozwala uzyskać naturalny wygląd i poprawić samoocenę, dzięki temu poprawia się także kondycja psychiczna pacjenta.

1. Rodzaje protez jądra i sposób ich dobierania

Dostępne są następujące typy protez jądra:

  • wypełnione solą fizjologiczną;
  • wypełnione żelem silikonowym;
  • wypełnione elastomerem silikonowym.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

W celu jak najlepszego odtworzenia kształtu, wielkości i konsystencji naturalnego jądra proces dobierania protezy jest bardzo szczegółowo opracowywany. Dostępne obecnie na rynku protezy umożliwiają dobór odpowiedniej wielkości jądra, uwzględniając wiek pacjenta i wielkość drugiego jądra tak, by uzyskać najlepszy efekt kosmetyczny. Dzięki starannemu doborowi protezy odtwarza się naturalny wygląd moszny.

2. Przebieg operacji wszczepienia protezy jądra

Operację przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, u tych pacjentów, u których zabieg będzie poprzedzony bardziej rozległą operacją oraz u dzieci i osób niewspółpracujących. Miejsce nacięcia zostaje oczyszczone i odkażone. Pacjentom podaje się dożylnie antybiotyk w celu zapobiegania infekcji. Następnie chirurg wykonuje nacięcie w obrębie moszny lub w pachwinie i wprowadza protezę jąder. Niektórzy lekarze mocują implant szwem, inni decydują się na zostawienie go w naturalnej pozycji w mosznie.

3. Powikłania po operacji wszczepienia protezy jądra

Ryzyko powikłań nie jest duże i wynosi 3-8%. Wyróżnia się powikłania wczesne i późne. Powikłania wczesne to na przykład obnażenie protezy, które wymaga jej usunięcia. Może także pojawić się zakażenie miejsca nacięcia lub krwiak. Do powikłań późnych należy ból, obrzęk, przemieszczenie się implantu, pęknięcie protezy, wyciek znajdującego się w niej płynu a także powstanie bliznowatej torebki wokół protezy.

Operacja wszczepienia protez jąder jest niezbyt skomplikowanym zabiegiem, który pozwala mężczyźnie na odzyskanie pewności siebie. Jeśli zabieg przeprowadzono w sterylnych warunkach, a rozmiar implantu został właściwie dobrany, ryzyko powikłań znacząco się zmniejsza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Tomasz Makos
Następny artykuł: Higiena intymna
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza