Trwa ładowanie...

Yasminelle – wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie

Avatar placeholder
30.03.2021 21:19
Yasminelle – wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie
Yasminelle – wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie

Yasminelle to lek stosowany w antykoncepcji hormonalenej, w celu zapobiegania ciąży. Lek Yasminelle nie powinien być przyjmowany przez pacjentki z niewydolnością krążenia.

spis treści

1. Charakterystyka leku Yasminelle

Preparat Yasminelle posiada niewielkie ilości żeńskich hormonów drospirenonu i etynyloestradiolu. Każda tabletka Yasminelle zawiera taką samą ilość hormonów. Yasminelle zatrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graafa i hamuje owulację, zmienia właściwości endometrium macicy.

Preparat Yasminelle zmienia właściwości śluzu szyjki macicy przez co utrudnia przemieszczanie się plemników]. Ogranicza także perystaltykę jajowodów.

Zobacz film: "Co to jest antykoncepcja "po"?"

Skuteczność antykoncepcji zależy od regularności stosowania, a także od prawidłowego wchłaniania w układzie pokarmowym. Pominięcie dawki, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i stosowanie innych leków może zmniejszać skuteczność antykoncepcji. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie

zobacz galerię

2. Przeciwwskazania i wskazania do stosowania leku

Lek Yasminelle jest preparatem wskazanym w antykoncepcji hormonalnej. Celem Yasminelle jest zapobieganie ciąży.

Przeciwwskazania do stosowania leku Yasminelle to: zaburzenia krążenia, zakrzepicę żylną, zakrzepicę tętniczą, cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, zapalenie trzustki, choroby wątroby, nowotwór wątroby, niewydolność nerek, bóle migrenowe.

Lek Yasminelle nie powinien być przyjmowany także przez pacjentki, które są w ciąży bądź podejrzewają, że mogą spodziewać się dziecka oraz pacjentki, które krwawią z dróg rodnych.

3. Jak bezpiecznie dawkować Yasminelle?

Yasminelle powinien być przyjmowany codziennie o tej samej porze dnia. Przyjmowanie leku nie jest uzależnione od przyjmowanie posiłków. Preparat Yasminelle można popić niewielką ilością wody. Cena leku Yasminelle to ok 30 zł za opakowanie.

Blister Yasminelle zawiera 21 tabletek. Każda z tabletek opisana jest dniem tygodnia, w którym powinna być przyjęta. Jeśli pacjentka rozpoczyna przyjęcie leku we wtorek to należy przyjąć tabletkę z napisem „wt” i następnie przyjmować kolejne tabletki zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż wszystkie 21 tabletek zostanie przyjętych.

Przez 7 kolejnych dni pacjentka nie przyjmuje tabletek i w tym czasie powinna pojawić się miesiączka. Ósmego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki Yasminelle pacjentka powinna rozpocząć przyjmowanie kolejnego blistru Yasminelle. Jeżeli pacjentka prawidłowo przyjmuje lek Yasminelle jest wówczas chroniona przed zajściem w ciążę.

Zobacz także:

4. Działania niepożądane i objawy skutków ubocznych stosowania leku

Działania niepożądane przy stosowaniu leku Yasminelle to: wahania nastroju, ból głowy, ból żołądka, trądzik, bolesność i powiększenie piersi, bolesne lub nieregularne miesiączki, torbiele jajników, mlekotok a także zwiększenie masy ciała czy depresja.

Objawy skutków ubocznych leku Yasminelle to także: opryszczka, większy apetyt, zawroty głowyi obniżone libido. Zdarzają się także nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia oraz wypadanie włosów, brak energii, zwiększenie pocenia się czy zakrzepy z zatorami.

Jeżeli wystąpi którykolwiek z objawów niepożądanych przy stosowaniu Yasminelle, trzeba niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.