Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych

Avatar placeholder
30.03.2021 22:37
Zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych
Zakładanie wkładek wewnątrzmacicznych

Wkładka wewnątrzmaciczna, potocznie nazywana „spiralą”, jest dość popularną i skuteczną metodą antykoncepcji. Polecana jest zwłaszcza kobietom, które już rodziły i nie planują więcej ciąż. Wkładka taka ma kształt litery T, litery S lub spirali. Do jamy macicy zakłada ją ginekolog, używając do tego specjalnego aplikatora. Optymalnym dniem jest ostatni dzień krwawienia miesięcznego, gdyż w tym czasie wejście do pochwy jest stosunkowo szerokie, a ponadto drogi rodne są najbardziej odporne na zakażenia. Przed zabiegiem kobieta powinna zażyć środki przeciwbólowe, ponieważ w zależności od tolerancji bólu dla niektórych pacjentek zabieg jest nieco bolesny. Przed włożeniem wkładki ginekolog dokładnie odkaża pochwę. Po umieszczeniu spirali w jamie macicy przycina on do odpowiedniej długości wystające w pochwie nitki ‒ w przyszłości są one dla kobiety wskazówką, że wkładka jest prawidłowo umiejscowiona. Po około tygodniu wskazana jest kontrolna wizyta, podczas której lekarz upewnia się co do odpowiedniego ułożenia wkładki. Kolejna wizyta powinna odbyć się po pierwszej miesiączce, gdyż w trakcie miesiączki ryzyko wypadnięcia spirali jest największe.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.