Trwa ładowanie...

Zapalenie gruczołu Bartholina - powstawanie, objawy, przyczyny

Jeśli w szybkim czasie odczuwasz narastanie bólu okolic sromu, który towarzyszy ci przy siadaniu i zmianie pozycji, to być może doszło u ciebie do zapalenia gruczołu Bartholina. Jest to najczęstsza dolegliwość okolic sromu. Czym jest gruczoł Bartholina i jak się objawia jego zapalenie?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

Zapalenie gruczołu Bartholina jest torbielą aumiejscowanioną na wargach sromowych większych. Sam gruczoł Barholina jest położony w dolnej części warg sromowych mniejszych i odpowiada za nawilżenie błony śluzowej pochwy –dokładniej za odprowadzenie śluzowej wydzieliny na ścianki boczne przedsionka pochwy, przy pomocy przewodów. Podczas podniecenia zwiększa się wytwarzanie śluzu, podczas zapalenia gruczołu Bartholina, powstałe torbiele uniemożliwiają opuszczenie przez nich gruczołu i zgromadzenie się ropy.

1. Zapalenie gruczołu Bartholina - powstawanie

Za powstanie zapalenia gruczołu Bartholina odpowiadają m.in. gronkowce i dwoinki rzeżączki. Dolegliwość dotyka najczęściej młode kobiety między drugą a czwartą dekadą życia. Może wystąpić również u kobiet w ciąży i u osób, które borykają się z nawracającymi bakteryjnymi zapaleniami pochwy.

Ropień gruczołu może sam pęknąć, po czym jego zawartość może wypłynąć na powierzchnię skóry lub do przedsionka pochwy (w tym przypadku wizyta u lekarza jest konieczna). Wyciek zawartość ropnia przynosi  zazwyczaj ustąpienie niekomfortowych dolegliwości.

Zapalenie gruczołu Barholina dotyka kobiety między 20-40 rokiem życia
Zapalenie gruczołu Barholina dotyka kobiety między 20-40 rokiem życia (123rf)

Jeśli choroba ma łagodny przebieg, pomocne okazują się być nasiadówki z roztworu manganianu i potasu. W przeważającej części przypadków, wymagana jest interwencja lekarza. W tym przypadku wykonuje on drenaż. Polega on na wycięciu otworu na wewnętrznej stronie torbieli i odprowadzeniu wydzieliny. Lakrarz dokonuje wycięcia jamy ropnia i umieszczenia w nim sączku, który pozwoli na wyciek zawartości gruczołu.

2. Zapalenie gruczołu Bartholina - objawy

Silny i ostry ból w rejonach wargi sromowej może być znakiem zapalenia gruczołu Bartholina. Taki ból zwiększa się w szczególności podczas wywierania nacisku na ten gruczoł (podczas siedzenia, leżenia na brzuchu), ruszania nogami i ocierania o siebie ud i warg sromowych. Warto wiedzieć, że wystąpienie zapalenie dotyczy najczęściej lewej lub prawej strony sromu, rzadko obu stron. Ropień, który powstaje, może mieć wielkość małego kauczyka lub limonki.

3. Zapalenie gruczołu Bartholina - przyczyny

Co może sprawić, że dojdzie do zapalenia gruczołu Barholina? Po pierwsze wpływ na to ma wydzielina pochwowa, która w przypadku zapalenia jej nabłonka, jest bardzo drażniąca. Po drugie, zlokalizowanie sromu obok ujścia cewki moczowej i w rejonie odbytu, sprawia, że gruczoł ten jest narażony na zainfekowanie patogennymi bakteriami.

Zobacz także:

Co więcej, do wystąpienia zapalenia gruczołu Bartholina przyczyniają się urazy mechaniczne, a zaniedbanie higieny miejsc intymnych jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo nawrotów zapalenia w obrębbie gruczołów przedsionka pochwy.

Jeśli  zapalenie gruczołu Barholina nawraca, zostaje zastosowana marsupializacja, która polega na doszyciu ściany gruczołu do skóry w miejscu granicy z przedsionkiem pochwy. Dzięki temu nie dochodzi do zatkanie ujścia gruczołu, ponieważ śluz ma miejsce ujścia.

Następny artykuł: Badanie ginekologiczne

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.