Trwa ładowanie...

Zapalenie krtani - przyczyny, objawy, leczenie

W języku medycznym zapalenie krtani nazywane jest ostrym nieżytowym zapaleniem krtani. Najczęściej dolegliwość występuje w okresie letnim, gdyż wiele osób, chcąc ochłodzić ciało, sięga wtedy po zimne napoje.

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

spis treści

1. Co to jest zapalenie krtani?

Zapaleniem krtani nazywamy stan zapalny górnego odcinka dróg oddechowych, służącego do wydawania dźwięków. Zapalenie krtani powoduje czasowe problemy z wydawaniem dźwięków, a nieleczone może prowadzić nawet do utraty głosu. Zapalenie krtani ma zwykle ostry przebieg, ale gdy trwa dłużej niż trzy tygodnie, wtedy mówimy o przewlekłym zapaleniu krtani.

Na zapalenie krtani częściej narażone są osoby palące papierosy oraz alergicy. Dzieje się tak z powodu zniszczenia śluzówki dróg oddechowych oraz służącego ich oczyszczaniu aparatu rzęskowego.

2. Przyczyny zapalenia krtani

Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani jest wysuszenie błony śluzowej zimnym napojem lub „przesilenie” głosu. Inną typowym powodem zapalenia krtani jest wirusowa infekcja zapalna gardła. Jej objawom – nieżytowi nosa i zapaleniu spojówek – towarzyszy często suchy kaszel, chrypka, drapanie i pieczenie w gardle.

Stan zapalny krtani może być również wywołany przez alergeny u osób cierpiących na alergię. Jeszcze innym źródłem zapalenia krtani bywa przebywanie w suchym, zakurzonym powietrzu. Przyczyną zapalenia krtani może być również nadmierny, długotrwały wysiłek głosowy, dlatego narażeni są szczególnie nauczyciele, aktorzy, sprzedawcy, zawodowi politycy, a więc osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo i głośno mówią.

Zapalenie krtani może mieć również charakter przewlekły. O chronicznym zapaleniu krtani mówimy, gdy choroba utrzymuje się powyżej trzech tygodni. Do głównych przyczyn przewlekłego zapalenia krtani zalicza się:

  • długotrwałą ekspozycję na działanie dymu tytoniowego;
  • przewlekły alergiczny nieżyt nosa i zapalenie zatok przynosowych;
  • nieleczony refluks żołądkowo-przełykowy, który powoduje drażnienie śluzówki krtani;
  • przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, wśród oparów chemicznych;
  • pracę głosem.
Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy
Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy

Ilustracja przedstawia chrząstki krtani, tchawicy oraz oskrzeli.

zobacz galerię

3. Duszność wdechowa

Zapalenie krtani początkowo nie daje mocnych objawów – temperatura jest lekko podwyższona, obecny jest katar i suchy kaszel. Po kilku dniach objawy zapalenia krtani się zaostrzają. Zwykle we wczesnych godzinach rannych występuje ostra duszność wdechowa i zaostrzenie napadowego kaszlu. Najbardziej typowym znakiem zapalenia krtani jest uporczywa chrypka stale modulująca głos. Może jej towarzyszyć kaszel, niekiedy przechodzący w bezgłos.

Zapalenie krtanii objawia się męczeniem się głosu. Na skutek zgrubienia i obrzmienia strun głosowych chorzy skarżą się na uczucie drapania i zasychania w gardle. U dzieci po 5. roku życia objawia się głównie chrypką, kaszlem, gorączką, ale u młodszych jest stanem zagrażającym życiu, co wynika ze specyficznej budowy dróg oddechowych i krtani u małego dziecka.

Drogi oddechowe są wąskie, dlatego nawet niewielki obrzęk może spowodować poważną duszność. Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka jest bardzo podatna na obrzęk zapalny i stany skurczowe, co powoduje, że zapalenia krtani u dzieci objawiają się nagłą dusznością i innymi symptomami zagrażającymi życiu.

Do objawów przewlekłego zapalenia krtani możemy zaliczyć chrypę, kaszel, drapanie w gardle i szybkie męczenie się głosu.

4. Jak usunąć zapalenie krtani

W leczeniu zapalenia krtani najważniejsze jest usunięcie przyczyn zapalenia krtani, dlatego leczy się je farmakologicznie. Dobrze, jeśli dziecko przebywa w wietrzonym pokoju, a powietrze jest nawilżone. Można do tego użyć specjalnych nawilżaczy powietrza, położyć zmoczony ręcznik na grzejnik lub postawić naczynie z parującą wodą.

Zobacz też:

Najlepsze efekty lecznicze zapalenia krtani dają inhalacje, których skład zaleca lekarz. Jest to metoda lecznicza polegająca na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem leków. Dzięki temu staje się możliwe wprowadzenie do dróg oddechowych odpowiednich leków docierających do najdrobniejszych oskrzelików. Tym sposobem można wprowadzać antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli.

Nieleczone zapalenie krtani może doprowadzić do bezgłosu
Nieleczone zapalenie krtani może doprowadzić do bezgłosu (Zdjęcie kobiety trzymającej się za szyję / Shutterstock)

Podawanie leków za pomocą ręcznych inhalatorów może być stosowane tylko u dzieci starszych, które potrafią wykonać głęboki oddech. U małych dzieci leczenie może polegać także na wcieraniu maści z olejkami eterycznymi, np. olejku eukaliptusowego lub z tymianku. Stopniowo wchłaniane przez nos i jamę ustną, udrażniają one drogi oddechowe i zmniejszają objawy zapalenia krtani.

5. Domowe sposoby leczenia krtani

Zapalenie krtani jest infekcją wirusową. Oprócz konwencjonalnego leczenia, warto również wspomóc proces powrotu do zdrowia domowymi sposobami.

Przy zapaleniu krtani ważne jest picie dużej ilości wody. Powinna mieć ona temperaturę pokojową. Woda nawadnia krtań, która podcza choroby jest sucha i podatna na otarcia. Możesz też przygotować różne mikstury, które nawilżą tkanki i złagodzą ból. Do herbaty lub wody dodaj miód i cytrynę. Możesz też w ciągu dnia popijać napój z 1 łyżeczki octu winnego i ½ szklanki wody.

Unikaj za to picia kawy, czarnej herbaty i wszelkich napojów zawierających kofeinę. Mają one właściwości odwadniające, a to bardzo niekorzystna cecha, zwłaszcza przy zapaleniu krtani.

Następny artykuł: Zapalenie krtani podgłośniowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.