Zapalenie krtani - przyczyny, objawy, leczenie

W języku medycznym zapalenie krtani nazywane jest ostrym nieżytowym zapaleniem krtani. Najczęściej dolegliwość występuje w okresie letnim, gdyż wiele osób, chcąc ochłodzić ciało, sięga wtedy po zimne napoje. Zapalenie krtani dotyka najczęściej dzieci, zwłaszcza cierpiących na alergię, oraz palaczy papierosów. Dzieje się tak z powodu zniszczenia śluzówki dróg oddechowych oraz służącego ich oczyszczaniu aparatu rzęskowego.

spis treści

Zobacz film: "Objawy raka krtani"

1. Zapalenie krtani - przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia krtani jest wysuszenie błony śluzowej zimnym napojem lub „przesilenie” głosu. Inną typowym powodem zapalenia krtani jest wirusowa infekcja zapalna gardła. Jej objawom – nieżytowi nosa i zapaleniu spojówek – towarzyszy często suchy kaszel, chrypka, drapanie i pieczenie w gardle.

Stan zapalny krtani może być również wywołany przez alergeny u osób cierpiących na alergię. Jeszcze innym źródłem zapalenia krtani bywa przebywanie w suchym, zakurzonym powietrzu. Przyczyną zapalenia krtani może być również nadmierny, długotrwały wysiłek głosowy, dlatego narażeni są szczególnie nauczyciele, aktorzy, sprzedawcy, zawodowi politycy, a więc osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo i głośno mówią.

Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy
Schemat budowy chrząstki krtani, oskrzeli oraz tchawicy

Ilustracja przedstawia chrząstki krtani, tchawicy oraz oskrzeli.

zobacz galerię

2. Zapalenie krtani - objawy

Zapalenie krtani początkowo nie daje mocnych objawów – temperatura jest lekko podwyższona, obecny jest katar i suchy kaszel. Po kilku dniach objawy zapalenia krtani się zaostrzają. Zwykle we wczesnych godzinach rannych występuje ostra duszność wdechowa i zaostrzenie napadowego kaszlu. Najbardziej typowym znakiem zapalenia krtani jest uporczywa chrypka stale modulująca głos. Może jej towarzyszyć kaszel, niekiedy przechodzący w bezgłos.

Zapalenie krtanii objawia się męczeniem się głosu. Na skutek zgrubienia i obrzmienia strun głosowych chorzy skarżą się na uczucie drapania i zasychania w gardle. U dzieci po 5. roku życia objawia się głównie chrypką, kaszlem, gorączką, ale u młodszych jest stanem zagrażającym życiu, co wynika ze specyficznej budowy dróg oddechowych i krtani u małego dziecka.

Drogi oddechowe są wąskie, dlatego nawet niewielki obrzęk może spowodować poważną duszność. Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka jest bardzo podatna na obrzęk zapalny i stany skurczowe, co powoduje, że zapalenia krtani u dzieci objawiają się nagłą dusznością i innymi symptomami zagrażającymi życiu.

3. Zapalenie krtani - leczenie

W leczeniu zapalenia krtani najważniejsze jest usunięcie przyczyn zapalenia krtani, dlatego leczy się je farmakologicznie. Dobrze, jeśli dziecko przebywa w wietrzonym pokoju, a powietrze jest nawilżone. Można do tego użyć specjalnych nawilżaczy powietrza, położyć zmoczony ręcznik na grzejnik lub postawić naczynie z parującą wodą.

Zobacz też:

Najlepsze efekty lecznicze zapalenia krtani dają inhalacje, których skład zaleca lekarz. Jest to metoda lecznicza polegająca na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem leków. Dzięki temu staje się możliwe wprowadzenie do dróg oddechowych odpowiednich leków docierających do najdrobniejszych oskrzelików. Tym sposobem można wprowadzać antybiotyki, środki rozkurczające, odczulające i przeciwzapalne oraz leki ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny z oskrzeli.

Podawanie leków za pomocą ręcznych inhalatorów może być stosowane tylko u dzieci starszych, które potrafią wykonać głęboki oddech. U małych dzieci leczenie może polegać także na wcieraniu maści z olejkami eterycznymi, np. z eukaliptusa, tymianku. Stopniowo wchłaniane przez nos i jamę ustną, udrażniają one drogi oddechowe i zmniejszają objawy zapalenia krtani.

Następny artykuł: Zapalenie krtani podgłośniowe

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy