Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia trzustki - przyczyny, leczenie

Trzustka jest narządem o charakterze gruczołu, który znajduje się w górnej części jamy brzusznej i ma kształt przypominający literę S. Trzustka pełni dwie podstawowe funkcje: zewnątrzwydzielniczą oraz wewnątrzwydzielniczą. Pierwsza polega na wytwarzaniu soku trzustkowego, który jest bogaty w enzymy trawienne mające powinowactwo do białek, tłuszczów i cukrów. Funkcja wewnątrzwydzielnicza związana jest z wytwarzaniem dwóch hormonów regulujących poziom glukozy we krwi do, których należą insulina oraz glukagon.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

spis treści

Choroby, które dotykają tego narządu to:

  • zapalenia mające charakter ostry lub przewlekły,
  • rak trzustki,
  • torbiele trzustki.

1. Objawy zapalenia trzustki - przyczyny

Najczęściej występującymi chorobami są wymienione jako pierwsze stany zapalne trzustki.

Ostre zapalenie trzustki jest powodowane przede wszystkim przez: kamicę żółciową, nadużywanie alkoholu lub uraz. W tej chorobie dochodzi do trawienia własnych białek i tłuszczów przez enzymy trawienne. Charakterystycznymi symptomami są: silne bóle brzucha, wymioty, gorączka przekraczająca niekiedy 40 stopni Celsjusza, żółte zabarwienie skóry. Mogą też pojawić się wzdęcia oraz krwawe zabarwienie okolicy pępka.

Zdarza się, że ostre zapalenie trzustki może przechodzić w postać przewlekłą, która rozwija się przez wiele lat i powoduje nieodwracalne zmiany w miąższu tego narządu. Dochodzi wówczas do poszerzania kanalików w obrębie trzustki po czym dochodzi do ich zatykania. Na skutek tego procesu dochodzi do upośledzenia funkcji tego narządu. Przewlekłe zapalenie trzustki charakteryzuje się przede wszystkim bólem brzucha, który nie jest od razu kojarzony z tą chorobą. Ponadto dochodzi do utraty masy ciała pomimo regularnego spożywania posiłków. Pojawiają się też biegunki, świąd i zażółcenie skóry.

Zapaleniu trzustki towarzyszą dolegliwości bólowe
Zapaleniu trzustki towarzyszą dolegliwości bólowe

2. Objawy zapalenia trzustki - leczenie

Leczenie ostrego zapalenia trzustki odbywa się przede wszystkim w szpitalu ze względu na bardzo nasilone dolegliwości bólowe. Jest to zwykle terapia wielokierunkowa i ma na celu zahamowanie procesu trawienia trzustki. W początkowych fazach leczenia pacjenta poddaje się restrykcyjnej diecie. Kolejno włącza się żywienie pozajelitowe lub dojelitowe. Zwykle podawane są też leki przeciwbólowe, które poprawiają jakość życia pacjentów. Są to głównie leki opioidowe Przy podejrzeniach infekcji stosowane też są antybiotyki o szerokim spektrum, które mają chronić przed rozwojem zakażeń w martwiczym miąższu trzustki.

Naturalne oczyszczanie trzustki
Naturalne oczyszczanie trzustki [12 zdjęć]

Trzustka to niewielki gruczoł produkujący enzymy, które są niezbędne do trawienia tłuszczów, węglowodanów...

zobacz galerię

Ponadto cały czas monitorowane są funkcje układów krążenia (sprawdza się pracę serca a także poziomy parametrów biochemicznych) oraz moczowego. Sprawdzana jest też morfologia krwi, gdyż w ostrym zapaleniu trzustki pojawia się anemia i ten stan może wymagać przetoczenia krwi.  W skrajnych przypadkach kiedy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych skutków konieczne jest podjęcie leczenia operacyjnego. Polega ono na usuwaniu fragmentów trzustki i w efekcie przynosi pacjentom ulgę oraz poprawia jakość życia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.