Trwa ładowanie...

Jak odetkać ucho – przyczyny, najlepsze sposoby

Jak odetkać ucho? Dlaczego ucho się zatyka? Zatkane przez dłuższy czas ucho może stanowić bardzo duży problem i nie chodzi tylko o komfort słyszenia, ale przede wszystkim o osłabienie słuchu. Zatkane ucho to niedrożny przewód słuchowy, ale również dodatkowe objawy dla przykładu szumy w uszach czy zawroty głowy. Jest wiele domowych sposobów na zatkane uszy, ale należy wiedzieć, że jeśli ucho nie odetka się przez przynajmniej 3 dni, a będzie mu towarzyszył np. silny ból ucha to jest to sygnał, że przyczyna problemu jest znacznie poważniejsza. Zatkane ucho może być przyczyną np. stanu zapalnego ucha.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Przyczyny szumu w uszach 

Przyczyn zatkanych uszu może być naprawdę dużo. Jak odetkać ucho? Jeśli ucho będzie zatkane podczas przeziębienia na początku należy udrożnić oddechowe drogi. Bardzo często przy silnym katarze dochodzi do większego obrzęku śluzówki nosa, a przy naprawdę dużym obrzęku zostaje zatkana trąbka Eustachiusza i przewody słuchowe. W takiej sytuacji pojawia się uczucie, że uszy są zatkane. Jak odetkać zatkane ucho w takim przypadku? Dobrym pomysłem będzie nie tylko regularne oczyszczanie nosa kroplami do nosa czy roztworem soli morskiej, ale również ziołowe inhalacje. W przypadku, kiedy katar nie ustaje konieczna jest wizyta u laryngologa, ponieważ może dojść do komplikacji np. do zapalenia oskrzeli.

Jak odetkać ucho, które jest zatkane nadmiarem woskowiny? Jeżeli woskowina produkowana jest w prawidłowej ilości to nawilża i oczyszcza przewód słuchowy. Jednak w sytuacji, kiedy jest jej zbyt dużo, a nie jest regularnie z ucha wyjmowana może dojść do zatkania ucha a dokładniej przewodu słuchowego. Zatem jak odetkać ucho? Bardzo ważne jest unikanie patyczków higienicznych, ponieważ powodują one jedynie wpychanie woskowiny głębiej.

Dlaczego prawe ucho jest lepsze?
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Zaskakujące wyniki badań dał eksperyment wykonany przez naukowców z University of Valencia. Jak się okazało,...

zobacz galerię

Warto wybrać się do laryngologa, który podpowie jak odetkać ucho, ale w aptekach dostępne są specjalistyczne krople, które rozmieszają woskowinę i powodują, że wypływa ona z ucha. Jak odetkać ucho w domowych warunkach? Przy większym nagromadzeniu woskowiny nie należy ryzykować samodzielnego odtykania, ponieważ można uszkodzić błonę bębenkową, która jest bardzo delikatna.

To też warto wiedzieć

Ucho może się również zatykać dla przykładu w trakcie lotu samolotem czy jazdy windą, ponieważ wtedy do ucha dostaje się dużo powietrza zwęża się trąbka Eustachiusza, a to jest przyczyną wrażenia zatkanego ucha.

2. Najlepsze sposoby na odetkanie ucha

Jak odetkać ucho w najskuteczniejszy sposób? Na rynku farmaceutycznym dostępne są krople do uszu, dzięki którym możliwe jest bezbolesne usunięcie woskowiny. Innym sposobem na to, jak odetkać ucho w samolocie jest żucie gumy lub ssanie kwaśnych cukierków, które powodują produkcję śliny, a to z kolei wpływa na odtykanie się uszu. Przy długo utrzymującym się zatkanym uchu należy udać się do lekarza, który wleje do ucha ciepłą wodę, która powinna udrożnić zatkany kanał słuchowy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.