Zdrada

Zdrada to uczucie, które przysparza bólu i cierpienia. Życie po zdradzie jest czasami nie do wyobrażenia. Bez względu na fakt, czy zostałeś zdradzony, czy sam zdradziłeś, ból dotknie obie strony. Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania danego przez partnera. Należy jednak pamiętać, że zdrada nie musi oznaczać końca świata. Może okazać się kryzysem budującym. Walka o ratowanie związku to, niestety, żmudna praca, która wymaga zaangażowania z obu stron – i tej, która zdradziła, i tej zdradzonej. Jak zdemaskować oznaki zdrady? Czy wybaczyć niewierność partnera? Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Zdrada według Polaków

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.

Życie po zdradzie w małżeństwie

Tworzycie idealny związek. Jesteście zgranym i kochającym się małżeństwem i nic nie wskazuje na to, by niewierność wkradła się w waszą relację. Macie do siebie zaufanie. Zdrady w związku zdarzają się dość często. Zdrada, oczywiście, może mieć różny charakter. Kobiety są bardziej wyczulone na zdradę emocjonalną partnera, kiedy ten poświęca więcej czasu, zainteresowania i uwagi potencjalnej rywalce. Z kolei mężczyźni silniej reagują na zdradę seksualną partnerki z obawy przed możliwością inwestowania w nie swoje dzieci.

Dlaczego człowiek zdradza? Przyczyny mogą być różne: ciekawość, poszukiwanie nowych doświadczeń, chęć przeżycia czegoś nowego, adrenalina i rozkosz towarzysząca doznaniu, że robi się coś zabronionego albo pragnienie odnalezienia namiętności i fascynacji, która w małżeństwie już dawno umarła. Czy zdrada ma sens? Czasem tak, czasem nie. Na pewno bardzo boli. Zawiodła najbliższa nam osoba, która przez swoją zdradę staje się kimś obcym, a nawet wrogiem. Zaczynają się wątpliwości: Jak mogłem dać się tak oszukać? Czy ja w ogóle go znałam? Dlaczego mnie to spotkało? W czym jestem gorszy? Jakie popełniłam błędy? Czy nie byłam wystarczająco atrakcyjna dla niego? Rosną wzajemne pretensje, obwinienia i wściekłość.

Jak sobie poradzić z bólem po zdradzie?

Każdy związek to ryzyko. Nikt nie zagwarantuje nam wiecznej, niegasnącej miłości i życia bez przeszkód. Mówiąc sakramentalne „tak”, na pewno żadne z was nie myślało, że będziecie kiedykolwiek musieli rozwiązywać problem zdrady. A jednak stało się. Została pustka, ból, poczucie skrzywdzenia, wstyd, gorycz, smutek i łzy. Co wówczas można zrobić? Opcje są dwie: albo odejść z dumą i nadzieją na lepszy związek w przyszłości z kimś innym, albo wybaczyć zdradę. Ta druga droga jest trudniejsza i polega na tym, by nie zapominać o tym, co było, ale umieć uczyć się na błędach i nie popełniać ich w przyszłości.

Zwykle wiadomości o zdradzie towarzyszy szok, niedowierzanie, zaprzeczanie, spadek poczucia własnej wartości, ból i złość. Jak radzić sobie z taką dawką negatywnych emocji naraz? Chociaż zazwyczaj w takich okolicznościach nie chce się z nikim spotykać, metodą na smutek może być rozmowa z bliską osobą albo z kimś, kto przeżył podobne doświadczenie, np. na forum internetowym.

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu, aby...

Czy warto wybaczyć zdradę?

Pierwszy okres po zdradzie jest najtrudniejszy. Jeżeli partnerowi będzie zależało na odbudowaniu relacji, będzie się usprawiedliwiał, tłumaczył, starał naprawić swój błąd. Mimo dobrych chęci, jego wysiłki mogą okazać się nieskuteczne ze względu na twoje poczucie skrzywdzenia. To zrozumiałe. Jeżeli jednak widzisz szansę dla waszego związku, nie warto pielęgnować w sobie żalu i robić bezustannie wyrzutów partnerowi. Trzeba rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach. Wiadomo, że nie dzieje się to ot tak sobie. Niejednokrotnie życie po zdradzie jest ciężkie, a wręcz czasami wydaje się niemożliwe i małżonkowie, chcąc ratować relacje, muszą skorzystać z pomocy osób trzecich – psychologa i psychoterapeuty w poradni rodzinnej czy małżeńskiej.

Podczas procesu naprawy waszego związku warto ze sobą rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach, rozwijać swoje zainteresowania, robić wszystko, by przeciwdziałać rutynie, która jest niszcząca dla związku. Jeżeli naprawdę kochasz partnera – wybaczysz, jeżeli partner kocha ciebie – zrozumie, że chce być tylko z tobą. Po zdradzie często pojawia się strach – a co, jeśli znowu mnie oszuka i skrzywdzi? Istnieje chęć kontroli i sprawdzania partnera. To jednak siła destrukcyjna. Zaufanie w związku trzeba odbudować od początku, na nowych zasadach. Fakt, że partner dostał od ciebie drugą szansę i że znowu na nim polegasz, to bardziej konstruktywne podejście niż zabiegi śledcze.

Istotne jest również to, aby osoba, która dopuściła się zdrady, jak najczęściej pokazywała, że partner jest dla niej najważniejszy, że mu na nim zależy i chce się starać. Jeżeli uda wam się przezwyciężyć zdradę ogromnym nakładem sił, to wasz związek będzie o wiele silniejszy. Pokonacie bowiem coś, co jest najgorszą z najbardziej destrukcyjnych przyczyn rozpadu związków. Zdrada nie zawsze oznacza koniec miłości, ale przed popełnieniem błędu, katastrofalnego w skutkach dla waszej relacji, warto zastanowić się, czy dla tej chwili zapomnienia opłaca się ryzykować to, co do tej pory udało się zbudować. Każdy ma przecież własny kręgosłup moralny i trzeba uważać, by go „nie zwichnąć” dla własnego dobra.

Komentarze (479)
~fantek
~fantek 2 tygodnie temu

wszystkim paniom złego prowadzenia zycze aby spotkało ich wiele klopotow szczegolnie tym co porozbijali rodziny ,a takie sa i jeszcze prosperuja udajac szczesliwe,no niestety jak macie sumienie to napewno was to gryzie.

Odpowiedz
~Zosia
~Zosia 2 miesiące temu

@~Zraniony do bolu: Tak naprawdę to jeśli chcecie być nadal razem to musicie budować wszystko na nowo. Bardzo trudno będzie Ci zaufać po tym wszystkim żonie. Ja nie potrafiłam. Czy ona Cię kocha? Co się stało że zdradziła? Czy potrafisz wybaczyć? Czy jest jeszcze coś co Was łączy, oprócz dzieci i wspólnego majątku? To Wy, a zwłaszcza Ty, musisz sobie odpowiedzieć na te pytania.

Odpowiedz
~gamonik
~gamonik 2 miesiące temu

@~Zraniony do bolu: dasz szanse i tak sie bedzie spotykac z kochasiem ,tak z nimi jest,a ty kim masz byc dla niej,pozatym zostanie ci na zawsze to co zrobiła,jak mogła takie swinstwa wyprawiac przez tyle lat ,to ponizyła ciebie bardzo tulac sie w ramiona kochanka,to swieta krowa bez skropolow,inny dał by jej dobrze popalic bedac na twoim miejscu,to roznosicielka chorob..zostaw to swinstwo ,buractwo zycie przed toba.fuj z taka baba,ona zrobi to nastepny raz tylko bardziej sie bedzie kryła....szkoda tylko ze zmarnowała ci juz zycie..

Odpowiedz
~grzałka
~grzałka 2 miesiące temu

Jak dla mnie w takiej sytuacji to można jedynie w takiej sytuacji nie ciskać się z pretensjami od razu tylko rozegrać to strategicznie, wynająć detektywa, pozbierać solidne dowody i wtedy pewną/pewnym siebie ruszyć do akcji. powiedzieć, że się wszystko wie. i teraz albo chodzi jak w zegarku jeśli szczerze żałuje i jeśli samemu chce się podjąć próbę wybaczenia. albo kopnąć w tyłek i wyciągnąć ciężkie działa w sądzie w postaci zdjęć itd. proste. a jeśli próbuje isę wybaczyć - tu wazna sprawa - nie wypominać, nie karać dzień po dniu, nie dąsać się. albo ochłonąć i spróbować albo spróbować od razu byleby z całych sił a nie z jednej strony ok bądźmy razem, ale z drugiej to ci powypominam

Odpowiedz
~skandal
~skandal 2 miesiące temu

@~Zraniony do bolu: zostaw szmate jak masz z nia zyc skoro przez 2 lata szmaciła sie z kochankiem,trudno takie zycie,obrzydzenie do takiej baby,a ona po co ma sie kryc z kochasiem,niech sie seksuje do woli,az kochasiowi zbrzydnie i przyjdzie czas ze kochanek ja pogoni,na takie suki jest sprawiedliwosc.paskudna suczka.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Depresja?!

ZoiElpidaXara • ostatni post 53 minuty temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrada
Zdrada

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

Bycie w związku to nie tylko same miłe chwile. Chyba najgorszym, co może nas spotkać w związku, jest zdrada, niewierność partnera. Natomiast zdrada (...) małżeńska jest wyjątkowo trudną sytuacją, zarówno dla kobiety,...

Zdrada

Szpiegująca uwodzicielka

Monika ma 26 lat, figurę modelki i burzę złotych loków. Pracuje w biurze detektywistycznym. Działa na zlecenie narzeczonych, żon, podejrzliwych teściów albo siostry panny młodej. Jej celem są mężczyźni, których poddaje się testowi wierności. O sobie mówi...

Zdrada

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

Dlaczego zdradzamy swoich partnerów?

do zdrad w związkach szczęśliwych, w których partnerzy są ze sobą związani emocjonalnie i spełniają się w życiu. Kiedy jednak w związku (...) zdradą? Doktor Sue Johnson prowadziła przez ostatnie dziesięciolecia badania,...

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek, szok, łzy, rozczarowanie, poczucie niesprawiedliwości oraz chęć dokonania zemsty na współmałżonku (...) , którego wiele par, niestety, nie potrafi przetrwać. Nawet najbardziej zgrane, idealne...

Zdrada

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

Kryzys wieku średniego u mężczyzn

o zdradzie stałej partnerki. Niestety, kryzys wieku średniego może dotknąć każdego mężczyznę, niezależnie od kondycji, pozycji społecznej czy statusu (...) , romans i zdrada w związku, obsesyjne zainteresowanie młodszymi...

Zdrada

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dowiedz się, dlaczego kobiety zdradzają

Dlaczego kobiety zdradzają? Zazwyczaj to skłonność mężczyzn do zdrady przyciąga większość naszej uwagi, ale kobiety również nie są na nią odporne (...) . Ważne jest, aby zrozumieć powody zdrady kobiety oraz powody, którymi...

Zdrada

Jak przetrwać kryzys wieku średniego?

Kryzys wieku średniego dotyka wielu mężczyzn. Nawet panowie żyjący w udanych związkach są narażeni na desperackie próby zatrzymania czasu. Wiek średni u mężczyzn to trudny czas dla partnerek. Niejedno małżeństwo rozpadło się po tym, jak mężczyzna postanowił...

Zdrada

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

Jakie są najczęstsze przyczyny zdrady?

jest aspekt psychologiczny. Jasne jest jedno - zdrada boli i pozostawia trwały ślad w naszej psychice. Jakie są jej najczęstsze przyczyny? Brak (...) też ich zaspokojenia poszukuje poza związkiem. Nawet, gdy nie dochodzi do zdrady,...