Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?

Zdrada to uczucie, które przysparza bólu i cierpienia. Życie po zdradzie jest czasami nie do wyobrażenia. Bez względu na fakt, czy zostałeś zdradzony, czy sam zdradziłeś, ból dotknie obie strony. [Zdrada] to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania danego przez partnera. Należy jednak pamiętać, że zdrada nie musi oznaczać końca świata. Może okazać się kryzysem budującym.

Zobacz film: "Zdrada według Polaków"

spis treści

Walka o ratowanie związku to, niestety, żmudna praca, która wymaga zaangażowania z obu stron – i tej, która zdradziła, i tej zdradzonej. Jak zdemaskować oznaki zdrady? Czy wybaczyć niewierność partnera? Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

1. Zdrada - Życie po zdradzie

Tworzycie idealny związek. Jesteście zgranym i kochającym się małżeństwem i nic nie wskazuje na to, by niewierność wkradła się w waszą relację. Macie do siebie zaufanie. Zdrady w związku zdarzają się dość często. Zdrada, oczywiście, może mieć różny charakter. Kobiety są bardziej wyczulone na zdradę emocjonalną partnera, kiedy ten poświęca więcej czasu, zainteresowania i uwagi potencjalnej rywalce. Z kolei mężczyźni silniej reagują na zdradę seksualną partnerki z obawy przed możliwością inwestowania w nie swoje dzieci.

Dlaczego człowiek zdradza? Przyczyny zdrady mogą być różne: ciekawość, poszukiwanie nowych doświadczeń, chęć przeżycia czegoś nowego, adrenalina i rozkosz towarzysząca doznaniu, że robi się coś zabronionego albo pragnienie odnalezienia namiętności i fascynacji, która w małżeństwie już dawno umarła.

Po zdradzie
Po zdradzie [2 zdjęcia]

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie...

zobacz galerię

Czy zdrada ma sens? Czasem tak, czasem nie. Na pewno zdrada bardzo boli. Zawiodła najbliższa nam osoba, która przez swoją zdradę staje się kimś obcym, a nawet wrogiem. Zaczynają się wątpliwości: Jak mogłem dać się tak oszukać? Czy ja w ogóle go znałam? Dlaczego mnie to spotkało? W czym jestem gorszy? Jakie popełniłam błędy, że zostałam zdradzona? Czy nie byłam wystarczająco atrakcyjna dla niego? Rosną wzajemne pretensje, obwinienia i wściekłość.

2. Zdrada - Jak sobie poradzić z bólem?

Każdy związek to ryzyko. Nikt nie zagwarantuje nam wiecznej, niegasnącej miłości i życia bez przeszkód. Mówiąc sakramentalne „tak”, na pewno żadne z was nie myślało, że będziecie kiedykolwiek musieli rozwiązywać problem zdrady. A jednak stało się. Została pustka, ból, poczucie skrzywdzenia, wstyd, gorycz, smutek i łzy.

Co wówczas można zrobić? Opcje są dwie: albo odejść z dumą i nadzieją na lepszy związek w przyszłości z kimś innym, albo wybaczyć zdradę. Ta druga droga jest trudniejsza i polega na tym, by nie zapominać o tym, co było, ale umieć uczyć się na błędach i nie popełniać ich w przyszłości.

Zdrada fizyczna
Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się,...

zobacz galerię

Zwykle wiadomości o zdradzie towarzyszy szok, niedowierzanie, zaprzeczanie, spadek poczucia własnej wartości, ból i złość. Jak radzić sobie z taką dawką negatywnych emocji naraz? Chociaż zazwyczaj w takich okolicznościach nie chce się z nikim spotykać, metodą na smutek może być rozmowa z bliską osobą albo z kimś, kto przeżył podobne doświadczenie, np. na forum internetowym.

3. Zdrada - Czy warto wybaczyć?

Pierwszy okres po zdradzie jest najtrudniejszy. Jak wybaczyć zdradę? Czy jest to w ogóle możliwe? Jeżeli partnerowi będzie zależało na odbudowaniu relacji, będzie się usprawiedliwiał, tłumaczył, starał naprawić swój błąd. Mimo dobrych chęci, jego wysiłki mogą okazać się nieskuteczne ze względu na twoje poczucie skrzywdzenia. To zrozumiałe.

Jeżeli jednak widzisz szansę dla waszego związku, nie warto pielęgnować w sobie żalu i robić bezustannie wyrzutów partnerowi. Trzeba rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach. Wiadomo, że nie dzieje się to ot tak sobie. Niejednokrotnie życie po zdradzie jest ciężkie, a wręcz czasami wydaje się niemożliwe i małżonkowie, chcąc ratować relacje, muszą skorzystać z pomocy osób trzecich – psychologai psychoterapeuty w poradni rodzinnej czy małżeńskiej.

Podczas procesu naprawy waszego związku warto ze sobą rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach, rozwijać swoje zainteresowania, robić wszystko, by przeciwdziałać rutynie, która jest niszcząca dla związku. Jeżeli naprawdę kochasz partnera – wybaczysz, jeżeli partner kocha ciebie – zrozumie, że chce być tylko z tobą. Po zdradzie często pojawia się strach – a co, jeśli znowu mnie oszuka i skrzywdzi? Istnieje chęć kontroli i sprawdzania partnera. To jednak siła destrukcyjna. Zaufanie w związku trzeba odbudować od początku, na nowych zasadach. Fakt, że partner dostał od ciebie drugą szansę i że znowu na nim polegasz, to bardziej konstruktywne podejście niż zabiegi śledcze.

Istotne jest również to, aby osoba, która dopuściła się zdrady, jak najczęściej pokazywała, że partner jest dla niej najważniejszy, że mu na nim zależy i chce się starać. Jeżeli uda wam się przezwyciężyć zdradę ogromnym nakładem sił, to wasz związek będzie o wiele silniejszy. Pokonacie bowiem coś, co jest najgorszą z najbardziej destrukcyjnych przyczyn rozpadu związków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zdrada nie zawsze oznacza koniec miłości, ale przed popełnieniem błędu, katastrofalnego w skutkach dla waszej relacji, warto zastanowić się, czy dla tej chwili zapomnienia opłaca się ryzykować to, co do tej pory udało się zbudować. Każdy ma przecież własny kręgosłup moralny i trzeba uważać, by go „nie zwichnąć” dla własnego dobra.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy