Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?

Zdrada to uczucie, które przysparza bólu i cierpienia. Życie po zdradzie jest czasami nie do wyobrażenia. Bez względu na fakt, czy zostałeś zdradzony, czy sam zdradziłeś, ból dotknie obie strony. [Zdrada] to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania danego przez partnera. Należy jednak pamiętać, że zdrada nie musi oznaczać końca świata. Może okazać się kryzysem budującym.

Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się, czy ratowanie związku jest możliwe.

Walka o ratowanie związku to, niestety, żmudna praca, która wymaga zaangażowania z obu stron – i tej, która zdradziła, i tej zdradzonej. Jak zdemaskować oznaki zdrady? Czy wybaczyć niewierność partnera? Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

Zobacz film: "Zdrada według Polaków"

Zdrada - Życie po zdradzie

Tworzycie idealny związek. Jesteście zgranym i kochającym się małżeństwem i nic nie wskazuje na to, by niewierność wkradła się w waszą relację. Macie do siebie zaufanie. Zdrady w związku zdarzają się dość często. Zdrada, oczywiście, może mieć różny charakter. Kobiety są bardziej wyczulone na zdradę emocjonalną partnera, kiedy ten poświęca więcej czasu, zainteresowania i uwagi potencjalnej rywalce. Z kolei mężczyźni silniej reagują na zdradę seksualną partnerki z obawy przed możliwością inwestowania w nie swoje dzieci.

Dlaczego człowiek zdradza? Przyczyny zdrady mogą być różne: ciekawość, poszukiwanie nowych doświadczeń, chęć przeżycia czegoś nowego, adrenalina i rozkosz towarzysząca doznaniu, że robi się coś zabronionego albo pragnienie odnalezienia namiętności i fascynacji, która w małżeństwie już dawno umarła.

Czy zdrada ma sens? Czasem tak, czasem nie. Na pewno zdrada bardzo boli. Zawiodła najbliższa nam osoba, która przez swoją zdradę staje się kimś obcym, a nawet wrogiem. Zaczynają się wątpliwości: Jak mogłem dać się tak oszukać? Czy ja w ogóle go znałam? Dlaczego mnie to spotkało? W czym jestem gorszy? Jakie popełniłam błędy, że zostałam zdradzona? Czy nie byłam wystarczająco atrakcyjna dla niego? Rosną wzajemne pretensje, obwinienia i wściekłość.

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu, aby...

Zdrada - Jak sobie poradzić z bólem?

Każdy związek to ryzyko. Nikt nie zagwarantuje nam wiecznej, niegasnącej miłości i życia bez przeszkód. Mówiąc sakramentalne „tak”, na pewno żadne z was nie myślało, że będziecie kiedykolwiek musieli rozwiązywać problem zdrady. A jednak stało się. Została pustka, ból, poczucie skrzywdzenia, wstyd, gorycz, smutek i łzy. Co wówczas można zrobić? Opcje są dwie: albo odejść z dumą i nadzieją na lepszy związek w przyszłości z kimś innym, albo wybaczyć zdradę. Ta druga droga jest trudniejsza i polega na tym, by nie zapominać o tym, co było, ale umieć uczyć się na błędach i nie popełniać ich w przyszłości.

Zwykle wiadomości o zdradzie towarzyszy szok, niedowierzanie, zaprzeczanie, spadek poczucia własnej wartości, ból i złość. Jak radzić sobie z taką dawką negatywnych emocji naraz? Chociaż zazwyczaj w takich okolicznościach nie chce się z nikim spotykać, metodą na smutek może być rozmowa z bliską osobą albo z kimś, kto przeżył podobne doświadczenie, np. na forum internetowym.

Zdrada - Czy warto wybaczyć?

Pierwszy okres po zdradzie jest najtrudniejszy. Jak wybaczyć zdradę? Czy jest to w ogóle możliwe? Jeżeli partnerowi będzie zależało na odbudowaniu relacji, będzie się usprawiedliwiał, tłumaczył, starał naprawić swój błąd. Mimo dobrych chęci, jego wysiłki mogą okazać się nieskuteczne ze względu na twoje poczucie skrzywdzenia. To zrozumiałe.

Jeżeli jednak widzisz szansę dla waszego związku, nie warto pielęgnować w sobie żalu i robić bezustannie wyrzutów partnerowi. Trzeba rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach. Wiadomo, że nie dzieje się to ot tak sobie. Niejednokrotnie życie po zdradzie jest ciężkie, a wręcz czasami wydaje się niemożliwe i małżonkowie, chcąc ratować relacje, muszą skorzystać z pomocy osób trzecich – psychologai psychoterapeuty w poradni rodzinnej czy małżeńskiej.

Podczas procesu naprawy waszego związku warto ze sobą rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach, rozwijać swoje zainteresowania, robić wszystko, by przeciwdziałać rutynie, która jest niszcząca dla związku. Jeżeli naprawdę kochasz partnera – wybaczysz, jeżeli partner kocha ciebie – zrozumie, że chce być tylko z tobą. Po zdradzie często pojawia się strach – a co, jeśli znowu mnie oszuka i skrzywdzi? Istnieje chęć kontroli i sprawdzania partnera. To jednak siła destrukcyjna. Zaufanie w związku trzeba odbudować od początku, na nowych zasadach. Fakt, że partner dostał od ciebie drugą szansę i że znowu na nim polegasz, to bardziej konstruktywne podejście niż zabiegi śledcze.

Istotne jest również to, aby osoba, która dopuściła się zdrady, jak najczęściej pokazywała, że partner jest dla niej najważniejszy, że mu na nim zależy i chce się starać. Jeżeli uda wam się przezwyciężyć zdradę ogromnym nakładem sił, to wasz związek będzie o wiele silniejszy. Pokonacie bowiem coś, co jest najgorszą z najbardziej destrukcyjnych przyczyn rozpadu związków.

Zdrada nie zawsze oznacza koniec miłości, ale przed popełnieniem błędu, katastrofalnego w skutkach dla waszej relacji, warto zastanowić się, czy dla tej chwili zapomnienia opłaca się ryzykować to, co do tej pory udało się zbudować. Każdy ma przecież własny kręgosłup moralny i trzeba uważać, by go „nie zwichnąć” dla własnego dobra.

Komentarze (490)
~Zosia
~Zosia 1 tydzień temu

Maniu. Przecież już sobie tak dobrze radziłaś. Nie możesz tego ciągle rozpamiętywać, musisz wybaczyć, nie dla niego tylko dla siebie. Cały czas trzymam za Ciebie kciuki. Cieszyłam się że Cię tutaj już nie widziałam (jeszcze od czasu do czasu tutaj zaglądam). Bardzo mocno ttzymam za Ciebie kciuki. Wiem że to trudne, ale dasz sobie radę. Jeśli kochasz i jesteś kochana to będzie dobrze. Zajmij się czymś innym, zrób coś dla siebie, sama. Musisz pamiętać, że świat nie kręci się wokół Twojego męża. Ty masz być dla siebie ważna. Pozdrawism Cię gorąco.

Odpowiedz
~Charlie
~Charlie 2 tygodnie temu

Witam wszystkich.  Jestem 40 letnim facetem i chciałem podzielić się swoją historią. Przez 13 lat byłem w związku z kobietą która była całym moim życiem, mamy dwójkę wspanialych dzieci 10 i 8 lat,układało nam się dobrze byliśmy ze sobą szczęśliwi. W łóżku było nam super, podsycaliśmy naszą namiętność pikantnymi wiadomościami sex uprawialiśmy regularnie. Wydawało mi się że nic nie może zburzyć mojego świata i nagle bum....... Parę dni temu dowiedziałem się że ma romans. Znalazłem w jej telefonie dowody na to że ma kogoś na boku. Mówi że nigdy się nie spotkali,ale regularnie ze sobą pisali od paru miesięcy. Na początku były to rozmowy o życiu ale z czasem szli dalej. Był wirtualny sex i nagie zdjęcia. Kiedy się dowiedziałem mój świat runął, powiedziałem jej że wiem. Zaczął się płacz i prośby o wybaczenie, że to tylko Internet że nigdy by mnie nie zdradziła fizycznie że kocha mnie dzieci i boi się że staci dom i rodzinę. Nie wiem co mam robić, czy to był tylko romans czy zdradziła mnie i moje uczucia. Jak z tym żyć?

Odpowiedz
~DO AUTORKI.
~DO AUTORKI. 2 tygodnie temu

@~mania40: to trudne ,ala powinnas dac sobie spokoj z ta zdrada meza,oni sos maja nie tak ,nie tylko on jeden,staraj sie pomalu zapomniec to co było i zyc teraznieszoscia,on juz dostał nauczke ,jest dobry dla ciebie,wybacz i to jest super ze jestescie razem i zycze wam milosci do konca waszego zycia,a suka zawsze bedzie suka to one kusza facetow i myslała ze rozbije wasze malzenstwo..GŁOWA DO GÓRY WYGRAŁAS.....

Odpowiedz
~mania40
~mania40 2 tygodnie temu

Nie da się ani wybaczyć ani zapomnieć, są takie dni że się nie myśli o tym a są takie że od rana do wieczora tylko o tym się mysli i nie ważne co by mówiła i robiła ta druga osoba to niczego nie naprawi bo to my musimy sami. Od dwóch lat wiem o zdradzie męża ,zdradził mni w naszym mieszkaniu ja z dziećmi byłam wtedy w Anglii bo od 10 lat tam mieszkam, mąż tylko pojechał ba kilka dni coś załatwić i zdradził mnie ze swoją dawną koleżanką.Najpierw poszli do baru na piwo a potem przez miasto szli i przyprowadził ją do naszego domu. Żalila mu się że mąż ją zdradził ,że jest bezpłodna i takie tam bzdury no i stało się .Najleprze jest to że nie pamiętam kiedy to się stało ja dowiedziałam się kilka lat po . Przez ten czas 10 lat pisali do siebie ,dzwonili nawet wzięła po kryjomu męża auto i przyjechała po mojego męża na lotnisko. Tego nie da się zapomnieć ani wybaczyć trzeba nauczyć się z tym żyć i prosić Boga żeby się to nie powtórzył ale i to jest trudne. Mąż spełnia wszystkie moje zachcianki kupił mi Termomix , Nowy samochód, kupiliśmy dom w Anglii, zabrał mnie na jeden dzień z Angli do Gdańska na koncert i to i tak nic nie zmieni tego jak ja się czuje i nie wiem jak to zmienić.

Odpowiedz
~choroba
~choroba 3 tygodnie temu

@~dzidek: szkoda dzieci i tego dziecka rowniez co dorobiła sobie,jednym slowem zmarnowała sobie ,tobie ,a takze dzieciom zyzicie.Prawda jest take ze posmakowala zdrady i ona taka bedzie,po co ci taka bladzina,jak ona sie nie brzydzi tych romansow,zostanie sama jak pies jak ja wszyscy wyr chaja,suka.

Odpowiedz
~dzidek
~dzidek 3 tygodnie temu

@~Zraniony do bolu: Nie wybaczaj. Ja miałem podobną sytuacje,16 lat małżeństwa 4 dzieci .9 lat temu chciała mnie zostawić dla innego .odeszła na chwile wróciła w ciąży.Ja wybaczyłem.Wyjechałem do pracy za granice a ona robi to samo. I już ludzie mi mówią że robiła cały czas.Swoją szanse straciła a bedzie to robić dalej.Pewnie już dawno bym sie wyleczył z tej chorej miłości.atak przeżywam to drugi raz. Na pocieszenie powiem ci że za drugim razem jest łatwiej. Nie ma sensu,my też mamy prawo do szczęścia.

Odpowiedz
~dupe jej rozerwiesz.
~dupe jej rozerwiesz. 2 miesiące temu

Ciekawi mnie sytuacja gdy kobieta lekkich obyczajow rozbija nastepne rodziny i zabiera zonie meza ,a dzieciom ojca ,czy ona ma wogole sumienie ,zyjac na cudzej krzywdzie i chyba nigdy nie zbuduje szczescia na czyims nieszczesciu taka jest prawda,jak ona kladzie sie spac z nieswoim mezem ,co ta bladz wtedy mysli..sprawiedliwosc dla takich musi byc!

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrada - życie po zdradzie, jak sobie poradzić z bólem, czy warto wybaczyć?
Zdrada

Jak poznać, że żona zdradza?

Jak poznać, że żona zdradza?

na porażkę. Czasem warto jednak spróbować wybaczyć zdradę i zapomnieć o niej. Mężom przychodzi to łatwiej, jeśli skok w bok był tylko jednorazową (...) może się powtórzyć. - Jak wybaczyć...

Zdrada

Po zdradzie

Po zdradzie

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie musi ona oznaczać końca świata. Potrzeba czasu

Poczucie winy

Poczucie winy po rozstaniu

na nowo i nieznanych perspektyw na przyszłość. Koniec związku i co dalej? Jak poradzić sobie po zdradzie partnera - wybaczyć czy odejść (...) dotyczących związku. Co po zdradzie? Zostać...

Zdrada

Gdy partner zdradza...

Gdy partner zdradza...

. Zdrada to na pewno destrukcyjne doświadczenie w związku, jednak jeśli widzi się choćby najmniejszą szansę odbudowy relacji, warto z niej skorzystać (...) Często po zdradzie męża pojawia się żal, smutek,...

Zdrada

Jak odbudować związek po zdradzie?

. Zdrada to często wina obu stron. Watro porozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, oczekiwaniach. Przebaczyć Wzajemne wybaczenie (...) . Przebaczenie pozwoli pozbyć się negatywnych uczuć i emocji. Pomoże odzyskać...

Zdrada

Jak wybaczyć zdradę?

z kochankiem lub kochanką, niewierność i nadużycie zaufania jest równie bolesne dla zdradzonej osoby. Jak wybaczyć zdradę ukochanej kobiecie czy ukochanemu (...) niż trwa twój związek, to pomoże jej zachować obiektywizm. Wybaczenie...