Trwa ładowanie...

Zdrada - jak sobie z nią radzić i czy warto wybaczyć? Terapia po zdradzie

Zdrada to uczucie, które zawsze przysparza mnóstwo bólu. Bez względu na to, kto zdradził, a kto został zdradzony, cierpienie dotyczy obu stron w różnym stopniu. W świetle psychologii zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania danego przez partnera. Należy jednak pamiętać, że zdrada nie musi oznaczać końca świata. Może okazać się kryzysem budującym. Jedynym warunkiem naprawy tej relacji jest obupólna chęć powrotu do normalnego życia razem.

Zobacz film: "Zdrada według Polaków"

spis treści

1. Życie po zdradzie

Tworzycie idealny związek. Jesteście zgranym i kochającym się małżeństwem i nic nie wskazuje na to, by niewierność wkradła się w waszą relację. Macie do siebie zaufanie, jednak w pewnym momencie ktoś go nadużywa.

Zdrady w związku zdarzają się dość często. Zdrada może mieć różny charakter. Dotyczą zarówno kobiet i mężczyzn. Nie zawsze zdradą nazywa się stosunek seksualny, choć to oczywiście jej najcięższa postać. Wiele osób za zdradę uważa także pocałunek, a nawet flirt. Kobiety są wyjątkowo wrażliwe na zdradę, ponieważ boją się bólu i utraty ukochanego. Zwykle reagują bardzo emocjonalnie na wszelkie przejawy zainteresowania swojego partnera innymi kobietami.

Mężczyźni oczywiście także bywają zazdrośni, często nawet bardziej niż kobiety. Zdrada przysparza im tyle samo bólu psychicznego.

2. Przyczyny zdrady

Dlaczego człowiek zdradza? Przyczyny zdrady mogą być różne: ciekawość, poszukiwanie nowych doświadczeń, chęć przeżycia czegoś nowego, adrenalina i rozkosz towarzysząca doznaniu, że robi się coś zabronionego albo pragnienie odnalezienia namiętności i fascynacji, która w małżeństwie już dawno umarła.

Często zdrada wynika z poczucia zaniedbania przez drugą osobę albo przez uciążliwą monotonię w związku. Dlatego właśnie trzeba dbać o relację i o to, aby każdego dnia nie tracić tej iskry, która sprawia, że chcecie być razem i spędzać wspólnie każdy dzień.

Zdrada bardzo często jest mniej intencjonalna i świadoma, niż mogłoby nam się wydawać. Dochodzi do niej pod wpływem emocji, kłótni z partnerem, często też na skutek zbyt dużej ilości alkoholu i poczucia, że druga osoba zaniedbuje nas emocjonalnie.

Bywa także, że ktoś zrobi na nas ogromne wrażenie i sprawi, że zauroczymy się kimś innym. Czujemy wtedy charakterystyczne motyle w brzuchu, które pamiętamy z początków naszego obecnego związku. Zaczynamy za tym tęsknić i brniemy w nową relację, narażając siebie i swojego partnera na cierpienie.

Po zdradzie
Po zdradzie [2 zdjęcia]

Zdrada to świadome i intencjonalne naruszenie zaufania drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że nie...

zobacz galerię

Czy zdrada ma sens? Czasem tak, czasem nie. Na pewno bardzo boli. Okazuje się wówczas, że zawiodła najbliższa nam osoba, która przez swoją zdradę staje się kimś obcym, a nawet wrogiem.

Pojawiają się wątpliwości: Jak mogłem/mogłam dać się tak oszukać? Czy ja w ogóle go znałam/znałem? Dlaczego mnie to spotkało? W czym jestem gorszy/a? Jakie popełniam błędy? Czy nie jestem wystarczająco atrakcyjna/y dla niego/niej? Rosną wzajemne pretensje, obwinienia i wściekłość.

3. Jak sobie poradzić z bólem?

Każdy związek to ryzyko. Nikt nie zagwarantuje nam wiecznej, niegasnącej miłości i życia bez przeszkód. Mówiąc sakramentalne „tak”, na pewno żadne z was nie myślało, że będziecie kiedykolwiek musieli rozwiązywać problem zdrady. A jednak stało się. Została pustka, ból, poczucie skrzywdzenia, wstyd, gorycz, smutek i łzy.

Co wówczas można zrobić? Opcje są dwie: albo odejść z dumą i nadzieją na lepszy związek w przyszłości z kimś innym, albo wybaczyć zdradę. Ta druga droga jest trudniejsza i polega na tym, by nie zapominać o tym, co było, ale umieć uczyć się na błędach i nie popełniać ich w przyszłości.

Mówi się, że uszkodzone rzeczy się naprawia, a nie wyrzuca. Wygodnie jest porzucić wszelką nadzieję i rozpocząć nowe życie, jednak warto zadać sobie pytanie, czy nie warto spróbować odbudować tej - często wieloletniej - relacji dwojga ludzi.

Jeśli czujemy taką potrzebę, możemy poradzić się bliskich, choć najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do psychologa. Dobrym pomysłem jest także terapia dla par, której celem jest zrozumienie obu stron i znalezienie sposobu na naprawienie związku. Mnóstwo par w ten sposób odzyskało swoje dawne życie i wybaczyło sobie zdradę.

Zdrada fizyczna
Zdrada fizyczna

Zdrada fizyczna i emocjonalna jest tak samo bolesna. Przed wybaczeniem zdrady należy zastanowić się,...

zobacz galerię

4. Czy warto wybaczyć zdradę?

Pierwszy okres po zdradzie jest najtrudniejszy. Jak wybaczyć zdradę? Czy jest to w ogóle możliwe? Jeżeli partnerowi będzie zależało na odbudowaniu relacji, będzie się usprawiedliwiał, tłumaczył, starał naprawić swój błąd. Mimo dobrych chęci, jego wysiłki mogą okazać się nieskuteczne ze względu na twoje poczucie skrzywdzenia. To zrozumiałe.

Jeżeli jednak widzisz szansę dla waszego związku, nie warto pielęgnować w sobie żalu i robić bezustannie wyrzutów partnerowi. Trzeba rozmawiać o swoich uczuciach i potrzebach. Wiadomo, że nie dzieje się to ot tak sobie. Niejednokrotnie życie po zdradzie jest ciężkie, a wręcz czasami wydaje się niemożliwe i małżonkowie, chcąc ratować relacje, muszą skorzystać z pomocy osób trzecich – psychologai psychoterapeuty w poradni rodzinnej czy małżeńskiej.

Walka o ratowanie związku to, niestety, żmudna praca, która wymaga zaangażowania z obu stron – i tej, która zdradziła, i tej zdradzonej. Jak zdemaskować oznaki zdrady? Czy wybaczyć niewierność partnera? Jak odbudować zaufanie po zdradzie?

4.1. Terapia dla par

Podczas procesu naprawy waszego związku warto ze sobą rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach, rozwijać swoje zainteresowania, robić wszystko, by przeciwdziałać rutynie, która jest niszcząca dla związku. Jeżeli naprawdę kochasz partnera – wybaczysz, jeżeli partner kocha ciebie – zrozumie, że chce być tylko z tobą. Po zdradzie często pojawia się strach – a co, jeśli znowu mnie oszuka i skrzywdzi? Istnieje chęć kontroli i sprawdzania partnera. To jednak siła destrukcyjna. Zaufanie w związku trzeba odbudować od początku, na nowych zasadach. Fakt, że partner dostał od ciebie drugą szansę i że znowu na nim polegasz, to bardziej konstruktywne podejście niż zabiegi śledcze.

Istotne jest również to, aby osoba, która dopuściła się zdrady, jak najczęściej pokazywała, że partner jest dla niej najważniejszy, że mu na nim zależy i chce się starać. Jeżeli uda wam się przezwyciężyć zdradę ogromnym nakładem sił, to wasz związek będzie o wiele silniejszy. Pokonacie bowiem coś, co jest najgorszą z najbardziej destrukcyjnych przyczyn rozpadu związków.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Zdrada nie zawsze oznacza koniec miłości, ale przed popełnieniem błędu, katastrofalnego w skutkach dla waszej relacji, warto zastanowić się, czy dla tej chwili zapomnienia opłaca się ryzykować to, co do tej pory udało się zbudować. Każdy ma przecież własny kręgosłup moralny i trzeba uważać, by go „nie zwichnąć” dla własnego dobra.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.