Trwa ładowanie...

Zdrowe kwasy tłuszczowe chronią przed objawami schizofrenii

Wszyscy wiemy, że zdrowa dieta pozytywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazały jednak, że oprócz pozytywnego oddziaływania na zdrowie fizyczne, dieta bogata w kwasy tłuszczowe korzystnie wpływa też na zdrowie psychiczne i zapobiega występowaniu objawów schizofrenii. Jak to możliwe?

1. Przełom w psychiatrii?

Aby dojść do takiego odkrycia, naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne przeanalizowali wpływ kwasów Omega-3 na zdrowie młodych ludzi, u których udowodniono wysokie ryzyko zachorowania na schizofrenię. Badacze sworzyli grupę 41 osób, którym podawano suplementy diety bogate w kwasy tłuszczowe przez okres 12 tygodni.

Okazało się, że przyjmowanie tabletek już przez 3 miesiące skutecznie zahamowało występowanie psychotycznych epizodów związanych z rozwojem choroby psychicznej. Według wyników badań, u osób, które zmagały się w przeszłości ze schizofrenią, objawy choroby nie występowały przez 6-7 lat od momentu zaprzestania przyjmowania suplementów. W dodatku kapsułki z kwasami tłuszczowymi, w przeciwieństwie do leków psychotropowych, nie powodowały efektów ubocznych związanych ze wzrostem wagi i dysfunkcjami seksualnymi.

Zobacz film: "Depresja - przyczyny"

Fakty i mity dotyczące psychoterapii
Fakty i mity dotyczące psychoterapii [10 zdjęć]

Terapia polega na rozmowie z psychologiem bądź psychoterapeutą, która umożliwia zrozumienie i odnalezienie

zobacz galerię

2. Po drugiej stronie lustra... czyli czym jest schizofrenia?

Schizofrenia często objawia się problemami poznawczymi
Schizofrenia często objawia się problemami poznawczymi

Schizofrenia to choroba, która najczęściej rozwija się w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości i nasila wraz z wiekiem. Najczęściej objawia się urojeniami, halucynacjami i problemami poznawczymi. Jej początek może nastąpić nagle i wraz z jej rozwojem chory może doświadczać powoli rozwijających się symptomów. Według badaczy z australijskiego Uniwersytetu w Melbourne, skuteczność hamowania choroby przez wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 opiera się na ich pomocy w rozwoju neuronów i podtrzymywaniu ich funkcji. Jako że są jednymi z głównych elementów mózgu, to dieta uboga w zdrowe kwasy może być wiązana z wieloma zaburzeniami psychicznymi, w tym z depresją i schizofrenią.

Pomimo przedstawionych wyników badań naukowcy przestrzegają, aby nie traktować suplementów z kwasami tłuszczowymi jako pewnika chroniącego przed zaburzeniami psychicznymi. Sugerują, że potrzebne są dalsze, bardziej wnikliwe badania dotyczące korzystnego wpływu zdrowych tłuszczów na budowę i funkcjonowanie mózgu. Jedno jest pewne – dieta bogata w kwasy tłuszczowe pochodzące z produktów pełnoziarnistych i tłustych ryb może przynieść naszym organizmom dużo korzyści.

dr n. med. Krzysztof Staniszewski
Następny artykuł: Kariprazyna szansą dla chorych na schizofrenię i chorobę maniakalno-depresyjną
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza