Trwa ładowanie...

Zestaw do wibroterapii od Vitberg – test redakcyjny i opinie

Wibroterapia wykorzystywana jest w celach leczniczych od wielu lat, jednak do niedawna były to zabiegi przeprowadzane jedynie w specjalistycznych gabinetach, w sanatoriach czy klubach sportowych. Mieliśmy okazję do przetestowania urządzenia firmy Vitberg. Naszą opinią dzielimy się w poniższym tekście.

Wibroterapia może mieć bardzo pozytywne skutki dla naszego organizmu
Wibroterapia może mieć bardzo pozytywne skutki dla naszego organizmu

Dziś coraz więcej ośrodków naukowych potwierdza, że wibracja może wspomagać procesy leczenia, np. poprawiając wchłanialność leków, głównie u osób leżących; może również przygotowywać chorych do zajęć z fizjoterapeutą, a nawet w niektórych zabiegach go zastępować. Urządzenia do wibroterapii wykorzystuje się w kosmetologii, w przygotowaniu sportowym i regeneracji oraz… w programach kosmicznych! Coraz częściej z dobrodziejstw wibracji korzystają też seniorzy, cukrzycy, osoby otyłe itd.

Rynek nie lubi próżni i kiedy pojawia się popyt, tu i ówdzie można spotkać aparaty do wibroterapii. Czy są tak skuteczne, jak te w sanatoriach, szpitalach czy klubach sportowych? Trudno powiedzieć, szczególnie że ponad 95 proc. urządzeń na rynku to pochodzące z Chin materace, maty czy kamizelki często nieposiadające atestów do stosowania u osób chorych. To najczęściej masażery do relaksacji dla osób zdrowych. Czy to znaczy, że aby skorzystać z wibracji medycznej, musimy udać się do przychodni? Otóż nie musimy.

1. Vitberg - o firmie

Na rynku polskim jest jedna firma, która od 21 lat produkuje medyczne urządzenia do wibroterapii, bada wpływ wibracji na człowieka, współpracuje z ośrodkami naukowymi, organizuje konferencje naukowe poświęcone wibroterapii i pozwala tysiącom Polaków wypróbowywać wibrację, i to zupełnie za darmo. Poznajcie Vitberg z Nowego Sącza oraz ich system do wibroterapii RAM Vitberg+.

O firmie Vitberg i jej historii każdy bez trudu znajdzie informacje w sieci. Mnie jednak zainteresował aparat Vitberg+. Jak wyglądają zabiegi na polskim aparacie do wibroterapii? Czy warto z nich skorzystać? Postanowiłam przetestować to w praktyce i wyrazić swoją opinię.

Pełny zestaw Rehabilitacyjnego Aparatu Masującego Vitberg+ składa się z Modułu Bazowego, 5 modułów aktywnych (wibrujących) oraz dodatkowych nieaktywnych zagłówków, które sprawiają, że korzystanie z systemu jest dużo wygodniejsze. Sam Moduł Bazowy pozwala nam na wykonanie zabiegów na odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz na stopach i łydce – jeżeli chcemy rozszerzyć funkcjonalność aparatu, musimy zaopatrzyć się w dodatkowe elementy.

Zestaw możemy skomponować według własnych preferencji, dopasowując go do programów, z których mamy zamiar korzystać. I to mocno nowatorskie rozwiązanie. Producent deklaruje, że RAM Vitberg+ to pierwszy na świecie wyrób medyczny klasy IIa, łączący wibroterapię medyczną o zastosowaniu ogólnym z wibroterapią o zastosowaniu miejscowym.

Całość prezentuje się solidnie, a co ważne – jest bardzo łatwa i intuicyjna w obsłudze. Wystarczy spiąć moduły ze sobą, a następnie podłączyć do prądu, aby móc oddać się wibroterapii w domowym zaciszu.

2. Pierwsze wrażenia i opinie o Vitberg

Już podczas pierwszych testów okazało się, że moduły są dużo wygodniejsze, niż wskazywałby na to ich wygląd. Dzięki swoim kształtom doskonale wpasowują się w krzywizny ciała – bez względu na wzrost osoby, która z nich korzysta. Można wygodnie się na nich położyć i zrelaksować. Większość modułów można swobodnie ułożyć nawet na mniejszej kanapie, a w razie potrzeby – także na podłodze. Przetestowałam oba rozwiązania i sprawdzają się tak samo dobrze.

Na plus zaliczyć można również stopniowanie wibracji, które możemy dobrać do indywidualnych preferencji oraz wieku korzystającego z zabiegu. Na najmniejszym poziomie są to delikatne drgania, na najwyższym – solidne wibracje, które intensywnie czuć w mięśniach. Według producenta natężenie 4 przeznaczone jest do wibracyjnego treningu sportowego, tymczasem każdy dopiero rozpoczynający przygodę z wibroterapią powinien zaczynać zabiegi od natężenia 1.

Największa wada? Niestety wielkość – jeżeli chcemy korzystać ze wszystkich dostępnych modułów, powinniśmy zarezerwować na nie sporo miejsca w szafie lub schowku. Można też skorzystać ze specjalnego wieszaka o nazwie Organizer+, który pozwala przechowywać wszystkie moduły aktywne oraz nieaktywne zagłówki w jednym miejscu.

3. Moduł Bazowy

Moduł Bazowy systemu Vitberg+ to jego najważniejszy element, który wzbogacić możemy o dodatkowe segmenty. Nawet sam sprawdza się jednak doskonale u osób mających jakiekolwiek problemy z kręgosłupem w odcinku lędźwiowym czy obrzęki nóg. System wibracji sprawia, że plecy wydają się rozmasowane i rozgrzane. Uczucie po zakończeniu całego programu można porównać do solidnego masażu.

Moduł Bazowy RAM Vitberg+ to również serce całego systemu. Wyposażony jest w pilot sterujący, połączony z nim na stałe, w gniazdo zasilania oraz gniazdo do połączeń z innymi modułami. Za pomocą Modułu Bazowego wykonamy 3 różne zabiegi: wspomniane wcześniej zabiegi odcinka lędźwiowego kręgosłupa, nóg w pozycji siedzącej oraz masaż relaksacyjny. Ten ostatni jest naprawdę relaksujący, szczególnie na 2. poziomie natężenia wibracji.

4. Moduł Szyja

Moduł Szyja w połączeniu z Modułem Bazowym przeznaczony jest do wibroterapii kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem barku oraz szyjnego odcinka kręgosłupa. Był on pierwszym, z jakiego zdecydowałam się skorzystać. Do Modułu Bazowego wystarczy dołączyć Moduł Szyja, czyli niewielki element o kształcie przypominającym walec. W wygodniejszym korzystaniu z tego programu pomoże nieaktywny zagłówek, ale sprawdzi się też odpowiednio twarda poduszka lub oparcie kanapy.

Ze względu na siedzący tryb życia doskonale znam uczucie drętwienia i bólu karku, szczególnie po długim dniu spędzonym przed komputerem. Zmienne wibracje doskonale radzą sobie z rozluźnieniem tej części ciała, co w efekcie poprawia ruchomość szyi i zmniejsza uczucie napięcia. Program jest całkiem przyjemny, chociaż niespodziewanym efektem wibracji okazało się… swędzenie pleców. To prawdopodobnie efekt zwiększonego krążenia krwi w miejscu styku Vitberga z moimi plecami.

Producent zaleca ten rodzaj wibroterapii także osobom zmagającym się z bólami w górnej części kręgosłupa, a nawet uporczywymi, migrenowymi bólami głowy. Wskazuje ponadto, że może on wpływać na rozszerzenie tętnic poprzez zwiększoną emisję tlenku azotu, co zostało potwierdzone w badaniach biochemicznych prowadzonych na grupie 55 kobiet wykorzystujących Vitberga 0,5 h dziennie przez 21 dni. Projekt naukowy pod przewodnictwem prof. Wandy Pilch z Zakładu Kosmetologii AWF Kraków przeprowadzony został w PWSZ w Nowym Sączu w 2016 roku.

5. Moduły Kolana i Nogi

Nogi i Kolana to kolejne moduły, które zdecydowałam się przetestować. Także w tym wypadku są to programy, które mogą realnie pomóc osobom mającym siedzący tryb pracy, ponieważ wibracje świetnie sprawdzają się w różnego typu obrzękach, bólach łydek czy kolan. Programy te docenią fanki butów na obcasie, ponieważ przynoszą one nieocenioną ulgę po ciężkim dniu.

Na Program Kolana składa się kilka etapów, w czasie których pobudzone zostają także łydki oraz uda. To program polecany sportowcom, przynoszący ulgę w chorobach zwyrodnieniowych lub przykurczach.

Pulsacyjne drgania o zróżnicowanym natężeniu dają odczuwalny efekt, szczególnie jeżeli skorzystamy z wyższych poziomów wibracji. Specjalny moduł, umieszczony pod kolanami, skutecznie wpływa na mięśnie. Jest to odczuwalne zwłaszcza w połowie cyklu, kiedy drgania są najsilniejsze.

Moduł Nogi działa ponadto na stopy. To jeden z najprzyjemniejszych programów, który w wyraźny sposób poprawia samopoczucie. Od razu po jego zakończeniu uczucie ciężkich nóg jest zniwelowane. Z pewnością sprawdzi się u osób mających podobne problemy. Producent zaleca korzystanie z niego również w przypadku żylaków, nerwobóli i skurczów łydek.

6. Moduł Biodra

Biodra to kolejny moduł aparatu Vitberg – tym razem działający głównie na uda i pośladki. Jest to jednocześnie drugi program, z którego korzystać możemy w pozycji siedzącej. Idealnie byłoby ułożyć go w odpowiednio szerokim fotelu, jednak w opcji minimum wystarczy przytrzymanie jednego z boków ręką. W zamian otrzymuje się naprawdę solidną dawkę wibracji.

Moduł Biodra polecany jest w szczególności przy problemach z obręczą biodrową. Dzięki intensywnemu działaniu między innymi na mięśnie dna miednicy może się sprawdzić przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Ale jest też świetna wiadomość dla pań, które każdego dnia spoglądają w lustro w nadziei, że ich głodówka czy wieczorne bieganie przyniosą w końcu jakieś efekty.

Dowiedziałam się, że AWF w Krakowie przeprowadził eksperyment naukowy z wykorzystaniem Vitberga z Modułem Biodra. W badaniu wzięło udział kilkanaście młodych kobiet, które poddały się godzinnym zabiegom w pozycji Biodra przez 21 dni. Efekt eksperymentu zaskoczył samych badaczy. Średni obwód bioder, zbadany przed zabiegami, po 21 dniach zmniejszył się o 33 mm! Średnia masa ciała spadła zaś średnio o 1 proc.! Wyniki eksperymentu są na tyle obiecujące, że stały się pilotażem dla przynajmniej jednego doktoratu.

7. Moduł Metabolizm

Moduł Bazowy z Modułem Metabolizm jest programem najtrudniejszym w ocenie na podstawie krótkiego testu, głównie ze względu na swoją specyfikę. Docelowo ma nam pomóc w przyspieszeniu procesów przemiany materii.

Efekty trudno ocenić po kilku dniach, a nawet miesiącach. Nie zmienia to jednak faktu, że intensywne wibracje silnie oddziałują na brzuch i górną partię ud. Docelowo program nie zastąpi oczywiście odpowiedniej diety i aktywności ruchowej, ale może być jej uzupełnieniem, dzięki któremu odchudzanie i poprawa metabolizmu będą szybsze.

Podsumowując, zestaw pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ nie spodziewałam się, że 30 minut pulsacyjnych drgań może cokolwiek zmienić w moim samopoczuciu. Okazuje się jednak, że nawet kilka zabiegów z wykorzystaniem wibroterapii daje odczuwalne efekty. Plusem jest również fakt, że możemy z niego korzystać we własnym domu, relaksując się, czytając lub oglądając ulubiony serial.

Kto może z niego skorzystać? Tak naprawdę każdy znajdzie program, który pomoże mu w rozwiązaniu mniejszych lub większych dolegliwości bólowych, szczególnie jeżeli z różnych względów nie możemy korzystać z zabiegów w profesjonalnych gabinetach. Zestaw sprawdzi się też w roli uzupełnienia dla klasycznego leczenia czy fizjoterapii.

Artykuł powstał we wspołpracy z portalem wibroterapia.com

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.