Trwa ładowanie...

Znany lek przeciwbólowy zniknął z Polski. Zamiennik może przepisać tylko lekarz

Znanego leku na migrenę brakuje w aptekach. Powodem brak substancji czynnej
Znanego leku na migrenę brakuje w aptekach. Powodem brak substancji czynnej (Getty Images)

Popularny lek na migrenę zniknął z aptek i jak informuje producent – przez kilka najbliższych miesięcy ten preparat przeciwbólowy będzie niedostępny. W aptekach pojawił się zamiennik leku, ale przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

spis treści

1. Z aptek zniknął lek przeciwbólowy. Dostępny jest zamiennik

Chodzi o lek Zolmiles 2,5 mg i 5 mg. Lek dostępny jest na receptę pacjentom zmagającym się z migreną.

- Od producenta otrzymaliśmy informację, iż Zolmiles 2,5 oraz 5 mg pozostanie niedostępny przez najbliższe miesiące. Czasowa przerwa w dostępności leku wynika z niedostępności substancji czynnej stosowanej przy wytwarzaniu leku, a w konsekwencji – opóźnieniu dostaw kolejnych partii produktu – poinformował portal Gdziepolek.pl.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Producent poinformował o spodziewanym braku odpowiednie urzędy, a także lekarzy POZ i neurologów – podkreślono w komunikacie.

Zolmiles jest lekiem przeciwmigrenowym z grupy leków zwanych tryptanami. Substancją czynną jest zolmitryptan, który zwęża rozszerzone naczynia krwionośne w głowie, łagodząc tym samym objawy napadu migrenowego związane z rozszerzeniem naczyń, takie jak: ból głowy, nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięk.

W aptekach dostępny jest już zamiennik Zolmitriptan Stada, jednak przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

2. Może zabraknąć aż 178 leków

W ostatnich tygodniach stale informujemy, że w polskich aptekach stale brakuje leków. Najnowsza lista preparatów, zagrożonych brakiem, którą ogłosiło Ministerstwo Zdrowia, wynosi 179 pozycji.

Tzw. lista antywywozowa obejmuje m.in. leki na cukrzycę, leki na przewlekłe choroby płuc, leki przeciwzakrzepowe czy leki przeciwpadaczkowe.

Katarzyna Gałązkiewicz, dzienniarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze