Przejdź na WP

Żółte upławy – przyczyny, leczenie

Upławy z pochwy powinny być obserwowane nawet w sytuacji, kiedy kobieta nie stara się o dziecko. Wszelkie zmiany w kolorze, konsystencji czy zapachu powinny być konsultowane z ginekologiem. Żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu czy o ziarnistej konsystencji mogą sugerować stan zapalny czy inną intymną infekcję. Prawidłowa wydzielina powinna być przezroczysta i produkowana w niewielkich ilościach. Jej zadaniem jest oczyszczanie pochwy, co umożliwia utrzymanie równowagi bakteryjnej.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Żółte upławy – przyczyny

Żółte upławy z pochwy mogą mieć różne przyczyny i nie zawsze sugerują stan zapalny. Jednak, jeżeli pojawią się żółte upławy, a do tego dołączą inne objawy dla przykładu nieprzyjemny zapach z pochwy, świąd, zaczerwienienie oznacza to, że pojawiła się infekcja intymna. Do najczęstszych dolegliwości intymnych, przy których pojawiają się żółte upławy należy nadżerka szyjki macicy. Czym jest nadżerka? Jest to nieduży ubytek nabłonka, który często diagnozowany jest u kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie seksualne. Nadżerka, przy której pojawiają się żółte upławy może być także skutkiem niewłaściwe leczonego stanu zapalnego. Oprócz tego, że przy nadżerce pojawiają się żółte upławy to może wystąpić ból krzyżowo – lędźwiowy i plamienia pomiędzy miesiączkami. W takim przypadku, aby wykluczyć dla przykładu raka szyjki macicy ginekolog zleca wykonanie cytologii. Leczenie nadżerki jest dostosowane do objawów i ich natężenia.

Żółte upławy mogą być przyczyną stanu zapalnego pochwy
Żółte upławy mogą być przyczyną stanu zapalnego pochwy

Żółte upławy występują przy zanikowym zapaleniu pochwy, przy którym dochodzi do atrofii nabłonka, który znajduje się w macicy. Jest to schorzenie wynikającego z obniżenia estrogenów. Dlatego też zanikowe zapalenie pochwy najczęściej jest diagnozowane u kobiet, które przechodzą menopauzę.

To też warto wiedzieć

Inną intymną dolegliwością, przy której występują żółte upławy może być chroniczna suchość pochwy. Brak stałego nawilżenia pochwy może skutkować mikrourazami powstałymi dla przykładu podczas stosunku. Leczenie tej przypadłości polega na podawaniu estrogenów.

2. Żółte upławy – leczenie

Bez względu na to czy chodzi o żółte upławy, szaro – niebieskie o rybim zapachu to w każdym przypadku potrzebna jest fachowa diagnoza. W większości przypadków chodzi o stan zapalny, który nie jest trudny do wyleczenia. Jednak zlekceważenie objawów lub niewłaściwa kuracja może powodować, że w przyszłości dojdzie do komplikacji i innych chorób dla przykładu przewlekłego stanu zapalnego przydatków.

Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem
Sytuacje, kiedy powinnaś pilnie skonsultować się z ginekologiem [10 zdjęć]

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać gabinet ginekologiczny. W trakcie wizyty kontrolnej...

zobacz galerię

Ginekolog często zleca kurację antybiotykiem, a w przypadku nadżerki może zostać zastosowana krioterapia. W każdej patologicznej zmianie chodzi o szybką reakcję lekarza i właściwie dobrane leki czy zabieg ginekologiczny.

Następny artykuł: Badania DNA w diagnostyce zakażeń układu moczowo-płciowego

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy