Trwa ładowanie...

Żółte upławy – przyczyny, leczenie

Avatar placeholder
20.10.2021 13:09
Żółte upławy z pochwy mogą mieć różne przyczyny i nie zawsze sugerują stan zapalny
Żółte upławy z pochwy mogą mieć różne przyczyny i nie zawsze sugerują stan zapalny (adobestock)

Upławy z pochwy powinny być obserwowane nawet w sytuacji, kiedy kobieta nie stara się o dziecko. Wszelkie zmiany w kolorze, konsystencji czy zapachu powinny być konsultowane z ginekologiem. Żółte upławy o nieprzyjemnym zapachu czy o ziarnistej konsystencji mogą sugerować stan zapalny czy inną intymną infekcję. Prawidłowa wydzielina powinna być przezroczysta i produkowana w niewielkich ilościach. Jej zadaniem jest oczyszczanie pochwy, co umożliwia utrzymanie równowagi bakteryjnej.

spis treści

1. Przyczyny żółtych upławów

Żółte upławy z pochwy mogą mieć różne przyczyny i nie zawsze sugerują stan zapalny. Jednak, jeżeli pojawią się żółte upławy, a do tego dołączą inne objawy dla przykładu nieprzyjemny zapach z pochwy, świąd, zaczerwienienie oznacza to, że pojawiła się infekcja intymna. Do najczęstszych dlegliwości intymnych, przy których pojawiają się żółte upławy należy nadżerka szyjki macicy. Czym jest nadżerka? Jest to nieduży ubytek nabłonka, który często diagnozowany jest u kobiet, które dopiero rozpoczynają współżycie seksualne. Nadżerka, przy której pojawiają się żółte upławy może być także skutkiem niewłaściwe leczonego stanu zapalnego. Oprócz tego, że przy nadżerce pojawiają się żółte upławy to może wystąpić ból krzyżowo – lędźwiowy i plamienia pomiędzy miesiączkami. W takim przypadku, aby wykluczyć dla przykładu raka szyjki macicy ginekolog zleca wykonanie cytologii. Leczenie nadżerki jest dostosowane do objawów i ich natężenia.

Żółte upławy mogą być przyczyną stanu zapalnego pochwy
Żółte upławy mogą być przyczyną stanu zapalnego pochwy
Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Żółte upławy występują przy zanikowym zapaleniu pochwy, przy którym dochodzi do atrofii nabłonka, który znajduje się w macicy. Jest to schorzenie wynikającego z obniżenia estrogenów. Dlatego też zanikowe zapalenie pochwy najczęściej jest diagnozowane u kobiet, które przechodzą menopauzę.

To też warto wiedzieć

Inną intymną dolegliwością, przy której występują żółte upławy może być chroniczna suchość pochwy. Brak stałego nawilżenia pochwy może skutkować mikrourazami powstałymi dla przykładu podczas stosunku. Leczenie tej przypadłości polega na podawaniu estrogenów.

2. Leczenie upławów

Bez względu na to czy chodzi o żółte upławy, szaro – niebieskie o rybim zapachu to w każdym przypadku potrzebna jest fachowa diagnoza. W większości przypadków chodzi o stan zapalny, który nie jest trudny do wyleczenia. Jednak zlekceważenie objawów lub niewłaściwa kuracja może powodować, że w przyszłości dojdzie do komplikacji i innych chorób dla przykładu przewlekłego stanu zapalnego przydatków.

Ginekolog często zleca kurację antybiotykiem, a w przypadku nadżerki może zostać zastosowana krioterapia. W każdej patologicznej zmianie chodzi o szybką reakcję lekarza i właściwie dobrane leki czy zabieg ginekologiczny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badania DNA w diagnostyce zakażeń układu moczowo-płciowego
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze