Trwa ładowanie...

Relacje z partnerem

Relacje z partnerem

Związki międzyludzkie to nie tylko narzeczeństwo, zaloty czy małżeństwo. Często prawdziwa miłość rozpoczyna się od koleżeństwa czy przyjaźni. Relacje partnerów przed ślubem często dotyczą snucia planów na przyszłość. Narzeczeni patrzą na siebie przez różowe okulary, co jest uzasadnione – są zakochani i sobą zauroczeni. Ślub jednak niejednokrotnie przewartościowuje wcześniejsze zamierzenia czy ustalenia. Zaczynają się pierwsze zawody, problemy z małymi dziećmi, czasem w relacje małżeńskie wkraczają wścibscy teściowie. Małżeństwo wymaga kompromisów, poświęcenia, codziennego budowania zaufania i okazywania miłości. Nierzadko wkradają się skrajne uczucia, jak nienawiść, zazdrość, wrogość, chęć zemsty.

To, że kochasz drugą osobę, nie zawsze może być dla niej tak oczywiste jak dla ciebie. Warto zatem na co dzień dawać dowody miłości w postaci czułych gestów, słów, szczerej rozmowy, pomocy w domowych obowiązkach, a nawet zwyczajnego, ciepłego uśmiechu. Czasem małżeństwa przechodzą trudne momenty życiowe, kryzysy.

Mogą one wynikać ze zdrady któregoś z małżonków, problemów ze znalezieniem pracy, przemocy rodzinnej itp. Rozwód, powtórny związek i próba układania sobie życia na nowo z innym partnerem wymagają zaleczenia dawnych blizn i nauczenia się zaufania do drugiej osoby. Nie jest to proste, czasem zajmuje wiele lat. Budowanie nowej rodziny to często ponowna niepewność i lęk.

Niekiedy osoby skrzywdzone, będące w toksycznych związkach, nigdy nie powracają do pełni równowagi psychicznej i nie potrafią zawierzyć innym. Relacje interpersonalne i uczucia to bardzo ważna sfera życia człowieka. Często są one bardzo skomplikowane – konkubinat, nieszczęśliwa miłość, wdowieństwo itd. Czasem bycie z drugim człowiekiem wydaje się trudne, ale warto, bo razem można więcej.