Trwa ładowanie...

Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki

Żywienie Medyczne - w walce z nowotworem ważne są posiłki

Osoby chore onkologicznie bardzo często tracą na wadze. Nie jest to normalna kolej rzeczy, gdyż powinni oni spożywać więcej wartościowych pokarmów, bogatych przede wszystkim w białko, aby zapewnić organizmowi siłę oraz energię do walki z chorobą.

Zapotrzebowanie na kalorie u pacjentów z nowotworami wzrasta nawet do 60 proc. Białko jest dla nich szczególnie ważne ze względu m.in. na to, że wchodzi ono w skład każdej komórki i wspomaga ich odbudowę. Niestety, osoby chore onkologicznie bardzo często nie mają też apetytu, skarżą się na problemy z przełykaniem, a w czasie leczenia, np. na skutek chemioterapii, cierpią na nudności i wymioty. To wszystko sprawia, że znaczna część pacjentów z nowotworem jest niedożywiona.

W takich sytuacjach sama dieta może nie wystarczyć. Nawet najlepiej zbilansowane posiłki nie przyniosą efektów, jeśli zakończą się wymiotami. Dlatego też specjaliści polecają żywienie medyczne. I nie chodzi tutaj o kroplówki, które z reguły są jako pierwsze kojarzone, gdy mówi się o tego rodzaju żywieniu, ale o specjalistyczne preparaty odżywcze, które stanowią doskonałe źródło białka oraz innych wartościowych składników odżywczych.

Preparaty żywienia medycznego są płynne i powinny być stosowane między posiłkami, po kilka łyków, zapewniając tym samym zaspokojenie na witaminy i składniki mineralne niezbędne do funkcjonowania pacjenta onkologicznego. Tym samym wspomagają jego powrót do zdrowia. W skrajnych przypadkach tego rodzaju preparaty mogą całkowicie zastąpić nawet obiad.