Trwa ładowanie...

Komputerowa symulacja pokaże, jak dokładnie działają leki na serce

Komputerowa symulacja pokaże, jak dokładnie działają leki na serce
Komputerowa symulacja pokaże, jak dokładnie działają leki na serce (iStock)

Badania nad lekami nasercowymi są skomplikowane. Ciężko jest teoretycznie przewidzieć, jaki naprawdę wpływ będzie miała dana substancja na pracę tego skomplikowanego narządu, jakim jest ludzkie serce. Badania na zwierzętach także nie zawsze dają wyniki wiarygodne, ponieważ nasz organizm zbudowany jest jednak nieco inaczej. Jak więc sprawdzić, czy opracowywany właśnie lek można bezpiecznie podać pacjentom podczas testów klinicznych? Rozwiązaniem może okazać się bardzo dokładna symulacja komputerowa.

spis treści

1. Cywilizacyjne choroby serca

Na pewno kiedy nasi przodkowie zajmowali się zbieraniem owoców czy wytwarzaniem pierwszej odzieży, choroby serca także występowały. Natura popełnia błędy. Jednak dzisiejsza niemalże epidemia rozmaitych przypadłości dotykających naszego układu krwionośnego to w głównej mierze efekt prowadzenia przez nas wyjątkowo niezdrowego trybu życia. Do chorób serca przyczyniają się:

  • nieregularne, wysokokaloryczne, ale mało pożywne posiłki;
  • siedząca praca, poruszanie się samochodami, brak aktywności fizycznej;
  • nałogi i używki, zwłaszcza palenie papierosów i nadużywanie alkoholu;
  • nieodpowiedni, zbyt krótki i nieefektywny sen;
  • narażenie na przewlekły stres i brak umiejętności radzenia sobie z nim.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wszystko to obciąża znacząco nasze serce, które w pewnym momencie po prostu tego przeciążenia nie wytrzymuje - i zaczynają się problemy: nadciśnienie, arytmia czy innego rodzaju zaburzenia jego pracy, miażdżyca czy choroba niedokrwienna, albo innego rodzaju choroby układu krwionośnego.

2. Bezpieczne sprawdzanie leków

Naukowcy cały czas pracują nad jeszcze skuteczniejszymi, nowoczesnymi lekami, stosowanymi w rozmaitych zaburzeniach pracy serca. Dużym problemem jest tu arytmia: przed etapem badań klinicznych, bardzo ciężko jest stwierdzić, jak dany środek konkretnie wpłynie na złożone procesy regulujące pracę serca. Na etapie badań na ludziach może być już jednak za późno na wykrycie ewentualnych powikłań. Taki problem zdarzył się w latach 80. XX wieku, kiedy badacze opracowywali dopiero pierwsze leki dla cierpiących na arytmię serca. Badania były już bardzo zaawansowane, kiedy nagle niespodziewanie okazało się, że flekainid, nad którym pracowano, nie nadaje się do takiego zastosowania. Nie tylko nie leczył on arytmii, ale wręcz sam ją powodował, zwiększając drastycznie ryzyko wystąpienia zgonu z przyczyn sercowych. Naukowcy, po przeprowadzeniu zaawansowanej symulacji komputerowej, wykryli na szczęście ten problem i skupili się na lidokainie, stosowanej do dziś z dużymi sukcesami.

3. Komputerowe symulacje działania leków

Stale rosnąca moc obliczeniowa dzisiejszych komputerów pozwala na prowadzenie bardzo dokładnych analiz i znajdowanie potencjalnych powikłań jeszcze w fazie badań nad lekiem, długo przed wprowadzeniem ich do testów klinicznych. Niedawno udało się stworzyć jeszcze dokładniejszy model komputerowy pracy ludzkiego serca, dzięki któremu testowanie leków stanie się nie tylko bezpieczniejsze, ale i szybsze. W celu sprawdzenia wydajności i efektywności symulacji komputerowych, badacze w testach laboratoryjnych zastosowali flekainid i lidokainę u królików. Wyniki nie tylko dokładnie zgadzały się z symulacją, ale pozwoliły również dowiedzieć się w końcu, po wielu latach, dlaczego flekainid daje tak niebezpieczne skutki uboczne.

Naukowcy mają nadzieję, że stworzony symulator pozwoli niedługo na znacznie skuteczniejsze niż obecnie wirtualne badanie leków we wstępnej fazie ich opracowywania, dzięki czemu unikniemy nie tylko potencjalnych powikłań, ale także długiej i żmudnej drogi od opracowania danej substancji do wprowadzenia jej do testów u pacjentów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze