Trwa ładowanie...

Są nim skażone ryby z Bałtyku. Uszkadza nerki, gromadzi się w kościach i sprzyja nowotworom

 Karolina Rozmus
16.05.2024 12:18
Toksyczny metal w Bałtyku. Uważaj na kąpiel i ryby
Toksyczny metal w Bałtyku. Uważaj na kąpiel i ryby (East News / Getty Images)

Naukowcy odkryli, że Bałtyk to "najbardziej rozległy geograficznie obszar skażenia talem, jaki kiedykolwiek został udokumentowany". Zdaniem badaczy niebezpieczny pierwiastek gromadził się w wodach morskich od 80 lat.

spis treści

1. Niepokojące odkrycie naukowców

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Oceanograficznego Woods Hole (WHOI) wskazuje, że woda w Bałtyku skażona jest talem i to w znacznie większym stopniu, niż dotychczas przypuszczano.

Tal to pierwiastek chemiczny pozyskiwany jako produkt uboczny procesów przemysłowych. Wykorzystywany jest m.in. w optyce, elektronice oraz medycynie nuklearnej, w scyntygrafii. W środowisku naturalnym pojawia się jako skutek działalności człowieka. Według badaczy z WHOI to właśnie człowiek odpowiada za jego obecność w Morzu Bałtyckim w 20 do nawet 60 proc.

Zobacz film: "Którą rybę wybrać nad morzem? Oto 4 najlepsze"

- Dla mnie najważniejszym aspektem badania jest to, że zasadniczo odkryliśmy, iż duże części, jeśli nie większość Morza Bałtyckiego, są skażone toksycznym metalem, talem powstałym wskutek działalności człowieka w okolicach zbiornika – przyznaje Sune Nielsen, współautor pracy, adiunkt na Wydziale Geologii i Geofizyki WHOI.

- O ile mi wiadomo, stanowi to najbardziej rozległy geograficznie obszar skażenia talem, jaki kiedykolwiek został udokumentowany. Od dawna wiadomo, że Morze Bałtyckie zostało silnie dotknięte działalnością antropogeniczną, szczególnie poprzez coraz trwalszą utratę tlenu, która w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doprowadziła do dużych strat w sektorze rybołówstwa - dodaje badacz.

2. Bardziej niebezpieczny od rtęci i ołowiu

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) już od dawna alarmuje, że postępujące zanieczyszczenie środowiska może być źródłem toksycznego talu. Jego obecność w wodach Bałtyku budzi obawy o skażenie nie tylko wody czy gleby, ale też zwierząt żyjących w morzu.

Niestety o pochodzących z Bałtyku rybach od dawna mówi się w kontekście skażenia metalami ciężkimi, dioksynami, pestycydami chloorganicznymi czy mikroplastikiem.

Tal jest pierwiastkiem o działaniu silnie toksycznym. Uważa się, że jego wpływ na organizm jest znacznie bardziej niszczycielski niż działanie rtęci czy ołowiu. Świetnie rozpuszcza się w wodzie, nie pozostawiając żadnego smaku i zapachu. Z tego powodu zapisał się na kartach historii jako jeden ze sposobów na otrucie człowieka.

Tal wchłania się przez skórę i błony śluzowe. Już same opary wykazują działanie teratogenne oraz kancerogenne. Ponadto ma destrukcyjny wpływ na układ nerwowy - kumuluje się w ośrodkowym układzie nerwowym, ale również w nerkach i kościach. Zaburza również gospodarkę witaminy B2, potasu i wapnia.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze