Trwa ładowanie...

Choroby i dolegliwości

Choroby i dolegliwości

Chorobą nazywa się nieprawidłowy stan organizmu, związany zazwyczaj z określonymi objawami, obniżeniem odporności i osłabieniem. Choroba może być spowodowana zarówno czynnikami zewnętrznymi, np. drobnoustrojami zakaźnymi, jak i wewnętrznymi – mówi się wówczas o chorobach autoimmunologicznych. Wiąże się ona z odczuwaniem bólu, różnego rodzaju zaburzeń i dolegliwości, niepokoju, problemów społecznych.


Choroba to dynamiczna reakcja ustroju na działanie dystraktorów, czyli czynników zakłócających naturalne funkcjonowanie organizmu. Prowadzi do nieprawidłowości we współdziałaniu narządów i tkanek, a w następstwie – do zaburzeń czynnościowych i zmian organicznych lub psychicznych. Choroby dotykają ciała i psychiki. W zależności od tego, jakiego systemu wewnętrznego lub narządów dotyczą nieprawidłowości, mówi się o różnych typach chorób i innych dziedzinach medycyny zajmujących się ich leczeniem.

Laryngologia na przykład obejmuje diagnozowanie i terapię chorób uszu, nosa, gardła, krtani oraz innych narządów głowy i szyi. Onkologia z kolei interesuje się chorobami nowotworowymi, pediatria – schorzeniami wieku dziecięcego, zaś alergologia – różnego rodzaju uczuleniami. Diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób układu oddechowego zajmuje się pulmonologia. Jej domeną są takie schorzenia, jak: gruźlica, astma oskrzelowa, mukowiscydoza, odma opłucnowa czy sarkoidoza.