Trwa ładowanie...

Psychologia

Psychologia

Psychologia jest dziedziną, która od lat wzbudza ogromną ciekawość. Obok chorób ciała dużym zainteresowaniem cieszą się bowiem choroby psychiczne. Zaburzenia tego typu są znacznie bardziej powszechne, niż zwykło się uważać. Depresja dotyka wielu osób, choroba może wystąpić nawet u dzieci. W zwiększonej zachorowalności na choroby psychiczne dużą rolę odgrywa szybkie tempo życia i ostra rywalizacja na każdym etapie życia. Dzieci uczą się, że muszą być lepsze od innych. Nic więc dziwnego, że wiele osób definiuje szczęście jako sukces zawodowy i wysoki status społeczny, zapominając o znaczeniu więzi międzyludzkich. Często zatracamy się w pogoni za pieniądzem, a ciągły stres zaczyna odbijać się na zdrowiu.

Obok zaburzeń psychicznych psychologia zajmuje się również innymi ważnymi kwestiami, między innymi relacjami międzyludzkimi, związkami, rozwojem osobistym oraz problemami, z jakimi zmaga się człowiek. Dzięki psychoterapii możliwe jest dostrzeżenie pewnych wzorców swoich zachowań i dokonanie istotnych zmian w życiu.

Obecnie poważnym problemem są uzależnienia. Uzależnić można się niemal od wszystkiego: od alkoholu, narkotyków, leków, seksu, gier hazardowych, zakupów itp. Nałóg niszczy nie tylko ciało, ale i zaburza relacje z innymi ludźmi. Wiele osób uzależnionych sięga dna. Leczenie uzależnień nie jest łatwe i może trwać przez długi czas. Zwykle stosuje się psychoterapię, ale niekiedy konieczne jest również zastosowanie leczenia farmakologicznego.