Trwa ładowanie...

10 sposobów, by przetrwać włoskie upały. Niektóre sprawdzą się także w Polsce

Avatar placeholder
10.07.2024 13:03
Jak przetrwać upał we Włoszech? Przede wszystkim zrezygnuj z alkoholu
Jak przetrwać upał we Włoszech? Przede wszystkim zrezygnuj z alkoholu (Getty Images)

Lato we Włoszech to nie tylko okres wzmożonego ruchu turystycznego, ale także czas, kiedy kraj nawiedzają fale upałów. Niestety, tego lata nie jest inaczej, a w kilku włoskich miastach już zapowiedziano czerwone alerty związane z wysokimi temperaturami. Jak zatem przetrwać włoskie upały?

spis treści

Podczas miesięcy letnich, od czerwca do września, we Florencji, Rzymie i południowych regionach Włoch zawsze jest gorąco. Oto 10 wskazówek, które warto mieć na uwadze, planując wakacje w tych regionach.

1. Sprawdź, czy twoje zakwaterowanie ma klimatyzację

Wielu Włochów nie przepada za klimatyzacją, uważając, że szybkie zmiany temperatur mogą szkodzić zdrowiu. Istnieje też powszechne przekonanie, że zimne powietrze z klimatyzacji może powodować bóle szyi i kręgosłupa. Mimo to, warto upewnić się, że miejsce, w którym się zatrzymujesz, jest wyposażone w klimatyzację.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Hotele zazwyczaj ją mają, ale wynajmowane apartamenty już nie zawsze. Jeśli nie jest to jasno określone w opisie, koniecznie zapytaj.

2. Pij wodę z kranu

Woda z kranu we Włoszech jest czysta i bezpieczna do picia, a woda w Rzymie, pochodząca z gór, jest wyjątkowo smaczna. W większych miastach znajdziesz wiele fontann z wodą pitną. Jeśli kupiłeś wodę w butelce, napełnij ją ponownie przy jednej z takich fontann – to lepsze dla środowiska i Twojego portfela.

3. Ubieraj się odpowiednio do upałów, ale także do kościołów

Z pewnością będziesz chciał zwiedzić Bazylikę św. Piotra czy Katedrę we Florencji. Nawet jeśli nie planujesz wizyty w kościele, upewnij się, że masz odpowiednie ubranie – zakrywające ramiona i kolana, albo przynajmniej lekki szal, który możesz na siebie narzucić. Kościoły są nie tylko miejscami kultu, ale także skarbnicami sztuki i historii. Dodatkowo, ich chłodne wnętrza mogą przynieść upragnioną ochłodę.

4. Zrezygnuj z plecaka

Duży, ciężki plecak sprawi, że będzie ci jeszcze goręcej. Chyba że planujesz wędrówki po górach, nosisz profesjonalny sprzęt fotograficzny lub podróżujesz z małymi dziećmi, wtedy plecak może być niezbędny. Zamiast plecala wybierz małą torebkę na cienkim pasku i włóż do niej tylko kilka najpotrzebniejszych przedmiotów.

5. Zwiedzaj powoli

Próbując zobaczyć wszystko w trakcie jednej podróży do Włoch, narażasz się na stres i zmęczenie. W upalne dni lepiej zwalniać tempo, robić częste przerwy i cieszyć się chwilą. To pomoże zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

6. Uważaj na restauracje z mgiełkami

Wiele restauracji w lecie przyciąga turystów, instalując mgiełki przy stolikach na zewnątrz. Choć może to chwilowo ochłodzić powietrze, nie wpływa znacząco na temperaturę w miejscu, gdzie siedzisz. Co więcej, takie restauracje często nie oferują najlepszej jakości jedzenia.

7. Szukaj naturalnie chłodnych miejsc

Kościoły są zwykle chłodniejsze niż otoczenie na zewnątrz, podobnie jak podziemne ruiny i katakumby, np. w Rzymie. Na wzgórzach, takich jak Piazzale Michelangelo we Florencji czy Janikulum w Rzymie, można nie tylko podziwiać piękne widoki, ale także cieszyć się chłodnym powiewem wiatru.

8. Zwróć uwagę na muzea

Wiele głównych muzeów we Włoszech, takich jak muzea Watykańskie (poza Kaplicą Sykstyńską) czy Galeria Uffizi, nie ma klimatyzacji. Inne, takie jak Kapitolińskie Muzea i Galeria Borghese w Rzymie, mają klimatyzację, ale tłumy sprawiają, że jej efekt jest ograniczony. Planując wizytę w muzeach, najlepiej wybrać się tam rano lub pod koniec dnia.

9. Uważaj z winem

Podczas upałów alkohol szybciej cię odwodni, co może sprawić, że poczujesz się gorzej. Lepiej postawić na lżejsze napoje, zwłaszcza jeśli spędzasz dzień na zwiedzaniu - wybieraj wodę lub mrożoną herbatę w wersji bez cukru.

10. Postaw na gelato lub granitę

Nie ma nic lepszego na ochłodę w upalny dzień niż włoskie gelato lub granita. Te mrożone smakołyki nie tylko przynoszą ulgę, ale też wspaniale smakują. Następnym razem, gdy przyjdzie ochota na włoski deser - zrezygnuj z tiramisu czy cannoli i postaw na przyjemne ochłodzenie.

Dzięki tym wskazówkom przetrwanie włoskich upałów będzie znacznie łatwiejsze, a twoje wakacje będą przyjemniejsze. Niektóre z tych sposób na pewno możesz wykorzystać również w Polsce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze