Trwa ładowanie...

Akcja przeciw homeopatii

W niedzielę w Warszawie i we Wrocławiu odbyła się akcja, której celem było udowodnienie nieskuteczności leków homeopatycznych. Jej uczestnicy przyjmowali po kilka opakowań tych preparatów, aby podkreślić, że w żaden sposób nie wpływają na stan zdrowia.

spis treści

1. Co to jest homeopatia?

Leki homeopatyczne rzekomo zawierają niewielkie ilości wysoce rozcieńczonych substancji chorobotwórczych. Ich przyjmowanie ma uodparniać na dane choroby. W wielu przypadkach substancja szkodliwa jest jednak tak rozcieńczona, że lek nie zawiera już żadnej jej cząsteczki. Dodatkowo nie ma badań, które potwierdzałyby skuteczność tej formy leczenia, wychodzącą ponad efekt placebo.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Planowe przedawkowanie leków homeopatycznych

Akcja przeciw homeopatii rozpoczęła się 6 lutego o godzinie 10:23. Data ta ma duże znaczenie, gdyż wiąże się z liczbą Avogadra (6,02 x 10 do potęgi 23), oznaczającą granicę rozcieńczalności każdej substancji. Oprócz Warszawy i Wrocławia bierze w niej udział 25 innych miast na całym świecie. W akcję w naszym kraju zaangażowany jest Klub Sceptyków Polskich, który chce zmusić rodaków do zastanowienia się nad skutecznością homeopatii.

Również Naczelna Rada Lekarska wypowiada się krytycznie o osobach ze środowiska medycznego, które zachęcają pacjentów do stosowania homeopatii. Podkreśla, że lekarze nie powinni popularyzować metod leczenia, które nie są potwierdzone naukowo. Uczestnicy akcji poprzez przyjęcie zwielokrotnionych dawek leków homeopatycznych starali się udowodnić, że preparaty te to w rzeczywistości jedynie woda i cukier, i jako takie nie mogą leczyć.

3. Rynek leków homeopatycznych

Rynek europejski to obecnie 70% światowego rynku leków homeopatycznych, którego wartość w 2007 roku szacowana była na 1,5 mld euro. Preparaty te najczęściej przyjmują Francuzi, Holendrzy, Brytyjczycy i Niemcy. W Polsce leki homeopatyczne podlegają uproszczonej procedurze dopuszczenia do obrotu, co oznacza, że są w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do innych farmaceutyków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza