Trwa ładowanie...

Alantan – opis, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, objawy niepożądane

Alantan to maść o działaniu miejscowym, stosowana bardzo często w leczeniu trudno gojących się ran, uszkodzeń skóry oraz przewlekłych stanów zapalnych skóry. Alantan wspomaga proces regeneracji naskórka, wykazuje również działanie ochronne oraz pielęgnacyjne.

spis treści

1. Alantan - opis

Substancją czynną maści Alantan jest alantoina mająca działanie keratolityczne. Alatan pozytywnie wpływa na proces regeneracji skóry dzięki temu, że: pobudza proces ziarninowania rany a także gojenia naskórka, przeciwdziała zbytniemu odkładaniu się keratyny, działa osłonowo oraz dodatkowo nawilża skórę. Maść Alantan powinna być stosowana w sposób miejscowy wyłącznie na skórę.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - oparzenia słoneczne"

2. Alantan - wskazania

Wskazaniem do zastosowania preparatu Alanatan są różnego typu uszkodzenia i stany zapalne skóry, takie jak na przykład:

 • przewlekły stan zapalny skóry, któremu towarzyszy rogowacenie i złuszczanie się naskórka (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, wypryski);
 • ciężko gojące się rany (np. oparzenia);
 • ubytki skóry;
 • niewielkie owrzodzenia.

  3. Alantan – przeciwwskazania i środki ostrożności

  Tak jak w przypadku innych środków farmaceutycznych tak również w przypadku maści Alantan istnieją pewne przeciwskazania do stosowania. Przede wszystkim preparatu Alantan nie mogą używać osoby uczulone lub wykazujące nadwrażliwość na którykolwiek ze składników maści.

Alantan nie może być też stosowany, gdy zmianom skórnym towarzyszy zapalenie skóry wraz ze zmianami sączącymi. Nie należy też nakładać maści w pobliżu oczu. W przypadku niektórych schorzeń należy zachować zwiększoną ostrożność w stosowaniu maści Alantan. Osoby przewlekle chore w razie jakichkolwiek wątpliwości przed rozpoczęciem leczenia powinny skonsultować się z lekarzem.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku w tym maści Alantan powinny wcześniej zasięgnąć rady specjalisty.
Nie zaobserwowano by stosowanie leku Alantan w jakikolwiek sposób wpływał na zdolność obsługiwania urządzeń mechanicznych oraz prowadzenia pojazdów.

4. Alantan – objawy niepożądane

Stosowanie leku Alantan może powodować objawy niepożądane takie jak na przykład: podrażnienie skóry, miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry), reakcje alergiczne.

Należy pamiętać, że maść Alantan może być stosowana wyłącznie na skórę. W przypadku zauważenia symptomów nadwrażliwości na preparat trzeba natychmiast przerwać stosowanie maści i bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Izabela Lenartowicz
Stosowanie leku Alantan może powodować objawy niepożądane
Stosowanie leku Alantan może powodować objawy niepożądane (123rf.com)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza