Trwa ładowanie...

Objawy alergii na soję u niemowląt

Alergia pokarmowa u dzieci zdarza się bardzo często. Alergia na soję jest wykrywana, kiedy zaczynamy karmić dziecko mieszankami mlecznymi z soją. Zazwyczaj reakcja organizmu pojawia się kilka godzin po podaniu dziecku pokarmu zawierającego soję.

Zobacz film: "Jak alergie pokarmowe opóźnione wpływają na wygląd?"

1. Najczęstsze objawy alergii na soję u niemowląt

Alergia na soję wywołuje bardzo podobne objawy jak każda inna alergia pokarmowa. Aby być pewnym, diagnoza musi pochodzić od lekarza. Należy dokładne zapamiętać, co dziecko jadło. Ułatwi to stwierdzenie alergii i skuteczne jej przeciwdziałanie.

Alergia pokarmowa na soję powoduje objawy związane z układem pokarmowym: bóle brzucha, biegunkę i wymioty. Dość łatwo je zauważyć, ale trzeba odróżnić biegunkę od zwykłego wypróżniania, a wymioty od wypluwania jedzenia.

Biegunka u niemowlęcia jest bardzo wodnista Wypróżnienia zdarzają się częściej niż normalne oddawanie stolca. Wymioty od wypluwania będą różniły się głównie ilością. Jeśli z buzi wyleci cały posiłek, a nie tylko jego drobne kawałki - oznacza to wymioty.

Wysypka może się pojawić na którejkolwiek części ciała. Wysypka przychodzi nagle i z miejsca psuje dziecku nastrój. Dziecko może się wiercić, próbować podrapać swędzące miejsce. Jeżeli wysypka pojawi się po spożyciu pokarmu z soją może to oznaczać alergię pokarmową.

Kolka wywołuje u dziecka nagły płacz, który wygląda na pojawiający się bez powodu, przynajmniej dla nas. Oprócz tego mogą pojawić się gazy, zarumienienie na twarzy. Kolka może, ale nie musi, być objawem alergii pokarmowej.

Czasami alergia pokarmowa u dzieci może wywołać katar, lub zatkany nos. W poważniejszych przypadkach, oddech może stać się świszczący. Alergia na soję ****może też spowodować atak astmy, czyli skurcz dróg oddechowych. Jest to bardzo niebezpieczne, ale rzadkie w przypadku alergii pokarmowych.

Infekcja ucha może pojawić się równocześnie z katarem i innymi problemami oddechowymi. Może być ona przez nie wywołana - gdyż ucho razem z gardłem i nosem stanowią jeden system.

Rozdrażnienie jest powodowane zazwyczaj przez wszystkie lub niektóre powyższe objawy. Rozdrażnienie niemowlęcia objawia się częstym płaczem. Dziecko wygląda, jakby coś je bolało, a próby uspokojenia spełzają na niczym.

To nie musi być alergia, ale jeśli nie możesz uspokoić dziecka przez długi czas, a powyższe objawy zdają się nasilać - skontaktuj się z pediatrą.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.