Alkoholowy zespół płodowy (FAS) - co to takiego, objawy

Ciąża to bardzo ważny okres w życiu przyszłej mamy. Zdarzają się jednak kobiety, którym mimo swojego stanu trudno zrezygnować z dotychczasowego stylu życia, nałogów itp. Szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu jest spożywanie alkoholu. Na skutek jego działania u dziecka może pojawić się FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy.

spis treści

Zobacz film: "Płodowy zespół ponikotynowy"

1. Alkoholowy zespół płodowy (FAS) - co to takiego?

Alkoholowy zespół płodowy (FAS) jest to zespół chorobowy, który powstaje w wyniku szkodliwego działania alkoholu na rozwijający się płód. FAS objawia się m.in. fizycznymi anomaliami w wyglądzie twarzy, budowie ciała oraz szeregiem nieprawidłowości w rozwoju umysłowym dziecka i funkcjonowaniu jego narządów wewnętrznych.

FAS jest to choroba nieuleczalna, której można uniknąć, rezygnując ze spożywania alkoholu podczas ciąży. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie nawet co trzecia kobieta pije, pomimo że wie, iż spodziewa się potomstwa. Najczęściej po alkohol sięgają matki ze średnim wykształceniem, mieszkanki małych i średnich miast.

Chociaż nie ma wyraźnie określonej dawki alkoholu, która może spowodować tę chorobę, trzeba być świadomym, że każda, nawet najmniejsza ilość wiąże się z ryzykiem pojawienia się u dziecka niepokojących objawów. W poszczególnych fazach rozwoju płodu alkohol może powodować prawdziwe spustoszenie w organizmie dziecka.

W pierwszym trymestrze ciąży może być przyczyną uszkodzeń mózgu i innych narządów, zniekształcenia twarzy oraz poronienia. W drugim trymestrze powoduje dysfunkcje komórek skóry, mięśni oraz kości. Z kolei w trzecim trymestrze może opóźnić przyrost wagi, wywołać przedwczesny poród i osłabić funkcje poznawcze u dziecka.

Poznaj 9 mitów na temat alkoholu
Poznaj 9 mitów na temat alkoholu [10 zdjęć]

Alkohol to najpowszechniej używana używka, który sprawia, że jego entuzjaści często trafiają na pogotowie....

zobacz galerię

2. Alkoholowy zespół płodowy (FAS) - objawy

Dzieci z FAS charakteryzuje często niski wzrost oraz małogłowie. Może być również widoczna dysmorfia twarzy – zakłócenie symetrii, krótki i zadarty nos, niewyraźna rynienka podnosowa lub jej brak, zwężenie górnej wargi, duża odległość między nosem a wargami, zniekształcenie uszu, nadmierne owłosienie. Charakterystyczna jest także krótka szyja oraz zniekształcenia kości i stawów. Poza tym mogą pojawić się nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych: nerek, serca oraz wątroby.

Poza zmianami w wyglądzie następuje szereg objawów związanych z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Dzieci, u których zdiagnozowano FAS, mogą mieć problemy ze słuchem i mową. Często występuje u nich brak koordynacji, słaba pamięć wzrokowa oraz nadpobudliwość. Można u nich zauważyć również zaburzenia sensoryczne.

Dzieci z FAS w porównaniu ze swoimi rówieśnikami mogą mieć znacznie częściej problemy z nauką. Wykazują zachowania agresywne oraz trudności w nawiązywaniu kontaktów. Mają również skłonność do popadania w stany depresyjne i uzależnienia.

Dzieci z alkoholowym zespołem płodowym są narażone na wystąpienie u nich w późniejszym życiu tzw. objawów wtórnych. Obejmują one niepożądane agresywne zachowania, uzależnienie od innych osób, tendencje samobójcze, nieumiejętność rozwiązywania problemów, trudności z adaptacją oraz przyswajaniem i wykorzystywaniem informacji. Takie osoby nie potrafią nawiązywać głębokich relacji z innymi ludźmi. Mają zaniżoną samoocenę, częste wahania nastroju, z trudem przewidują konsekwencje swoich zachowań.

Zobacz także:

3. Alkoholowy zespół płodowy (FAS) - diagnostyka

Nie istnieją jeszcze testy medyczne, które mogłyby jednoznacznie wykazać alkoholowy zespół płodowy. Diagnozowanie FAS odbywa się w oparciu o objawy występujące u dziecka oraz wywiad dotyczący spożycia alkoholu przez matkę w czasie ciąży. Czasami diagnostyka może być utrudniona ze względu na to, że charakterystyczne dla tego zespołu zaburzenia mogą towarzyszyć również innym chorobom. Dlatego przed postawieniem ostatecznej diagnozy potrzebne jest wykluczenie innych chorób, m.in. mózgowego porażenia dziecięcego oraz autyzmu.

Często z powodu braku odpowiedniej diagnostyki dzieci z alkoholowym zespołem płodowym pozostawia się samych sobie bez odpowiedniego wsparcia i opieki lekarskiej. Brak postępów w nauce, problemy wychowawcze oraz emocjonalne często przypisuje się innym czynnikom niż FAS. W konsekwencji dzieci nie radzą sobie z licznymi obowiązkami i nie są w stanie dorównać swoim rówieśnikom, co jeszcze bardziej potęguje ich złość i wycofanie, a w konsekwencji nasilanie się negatywnych zachowań. Tylko odpowiednio wczesna diagnostyka zapewni prawidłowe leczenie i opiekę specjalistyczną. Wspólne działania psychologów i rodziców mogą zapobiegać pojawieniu się wtórnych objawów FAS u dziecka w dorosłym życiu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy