Trwa ładowanie...

Anafranil – charakterystyka, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
12.09.2023 12:19
Anafranil to lek stosowany w psychiatrii i neurologii do leczenia objawów depresji i zespołów depresyjnych.
Anafranil to lek stosowany w psychiatrii i neurologii do leczenia objawów depresji i zespołów depresyjnych. (Shutterstock)

Anafranil to lek stosowany w psychiatrii i neurologii do leczenia objawów depresji i zespołów depresyjnych. Anafranil wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i ma działanie antydepresyjne. Anafranil jest stosowany w leczeniu przewlekłego bólu. Anafranil jest dostępny w postaci tabletek i jest wydawany tylko na receptę.

spis treści

1. Charakterystyka Anafranilu

Anafranil jest lekiem psychotropowym z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Substancją czynną leku Anafranil jest chlorowodorek klomipraminy.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek Anafranil: o standardowym uwalnianiu i o przedłużonym uwalnianiu. Tabletki Anafranil o przedłużonym uwalnianiu stosuje się raz na dobę, najlepiej na wieczorem.

2. Jak bezpiecznie dawkować lek?

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Anafranil w leczeniu depresji, natręctw i fobii u dorosłych stosuje się początkowo 25 mg 2-3 razy na dobę lub 75 mg 1 raz na dobę. Jeżeli dawka początkowa leku Anafranil jest niewystarczająca lekarz może w ciągu pierwszego tygodnia zwiększyć dawkę do 100-150 mg na dobę, a w ciężkich przypadkach nawet do 250 mg na dobę. Po osiągnięciu poprawy powraca się do dawki początkowej.

Anafranil w leczeniu napadów lęku i agorafobii stosuje się w początkowej dawce 10 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę leku Anafranil do maksymalne dawki dobowej 25-100 mg. Kuracja lekiem Anafranil nie powinna być przerywana przed upływem 6 miesięcy, w tym czasie trzeba stopniowo zmniejszać dawkę leku.

Dawkowanie leku Anafranilu u dzieci stosuje się w leczeniu moczenia nocnego. Lek stosuje się od 5 roku życia. Sugerowane dawki leku Anafranil to:

  • od 5. do 8. roku życia: początkowo 20–30 mg/dobę;
  • od 9. do 12. roku życia: początkowo 25–50 mg/dobę;
  • po 12. roku życia: początkowo 25–75 mg/dobę.

Cena leku Anafranil to ok. 8 zł za 30 tabletek (10 mg) oraz ok. 15 zł za 30 tabletek (25 mg).

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

3. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania leku Anafranil to leczenie zespołów depresyjnych takich jak: depresja endogenna, depresja sytuacyjna, depresja wieku podeszłego, depresja w przebiegu chorób, nerwica depresyjna.

Lek Anafranil stosuje się także przy leczeniu depresji w schizofrenii i innych chorób psychicznych, natręctw i fobii. Preparat Anafranil stosuje się także w terapii przewlekłego bólu.

4. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Anafranil to: nadwrażliwość na leki depresyjne, niewydolność serca, choroby układu sercowo-naczyniowego, przerost gruczołu krokowego, jaskra, niewydolność nerek, niewydolność wątroby oraz guzy rdzenia nadnerczy.

Pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich lekach które przyjmuje. Szczególnie jeśli są to inne leki przeciwdepresyjne, leki nasenne, leki uspokajając, doustne środki antykoncepcyjne, a także leki moczopędne.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Anafranil jest także podejrzenie ciąży oraz okres karmienia piersią. Lek Anafranil może być stosowany w ciąży, jeżeli lekarz prowadzący uzna go za jedyną możliwą kurację.

Zobacz także:

Ze względu na skutki uboczne leku Anafranil nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych, ani pracować przy maszynach.

5. Działania niepożądane i skutki uboczne przy stosowaniu leku Anafranil

Działania niepożądane w stosowaniu leku Anafranil to: uczucie suchości w jamie ustnej, potliwość, zaparcia, zaburzenia akomodacji oka, senność, niepokój, wzmożone łaknienie. Zdarza się, że stosowanie Anafranil powoduje: zaburzenia świadomości, dezorientacje, halucynacje, stany lękowe, koszmary nocne, pobudzenie, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, drgawki, napięcie mięśniowe, ziewanie i majaczenie.

Skutki uboczne przy stosowaniu leku Anafranil to także: zawroty głowy, ból głowy, spadek ciśnienia krwi, nudności i wymioty, alergie skórne, zaburzenia rytmu serca, biegunka, obrzęki, przerost gruczołów piersiowych u mężczyzn, mlekotok czy zaburzenia libido.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze