Atopowe zapalenie skóry niemowląt

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, które często pojawia się u niemowląt między 2. a 6. miesiącem życia. Choroba atopowa ma postać swędzącej wysypki rozprzestrzeniającej się z okolic twarzy na szyję, tułów, ręce i nogi. Zmiany grudkowe mogą wypełniać się płynem, a następnie pękać. U około połowy niemowląt AZS ustępuje do 18. miesiąca życia. W pozostałych przypadkach objawy atopowego zapalenia skóry ulegają zwykle złagodzeniu do momentu ukończenia przez dziecko trzech lat.

1. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Głównym czynnikiem decydującym o rozwoju atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia są predyspozycje genetyczne. Jeśli w rodzinie dziecka były przypadki schorzeń alergicznych (astma, katar sienny, AZS) to ryzyko wystąpienia choroby u malucha jest stosunkowo wysokie. Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenie powietrza, warunki klimatyczne oraz środki drażniące (produkty piorące, kosmetyki). Atopowe zapalenie skóry u niemowląt podatnych na choroby alergiczne może pojawić się na skutek podrażnienia skóry wilgocią, wysoką temperaturą, kurzem, szorstkimi tkaninami, sierścią zwierząt, dymem papierosowym, mydłem i detergentami, a także w związku z alergią pokarmową. Maluch pociera podrażnioną skórę, przez co staje się szczególnie podatna na inne substancje drażniące oraz wysuszenie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS, inaczej wyprysk atopowy lub egzema) jest przewlekłą i zapalną...

zobacz galerię

2. Objawy atopowego zapalenia skóry niemowląt

Typowe symptomy AZS to wypryskowe zmiany skórne oraz świąd skóry. Lokalizacja zmian chorobowych jest ściśle związana z wiekiem chorego. Wyróżnia się trzy fazy w przebiegu atopowego zapalenia skóry, przy czym faza I obejmuje okres do drugiego roku życia dziecka. U niemowląt AZS objawia się zwykle ostrym stanem zapalnym skóry, strupami i nadżerkami, a także sączącymi się zmianami skóry (charakterystyczne są zmiany grudkowo-wysiękowe). Ponadto dzieci dotknięte chorobą atopową mają zwykle wysuszone, zaczerwienione policzki, cienkie i matowe włosy. Wypryskowe zmiany skórne u niemowląt są zazwyczaj zlokalizowane na policzkach i czole, na owłosionej skórze głowy i w okolicy płatków usznych. Jeśli atopowe zapalenie skóry ma ciężką postać, na tułowiu, kończynach i pośladkach dziecka obecne są rozlane ogniska wysypki.

3. Pielęgnacja skóry atopowej i leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Skóra niemowląt jest cieńsza i mniej sprężysta niż osoby dorosłej. Ponadto skład jej płaszcza lipidowego różni się, a gruczoły potowe wydzielają mniejsze ilości potu. Z tego powodu skóra niemowląt łatwiej ulega przesuszeniu i jest w większym stopniu narażona na odwodnienie. Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry i wystąpienia niepożądanych zmian, należy ją odpowiednio pielęgnować. Kluczowe jest unikanie czynników, które nasilają objawy AZS i stosowanie tak zwanych emolientów. Są to preparaty o właściwościach natłuszczających i nawilżających, które uczestniczą w odbudowywaniu płaszcza lipidowego skóry dziecka, nawadniają ją, uzupełniają zaistniałe niedobory lipidów i redukują świąd. Aby środki tego typu działały optymalnie, należy stosować je przez cały czas. Stała pielęgnacja skóry emolientami pozwala na wydłużenie okresów remisji AZS i uniknięcie nawrotów choroby.

Sposób leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest uzależniony od rodzaju zmian skórnych, stopnia ich nasilenia i czynników, które zaostrzają objawy AZS u danego dziecka. Obecnie w leczeniu choroby atopowej wykorzystuje się właściwą pielęgnację skóry, leki, fototerapię oraz probiotyki. Preparaty probiotyczne mają szczególne znaczenie w leczeniu AZS u niemowląt, ponieważ dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego mogą wpływać na reakcje alergiczne u dziecka. Badania wykazały, że podawanie probiotyków dzieciom przez pierwsze dwa lata życia, gdy kształtuje się flora jelitowa, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Ponadto preparaty probiotyczne działają wspomagająco w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Jak działają bakterie probiotyczne? Zasiedlają one przewód pokarmowy i mają korzystny wpływ na rozwój właściwej odpowiedzi immunologicznej organizmu dziecka na alergeny. Zastosowanie probiotyków w połączeniu z dietą eliminacyjną u małych dzieci, pozwala zredukować symptomy AZS w ponad 90% przypadków.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy