Trwa ładowanie...

Atopowe zapalenie skóry niemowląt

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, które często pojawia się u niemowląt między 2. a 6. miesiącem życia. Choroba atopowa ma postać swędzącej wysypki rozprzestrzeniającej się z okolic twarzy na szyję, tułów, ręce i nogi. Zmiany grudkowe mogą wypełniać się płynem, a następnie pękać. U około połowy niemowląt AZS ustępuje do 18. miesiąca życia. W pozostałych przypadkach objawy atopowego zapalenia skóry ulegają zwykle złagodzeniu do momentu ukończenia przez dziecko trzech lat.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Głównym czynnikiem decydującym o rozwoju atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia są predyspozycje genetyczne. Jeśli w rodzinie dziecka były przypadki schorzeń alergicznych (astma, katar sienny, AZS) to ryzyko wystąpienia choroby u malucha jest stosunkowo wysokie. Nie bez znaczenia są również czynniki zewnętrzne: zanieczyszczenie powietrza, warunki klimatyczne oraz środki drażniące (produkty piorące, kosmetyki). Atopowe zapalenie skóry u niemowląt podatnych na choroby alergiczne może pojawić się na skutek podrażnienia skóry wilgocią, wysoką temperaturą, kurzem, szorstkimi tkaninami, sierścią zwierząt, dymem papierosowym, mydłem i detergentami, a także w związku z alergią pokarmową. Maluch pociera podrażnioną skórę, przez co staje się szczególnie podatna na inne substancje drażniące oraz wysuszenie.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS, inaczej wyprysk atopowy lub egzema) jest przewlekłą i zapalną...

zobacz galerię

2. Objawy atopowego zapalenia skóry niemowląt

Typowe symptomy AZS to wypryskowe zmiany skórne oraz świąd skóry. Lokalizacja zmian chorobowych jest ściśle związana z wiekiem chorego. Wyróżnia się trzy fazy w przebiegu atopowego zapalenia skóry, przy czym faza I obejmuje okres do drugiego roku życia dziecka. U niemowląt AZS objawia się zwykle ostrym stanem zapalnym skóry, strupami i nadżerkami, a także sączącymi się zmianami skóry (charakterystyczne są zmiany grudkowo-wysiękowe). Ponadto dzieci dotknięte chorobą atopową mają zwykle wysuszone, zaczerwienione policzki, cienkie i matowe włosy. Wypryskowe zmiany skórne u niemowląt są zazwyczaj zlokalizowane na policzkach i czole, na owłosionej skórze głowy i w okolicy płatków usznych. Jeśli atopowe zapalenie skóry ma ciężką postać, na tułowiu, kończynach i pośladkach dziecka obecne są rozlane ogniska wysypki.

3. Pielęgnacja skóry atopowej i leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt

Skóra niemowląt jest cieńsza i mniej sprężysta niż osoby dorosłej. Ponadto skład jej płaszcza lipidowego różni się, a gruczoły potowe wydzielają mniejsze ilości potu. Z tego powodu skóra niemowląt łatwiej ulega przesuszeniu i jest w większym stopniu narażona na odwodnienie. Aby nie dopuścić do wysuszenia skóry i wystąpienia niepożądanych zmian, należy ją odpowiednio pielęgnować. Kluczowe jest unikanie czynników, które nasilają objawy AZS i stosowanie tak zwanych emolientów. Są to preparaty o właściwościach natłuszczających i nawilżających, które uczestniczą w odbudowywaniu płaszcza lipidowego skóry dziecka, nawadniają ją, uzupełniają zaistniałe niedobory lipidów i redukują świąd. Aby środki tego typu działały optymalnie, należy stosować je przez cały czas. Stała pielęgnacja skóry emolientami pozwala na wydłużenie okresów remisji AZS i uniknięcie nawrotów choroby.

Sposób leczenia atopowego zapalenia skóry u niemowląt jest uzależniony od rodzaju zmian skórnych, stopnia ich nasilenia i czynników, które zaostrzają objawy AZS u danego dziecka. Obecnie w leczeniu choroby atopowej wykorzystuje się właściwą pielęgnację skóry, leki, fototerapię oraz probiotyki. Preparaty probiotyczne mają szczególne znaczenie w leczeniu AZS u niemowląt, ponieważ dzięki zawartości bakterii kwasu mlekowego mogą wpływać na reakcje alergiczne u dziecka. Badania wykazały, że podawanie probiotyków dzieciom przez pierwsze dwa lata życia, gdy kształtuje się flora jelitowa, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Ponadto preparaty probiotyczne działają wspomagająco w leczeniu atopowego zapalenia skóry.

Jak działają bakterie probiotyczne? Zasiedlają one przewód pokarmowy i mają korzystny wpływ na rozwój właściwej odpowiedzi immunologicznej organizmu dziecka na alergeny. Zastosowanie probiotyków w połączeniu z dietą eliminacyjną u małych dzieci, pozwala zredukować symptomy AZS w ponad 90% przypadków.

Następny artykuł: Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.