Trwa ładowanie...

Badanie ogólne nasienia

Badanie nasienia jest prostym i tanim badaniem, które ocenia plemniki, wydzielinę prostaty i pęcherzyków nasiennych. Analizuje się objętość nasienia, liczbę plemników oraz ustala się procent żywych plemników. Ponadto brana pod uwagę jest budowa plemników, a także wykonuje się badanie biochemiczne nasienia. Jeśli u pacjenta podejrzewa się infekcję bakteryjną jąder, wykonuje się badanie bakteriologiczne nasienia. Badanie nasienia służy przede wszystkim wykryciu przyczyny niepłodności.

Zobacz film: "Orgazm"

1. Badanie nasienia męskiego

Badanie to wykonuje się zazwyczaj z dwóch powodów. Po pierwsze w celu ustalenia ojcostwa, a po drugie w celu ustalenia przyczyny braku potomstwa. Pacjent nie musi przed badaniem poddawać się innym testom. Mężczyzna przystępujący do badania nasienia powinien 3 do 5 dni przed testem zachować wstrzemięźliwość seksualną, ponieważ intensywne życie płciowe lub masturbacja wpływają na okresowe obniżenie ilości dojrzałych plemników w nasieniu. Jeśli pacjent tego samego dnia musi wykonać badanie krwi, powinno ono poprzedzać oddanie nasienia.

2. Jak wygląda badanie nasienia?

Wytrysk nasienia można uzyskać przez masturbację. W niektórych przypadkach dopuszczalne jest uzyskanie nasienia po odbyciu z partnerką stosunku przerywanego, raczej nie zaleca się pobrania nasienia z prezerwatywy, ponieważ plemniki mogą być uszkodzone przez substancje chemiczne, które działają plemnikobójczo. Pacjent powinien starannie umyć prącie wodą z mydłem. Nasienie do badania pochodzi z pierwszego wytrysku. Nasienie oddaje się do suchego i jałowego szklanego pojemnika, otrzymanego z laboratorium. Czyste naczynie należy ogrzać w dłoniach do temperatury ciała człowieka i następnie oddać do niego nasienie. Przebieg badania zazwyczaj jest krępujący dla mężczyzny.

3. Co jest sprawdzane w badaniu nasienia?

Dzięki badaniu można ustalić takie nieprawidłowości jak:

  • obniżona liczba plemników w nasieniu,

  • nieprawidłowa ruchliwość plemników,

  • nieprawidłowa budowa plemników,

  • brak plemników w nasieniu,

  • brak właściwej objętości nasienia,

  • brak spermy (tzw. aspermia).

Badanie nasienia umożliwia wykrycie stanów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzny – świadczy o tym obecność białych krwinek. Badanie rozpoznaje także schorzenie autoimmunizacyjne, czyli przypadek, kiedy 20% plemników jest pokrytych przeciwciałami plemnikobójczymi.

Gdy wynik badania nasienia jest niepokojący, test należy powtórzyć po upływie około 3 miesięcy. Jeśli znów pojawią się nieprawidłowości, należy wykonać specjalistyczne badania, np. testy czynnościowe, badania hormonalne oraz biopsję jąder. Wtedy opiekę nad pacjentem przejmuje lekarz androlog.

Bibliografia

Pisarski T., Szamatowicz M. (red.), Niepłodność, Warszawa, PZWL 1997, ISBN 83-200-2126-X

Kemona H., Mantur M. (red.), Diagnostyka laboratoryjna, Urban & Partner, Wrocław 2010, ISBN 978-83-7609-264-5

Kabata J., Kalinowski L., Szczepańska-Konkel M., Angielski S. Badania laboratoryjne w codziennej praktyce - wartości referencyjne i interprertacje, Makmedia, Gdańsk 2005 , ISBN 83-88322-18-4

Solnica B., Badania laboratoryjne. Wartości referencyjne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010, ISBN 978-83-7430-267-8

Następny artykuł: Badanie nasienia

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.