Trwa ładowanie...

Badanie przedniego odcinka oka

Badanie przedniego odcinka oka wykonuje się za pomocą lampy szczelinowej, inaczej zwanej biomikroskopem. Składa się ona z dwóch zasadniczych części - oświetlających szczelinę świetlną oraz powiększających badany obraz (mikroskop). Lampa szczelinowa może powiększyć obraz 10, 16, 25 lub 64 razy. Biomikroskop pozwala na wykrycie niektórych chorób oczu, a także monitorowanie zmian w gałce ocznej po wykonaniu różnych zabiegów.

spis treści

1. Cel wykonywania badania przedniego odcinka oka

Badanie z użyciem lampy szczelinowej
Badanie z użyciem lampy szczelinowej

Lampa szczelinowa umożliwia przebadanie przedniego odcinka oka (rogówka, soczewka, tęczówka, spojówka,

zobacz galerię

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Badanie oka za pomocą biomikroskopu pozwala ocenić przedni odcinek oka, a więc spojówkę, rogówkę, przednią komorę oka, tęczówkę, soczewkę oraz przednią część ciała szklistego. Jeśli lekarz przeprowadzający badanie oczu zastosuje dodatkowo tzw. gonioskop, który jest zakładany bezpośrednio na oko pacjenta, można dokładnie obejrzeć kąt komory przedniej oka. Jeśli zaś przy badaniu zastosuje się odpowiednią soczewkę, można również oglądać tylny odcinek oka – ciało szkliste i dno oka. Często przy zastosowaniu samej lampy szczelinowej można rozpoznać daną chorobę oczu i wady wzroku, m.in. jaskrę, zaćmę, zapalenie spojówki, astygmatyzm.

Wskazania do wykonania badania biomikroskopem:

  • optyczna chymetria (pomiar grubości rogówki), co wykorzystuje się w zabiegach na rogówce, jaskrze;
  • stany patologiczne tęczówki;
  • wczepy wewnątrzgałkowe – ocena położenia implantu;
  • monitorowanie wyniku zabiegów laserowych i operacji przetokowych w jaskrze;
  • obrazowanie tęczówki – ukształtowanie nasady, weryfikacja wyniku laserowej iridotomii, iridoplastyki;
  • obrazowanie kąta przesączania.

2. Przebieg badania przedniego odcinka oka

Lampa szczelinowa
Lampa szczelinowa

Po wykryciu zaburzeń ostrości widzenia (w badaniu testującym ostrość wzroku za pomocą tablicy Snellena),

zobacz galerię

Jeśli chodzi o przygotowanie do badania, to nie ma specjalnych zaleceń. Nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych, specjalistycznych badań. Pacjent siedzi przy lampie szczelinowej, która stoi na stoliku. Głowę musi mieć unieruchomioną, ponieważ minimalne ruchy zmieniają

ostrość obrazu . W tym celu na brodę i czoło ustawione są specjalne podpórki, które usztywniają głowę pacjenta. Lekarz wykonujący badanie odpowiednimi pokrętłami nastawia źródło światła, które jest sprzężone z układem optycznym, kieruje je na oko badanego i ogląda żądaną część oka. W razie potrzeby może zmienić kąt padania światła, powiększenie, przesłony lub kolorowe filtry. Badanie przedniego odcinka oka trwa zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu.

Badanie przedniego odcinka oka to rutynowe badanie okulistyczne , które pozwala stwierdzić istniejące u pacjenta choroby przedniego odcinka oka. Po badaniu nie stwierdza się na ogół żadnych powikłań ani komplikacji, nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania go wielokrotnie. Pacjent może jedynie odczuwać chwilowe olśnienie wywołane silnym światłem lampy szczelinowej. Przechodzi ono jednak samoistnie po krótkiej chwili. Wykonuje się je u pacjentów w każdym wieku. Jest całkowicie bezpieczne dla kobiet w ciąży .

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza