Trwa ładowanie...

Balony powleczone lekami w leczeniu zwężenia naczyń krwionośnych

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że umieszczenie balona powleczonego lekiem w zwężonym stencie może pomóc w przywróceniu przepływu krwi. Balon uwalniający lek ogranicza rozwój blizn w zwężonych metalowych stentach równie skutecznie jak stenty powleczone lekami.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

1. Badania nad nową metodą zapobiegania bliznom w stentach

Metalowe stenty umieszczane w naczyniach krwionośnych mają za zadanie otworzyć je i poprawić przepływ krwi. Niestety, z czasem stenty mogą ulec zwężeniu na skutek rozwoju blizn. W rezultacie przepływ krwi jest utrudniony. Naukowcy przekonują, że reakcję organizmu na wszczepienie stentów można ograniczyć dzięki zastosowaniu balonu z biodegradowalną powłoką, która rozkłada się w ciągu 24 godzin.

Naukowcy przeanalizowali dane 84 pacjentów po wszczepieniu stentów z balonami uwalniającymi leki. Leczeniu poddano 91 zmian (zwężeń w naczyniach krwionośnych) u kobiet i mężczyzn o średniej wieku wynoszącej 67,5 roku. Po upływie 6-9 miesięcy balon utrzymywał otwarcie 85 zmian. W sześciu stentach pojawiły się zwężenia, ale tylko trzech pacjentów wymagało dodatkowego zabiegu. Metalowe stenty uwalniające leki mogą powodować skrzepy krwi, ponieważ medykamenty są wydzielane przez 6-8 tygodni. Dla kontrastu, balony powlekane lekami działają jedynie przez krótki czas, dlatego organizm człowieka reaguje na nie łagodniej.

Inne badanie wykazało, że balony uwalniające leki mogą znaleźć zastosowanie również w przypadku pacjentów narażonych na krwawienie, ponieważ balony wymagają krótszego okresu antykoagulacji. Chorzy, którzy są leczeni za pomocą stentów uwalniających leki są zmuszeni przyjmować kwas acetylosalicylowy oraz lek przeciwpłytkowy przez co najmniej rok, co wiąże się z ryzykiem krwawienia. Pacjenci, którym wszczepiono balon powlekany lekiem stosują terapię przeciwpłytkową przez zaledwie miesiąc.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.