Bierne palenie niszczy słuch!

Bierne palenie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wystawienie na działanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko chorób serca, raka płuc i astmy. Grupą szczególnie zagrożoną są dzieci i nastolatki. Ostatnie doniesienia naukowe mówią, że bierne palenie może powodować u młodych ludzi utratę słuchu. O ile wcześniej wiadomo było, że sami palacze często mają problemy ze słuchem, nowe badania udowodniły, że nawet pośrednie palenie może pogorszyć słuch.

Wpływ biernego palenia na słuch

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

W celu określenia wpływu biernego palenia na słuch nastolatków, naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili badania na 1,5 tys. nastolatków w wieku od 12 do 19 lat. Wszyscy młodzi ludzie przeszli badania słuchu związane z umiejętnością wychwycenia dźwięków o różnych wysokościach.

Zobacz film: "Negatywne skutki palenia u kobiet w ciąży"

Dodatkowo nastolatkom pobrano krew w celu określenia poziomu kotoniny – produktu rozkładu nikotyny w organizmie. Bardzo wysoki poziom kotoniny sugeruje, że dana osoba jest palaczem, zaś niższy, że została poddana działaniu dymu środowiskowego (biernemu paleniu).

Okazało się, że u nastolatków, które spędzały dużo czasu wśród palaczy, istniało większe prawdopodobieństwo problemów ze słuchem, związanych z nieumiejętnością wychwycenia dźwięków o niskiej częstotliwości. U około 12% młodych biernych palaczy wykryto częściową lub znaczną utratę słuchu w jednym uchu.

Dzieci nie mające kontaktu z dymem tytoniowym miały problemy ze słuchem jedynie w 8%. Możliwe jest, że taki sam problem ze słuchem dotyczy także dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Wcześniejsze badania wykazały, że jedynie palacze mogą mieć problemy ze słuchem. Analiza naukowców z Nowego Jorku udowodniła, że nawet osoby biernie palące mogą utracić słuch w związku z wystawieniem na działanie dymu tytoniowego. Ważne jest, aby lekarze sprawdzali jakość słuchu nastolatków podczas rutynowych badań, gdyż większość uczestników badania nie zdawała sobie sprawy z problemu, który ich dotyczył.

Naukowcy mają zamiar sprawdzić, czy bierne palenie ma związek z innymi problemami nastolatków, związanymi np. z zachowaniem. Młodzi ludzie, którzy mają problemy z wychwyceniem instrukcji nauczyciela, są bowiem częściej szufladkowani jako osoby z nadpobudliwością psychoruchową – ADHD.

Inne dolegliwości związane z biernym paleniem

Naukowe badania już wcześniej dostarczyły dowodów na to, że bierne palenie może powodować takie same problemy zdrowotne, jak palenie bezpośrednie. U osób poddanych działaniu dymu tytoniowego zwiększa się ryzyko zachorowania na raka, w szczególności raka płuc. Inny skutek biernego palenia to zwiększone prawdopodobieństwo chorób serca.

Kobiety ciężarne wystawione na działanie dymu papierosowego są bardziej podatne na poronienia, a u ich dzieci zwiększa się ryzyko wad wrodzonych oraz śmierci łóżeczkowej. Bierne palenie jest również odpowiedzialne za infekcje płucne, rozwój astmy u dzieci i dorosłych oraz zaostrzenie alergii. Niektórzy sugerują, że dym tytoniowy może doprowadzić do problemów z psychiką, a nawet do depresji.

Co roku bierne palenie przyczynia się do śmierci około 19 tys. Europejczyków, mimo zakazu palenia w miejscach publicznych. Bierne palenie jest realnym i poważnym zagrożeniem. Należy ograniczyć do minimum kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, nastolatków i kobiety ciężarne.

Komentarze (3)
~PhD
~PhD 11 miesięcy temu

Tylko kompletna ameba mogłaby wyciągnąć wnioski z tak żałosnego badania z tyloma błędami. Toż to z taką metodologią to ja mogę udowodnić że woda ma identyczny efekt, pytanie kto jest bardziej niekompetentny autor badania czy osoby na nie się powołujące.

Odpowiedz
~Paula
~Paula ponad rok temu

Racja , e- są zdrowsze :) i poręczniejsze, bo zwykłego papierosa , jak zapalę to jakoś nie bardzo mogę włożyć do kieszeni kiedy autobus przyjedzie , prawda?a e - tak :) nie muszę dopalać do końca .. a kiedy zajdzie potrzeba.. inhaluję atmant malina .. mniam..;)

Odpowiedz
~Kaśka
~Kaśka ponad rok temu

sory , mamy XXI wiek i takich bzdur dawno nie czytałam tzn, tak zgadzam sie ze palenie jest złe , czynne czy bierne ,jednak jak wytłumaczyć to ze dzieci rodzin palących są zdrowe , a ludzie zdrowi maja dzieci chore?? to sie kupy nie trzyma ...sama jestem palaczem co prawda palę e- papierosy które sa na pewno zdrowsze od zwykłych papierosów

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Papierosy - nikotyna, wpływ na zdrowie, uzależnienie, zagrożenia, nikotynizm
Uzależnienie od papierosów

Bierne palenie

Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby serca.

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Dzieci palących matek (WIDEO)

Dzieci palących matek (WIDEO) Odtwórz wideo

nie tylko paliła w ciąży, ale także naraża dziecko na bierne palenie? Dym tytoniowy niszczy rzęski w układzie oddechowym, a więc zaburza oczyszczanie układu (...) Nałogowe palenie papierosów...

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płodowy zespół ponikotynowy (WIDEO)

Płodowy zespół ponikotynowy (WIDEO) Odtwórz wideo

papierosy w czasie ciąży, ale także, jeśli partner matki palił w tym czasie. Bierne palenie kobiet w ciąży także jest bardzo szkodliwe dla dziecka (...) i także może wywołać płodowy zespół ponikotynowy. Bardzo niebezpieczne...

Rozedma płuc - objawy, leczenie

Palacz

Palacz

Rozedma płuc jest chorobą charakterystyczną dla osób uzależnionych od papierosów. Dym tytoniowy niszczy strukturę komórek płucnych, przez co zmienia się znacznie sprężystość tkanek, a przebieg wymiany gazowej jest upośledzony.

Uzależnienie od papierosów

Korzyści z rzucenia palenia

czynniki rakotwórcze i dostarcza je do innych organów. Osoby narażone na bierne palenie papierosów są w równym stopniu objęte ryzykiem zachorowania (...) , podobnie jak w przypadku papierosów, osoby narażone na bierne...

Ważne tematy

Ważny Temat - Całe życie słyszeć

. Picie kawy a nawet bierne palenie nie są tu bez znaczenia. Pierwsze badanie słuchu wykonywane jest już u noworodków, więc warto również w starszym wieku (...) Słuch jest bardzo często...

Czy w ciąży mogę...?

Przyszła matka z papierosem (WIDEO)

Przyszła matka z papierosem (WIDEO) Odtwórz wideo

kilku lat. Stosunkowo częstym problemem u dzieci palących kobiet są zaburzenia słuchu, zaburzenia behawioralne oraz zaburzenia neurologiczne. Palenie tytoniu (...) . Wiele niepalących kobiet ma styczność z dymem tytoniowym....