Trwa ładowanie...

Bierne palenie niszczy słuch!

Bierne palenie niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wystawienie na działanie dymu tytoniowego zwiększa ryzyko chorób serca, raka płuc i astmy. Grupą szczególnie zagrożoną są dzieci i nastolatki. Ostatnie doniesienia naukowe mówią, że bierne palenie może powodować u młodych ludzi utratę słuchu. O ile wcześniej wiadomo było, że sami palacze często mają problemy ze słuchem, nowe badania udowodniły, że nawet pośrednie palenie może pogorszyć słuch.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

1. Wpływ biernego palenia na słuch

Bierne palenie
Bierne palenie

Bierne palenie jest równie niezdrowe, jak aktywne. Najczęstsze konsekwencje zdrowotne palenia to choroby...

zobacz galerię

W celu określenia wpływu biernego palenia na słuch nastolatków, naukowcy z Nowego Jorku przeprowadzili badania na 1,5 tys. nastolatków w wieku od 12 do 19 lat. Wszyscy młodzi ludzie przeszli badania słuchu związane z umiejętnością wychwycenia dźwięków o różnych wysokościach.

Dodatkowo nastolatkom pobrano krew w celu określenia poziomu kotoniny – produktu rozkładu nikotyny w organizmie. Bardzo wysoki poziom kotoniny sugeruje, że dana osoba jest palaczem, zaś niższy, że została poddana działaniu dymu środowiskowego (biernemu paleniu).

Okazało się, że u nastolatków, które spędzały dużo czasu wśród palaczy, istniało większe prawdopodobieństwo problemów ze słuchem, związanych z nieumiejętnością wychwycenia dźwięków o niskiej częstotliwości. U około 12% młodych biernych palaczy wykryto częściową lub znaczną utratę słuchu w jednym uchu.

Dzieci nie mające kontaktu z dymem tytoniowym miały problemy ze słuchem jedynie w 8%. Możliwe jest, że taki sam problem ze słuchem dotyczy także dźwięków o wysokiej częstotliwości.

Wcześniejsze badania wykazały, że jedynie palacze mogą mieć problemy ze słuchem. Analiza naukowców z Nowego Jorku udowodniła, że nawet osoby biernie palące mogą utracić słuch w związku z wystawieniem na działanie dymu tytoniowego. Ważne jest, aby lekarze sprawdzali jakość słuchu nastolatków podczas rutynowych badań, gdyż większość uczestników badania nie zdawała sobie sprawy z problemu, który ich dotyczył.

Naukowcy mają zamiar sprawdzić, czy bierne palenie ma związek z innymi problemami nastolatków, związanymi np. z zachowaniem. Młodzi ludzie, którzy mają problemy z wychwyceniem instrukcji nauczyciela, są bowiem częściej szufladkowani jako osoby z nadpobudliwością psychoruchową – ADHD.

Bierne palenie niszczy słuch!
Bierne palenie niszczy słuch! (Zdjęcie autorstwa suesun / CC0 1.0)

2. Inne dolegliwości związane z biernym paleniem

Naukowe badania już wcześniej dostarczyły dowodów na to, że bierne palenie może powodować takie same problemy zdrowotne, jak palenie bezpośrednie. U osób poddanych działaniu dymu tytoniowego zwiększa się ryzyko zachorowania na raka, w szczególności raka płuc. Inny skutek biernego palenia to zwiększone prawdopodobieństwo chorób serca.

Kobiety ciężarne wystawione na działanie dymu papierosowego są bardziej podatne na poronienia, a u ich dzieci zwiększa się ryzyko wad wrodzonych oraz śmierci łóżeczkowej. Bierne palenie jest również odpowiedzialne za infekcje płucne, rozwój astmy u dzieci i dorosłych oraz zaostrzenie alergii. Niektórzy sugerują, że dym tytoniowy może doprowadzić do problemów z psychiką, a nawet do depresji.

Co roku bierne palenie przyczynia się do śmierci około 19 tys. Europejczyków, mimo zakazu palenia w miejscach publicznych. Bierne palenie jest realnym i poważnym zagrożeniem. Należy ograniczyć do minimum kontakt osób niepalących z dymem tytoniowym, szczególnie jeśli chodzi o dzieci, nastolatków i kobiety ciężarne.

Następny artykuł: Choroby wywoływane przez palenie tytoniu

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.