Trwa ładowanie...

Bioxetin – charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
27.09.2021 13:20
Bioxetin to lek antydepresyjny
Bioxetin to lek antydepresyjny (AdobeStock)

Bioxetin to lek antydepresyjny. Substancją czynną leku Bioxetin jest fluoksetyna. Dawkowanie leku ustala lekarz prowadzący. Lek jest dostępny na receptę.

spis treści

1. Wskazania do stosowania leku Bioxetin

Wskazania do stosowania leku Bioxetin to: zespoły depresyjne, depresja z lękiem, depresje oporne na inne leki, bulimia oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsywne.

2. Przeciwskazania do stosowania leku

Przeciwwskazania do stosowania leku Bioxetin to: uczulenie na składniki leku, padaczka, choroby wątroby, choroby nerek, choroby serca, cukrzyca.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Bioxetin jest również przyjmowanie innych antydepresantów, innych leków działających na ośrodkowy układ nerwowy, doustne leki przeciwcukrzycowe, insulinę oraz preparaty zawierające ziele dziurawca.

Leku Bioxetin nie powinny stosować kobiety podejrzewające, będące w ciąży, a także karmiace piersią.

Depresja - zdjęcia
Depresja - zdjęcia

Mężczyzna w depresji (Vincenta van Gogha)

zobacz galerię

3. Bezpieczne dawkowanie Bioxetinu

Podczas leczenia dużej depresji stosuje się 20 mg leku Bioxetin na dobę. W razie potrzeby dawka Bioxetin może zostać zwiększona przez lekarza prowadzącego do 60 mg na dobę. Przyjmowanie leku Bioxetin powinno być kontynuowane przez 6 miesięcy.

W leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych początkowa dawka leku Bioxetin to 20 mg na dobę Maksymalna dawka leku Bioxetin to 60 mg na dobę. Jeżeli po 10 tygodniach od rozpoczęcia leczenia lekiem Bioxetin pacjent nie zobaczy poprawy swojego stanu zdrowia lekarz rozważy dalsze leczenie tym lekiem.

Bioxetin w leczeniu bulimii stosuje się w dawce 60 mg na dobę.

Pacjenci z chorą wątrobą powinni przyjmować mniejsze dawki w większych odstępach czasu (np. co drugi dzień). Preparatu nie stosuje się u dzieci poniżej 18 roku życia.

Lek Bioxetin stosuje się raz albo dwa razy na dobę o określonej porze podczas posiłku, bądź pomiędzy posiłkami.

Cena leku Bioxetin to ok. 11 zł za 30 tabletek.

4. Działania niepożądane i skutki uboczne stosowania leku

Działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Bioxetin to: uczucie zmęczenia, zaburzenia snu, nerwowość, lęk, osłabienie siły mięśniowej, bóle głowy, zawroty głowy, zmniejszenie łaknienia, nudności i wymioty, biegunka czy niestrawność.

Skutki uboczne Bioxetinu to także: suchość w ustach, gorączka, przemijające łysienie, nadmierna potliwość, zaburzenia nastroju, bóle stawów, zaburzenia oddawania moczu.

W czasie stosowania leku Bioxetin może dojść do zaburzeń w prowadzeniu pojazdów i obsłudze maszyn mechanicznych, dlatego też należy zaprzestać wykonywania tych funkcji do momentu zaprzestania leczenia bądź upewnienia się, że zdolność psychoruchowa nie została upośledzona.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze