Trwa ładowanie...

Biseksualizm - orientacja psychoseksualna, na czym polega?

Odmienne orientacje seksualne wciąż postrzegane są przez pryzmat wielu stereotypów. Chociaż społeczeństwo zaczyna coraz bardziej otwierać się na mniejszości seksualne, wciąż wiele jest przypadków nietolerancji wobec ludzi o orientacji biseksualnej. Osoby biseksualne mogą czuć pociąg seksualny (a także emocjonalny i romantyczny) do obu płci. Żadna orientacja seksualna, także orientacja biseksualna, nie jest powodem do wstydu, jest po prostu cechą właściwą każdemu człowiekowi. Biseksualizm kobiet i mężczyzn nie oznacza braku wierności - tak, jak osoby heteroseksualne, biseksualiści tworzą udane związki z partnerami ich płci lub płci przeciwnej.

spis treści

1. Biseksualizm a orientacja psychoseksualna

Orientacja seksualna, a raczej psychoseksualna, definiuje to, jak postrzegamy samych siebie, również w relacjach z innymi ludźmi. Jest to nasza tożsamość seksualna, czyli część nas. Orientacja seksualna określa seksualny, emocjonalny i romantyczny pociąg danej osoby do danej płci. Obejmuje ona zarówno odczucia względem danej płci, jak i poczucie przynależności. Dana orientacja nie musi być manifestowana w wyglądzie lub zachowaniu danej osoby.

Zobacz film: "Biseksualizm"

Niekiedy osoby należące do mniejszości seksualnych nie decydują się na życie zgodne ze swoją orientacją, a w przypadku biseksualizmu mogą dokonać wyboru, z partnerem jakiej płci pragną się związać. Warto pamiętać, że orientacja seksualna nie jest tożsama z płcią z biologicznego punktu widzenia, tożsamością płciową ani z rolą pełnioną w społeczeństwie. Nie ogranicza się również jedynie do pociągu seksualnego, ale obejmuje również potrzebę bliskości i przywiązania oraz chęć wspólnego życia w związku z inną osobą.

Osoby biseksualne mogą stworzyć szczęśliwy związek zarówno z kobietą, jak i mężczyzną
Osoby biseksualne mogą stworzyć szczęśliwy związek zarówno z kobietą, jak i mężczyzną

Uważa się, ze heteroseksualizm i biseksualizm to dwa bieguny jednego kontinuum. Biorąc pod uwagę całą populację – orientacja seksualna większości ludzi mieści się przy biegunie heteroseksualnym, niewielka część przy biegunie homoseksualnym, a pewna część pozostaje pomiędzy biegunami. Część osób na różnych etapach swojego życia może reagować raz na bodźce płynące od kobiet, a innym razem od mężczyzn, a co za tym idzie – podejmować kontakty seksualne z partnerami raz jednej, raz drugiej płci.

Orientacja seksualna, w tym zarówno heteroseksualizm, homoseksualizm, jak i biseksualizm, zaczyna ujawniać się w późnym dzieciństwie i na początku okresu dojrzewania. Wtedy to dostrzega się zwiększone zainteresowanie i pociąg do danej płci.

10 ciekawostek o seksie, które na pewno cię zaskoczą
10 ciekawostek o seksie, które na pewno cię zaskoczą [11 zdjęć]

Może ci się wydawać, że na temat seksu wiesz już wszystko. Okazuje się, że istnieje wiele faktów, o

zobacz galerię

Pociąg ten może objawić się niezależnie od pierwszych doświadczeń seksualnych. Dana osoba może określić się w kategoriach orientacji homoseksualnej, heteroseksualnej lub biseksualnej, nawet nie mając żadnych doświadczeń seksualnych. Niekiedy w okresie dojrzewania młodemu człowiekowi trudno jest określić swoją orientację, która definiuje się dopiero po kontaktach seksualnych z partnerami obojga płci. Zdarza się również, że określenie orientacjiopóźniają uprzedzenia i dyskryminacja względem mniejszości seksualnych.

2. Wnioski Alfred Kinseya

Seksuolog Alfred Kinsey uważa, że orientację seksualną danej osoby można określić na kontinuum. Zaproponował on sześciostopniową skalę, na której zero oznacza nastawienie wyłącznie heteroseksualne, bez elementu homoseksualnego, zaś sześć to nastawienie jednoznacznie homoseksualne. Pomiędzy tymi dwoma biegunami Kinsey zaklasyfikował zachowania, w których odnaleźć można zarówno przejawy hetero-, jak i homoseksualizmu. Można powiedzieć, że pośrodku (trzy – na skali) znajdują się zachowania biseksualne. Można powiedzieć, że dla osób o takim nastawieniu dla uzyskania pełnej satysfakcji seksualnej nie ma znaczenia, czy kontakt odbywa się z kobietą czy z mężczyzną.

3. Czym jest biseksualizm?

Biseksualizm kobiet i mężczyzn to orientacja seksualna polegająca na odczuwaniu seksualnego, emocjonalnego i romantycznego pociągu do osób obu płci. Nie oznacza to jednak, że kobieta o orientacji biseksualnej, odczuwając pociąg do innych kobiet, postrzega siebie jako mężczyznę. Przynależność do orientacji biseksualnej jest niezależna od poczucia przynależności do danej płci.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Osoby biseksualne mogą założyć szczęśliwy i rozwijający związek zarówno z osobą płci przeciwnej, jak i własnej. Warto przy tym pamiętać, że chociaż osobę taką mogą pociągać osoby płci przeciwnej do płci partnera, nie oznacza to, że nie będą mu wierne.

Osoby biseksualne, tak jak osoby o innych orientacjach, mogą założyć szczęśliwy związek na zasadach wyłączności. Nie istnieją badania, które mogłyby wskazać, co jest przyczyną postrzegania siebie w kategoriach orientacji biseksualnej, homoseksualnej lub heteroseksualnej. Wielu naukowców twierdzi, że wpływ na orientację seksualną mogą mieć zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Większość osób twierdzi, że ich orientacja seksualna jest całkowicie niezależna od ich wyboru.

4. Biseksualizm a homoseksualizm

Wielu ludzi błędnie ocenia osoby orientacji biseksualnej i myli je z osobami homoseksualnymi. Warto jednak zauważyć, że w przypadku gdy osoba biseksualna żyje w satysfakcjonującym związku z partnerem płci przeciwnej, jej zainteresowanie przedstawicielami własnej płci maleje. W takim układzie dana osoba podejmuje jedynie kontakty heteroseksualne. Jednak jeśli na przykład z powodu kłótni lub nieporozumień jej zadowolenie ze współżycia obniży się, zwiększy się siła orientacji homoseksualnej, a kontakty seksualne z przedstawicielami przeciwnej płci mogą w ogóle zostać wyeliminowane.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Magdalena Boniuk
Biseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego lub romantycznego wobec zarówno mężczyzn, jak i kobiet.
Biseksualizm to odczuwanie pociągu seksualnego lub romantycznego wobec zarówno mężczyzn, jak i kobiet. (Adobe Stock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza