Trwa ładowanie...

Ból pleców między łopatkami – co oznacza, przyczyny, leczenie

Wiele osób skarży się na dolegliwości związane z kręgosłupem. Jeszcze częściej pacjenci określają dyskomfort związany z bólem pleców między łopatkami. Może on oznaczać różne choroby i warto go skonsultować ze specjalistą.

Zobacz film: "Najlepsze ćwiczenia na kręgosłup"

spis treści

1. Ból pleców między łopatkami – co oznacza

Można by rzec, że [ból pleców](http://ból pleców) miedzy łopatkami to choroba zawodowa. Doskwiera tym, którzy przez długi czas pracują w takiej samej pozycji, na przykład w biurze, przed komputerem, przy taśmie produkcyjnej lub przy pacjencie. Ból pleców między łopatkami pojawia się dlatego, że pozycja ta nie jest naturalna, wprost przeciwnie jest wymuszona przez warunki pracy. Jednostajność ułożenia ciała to jedno, a jego pochylenie w przód to drugie. Obciąża nie tylko kręgosłup, ale także mięśnie i inne tkanki. Taka postawa ciała nie tylko skutkuje bólem pleców między łopatkami, ale także zaburza pracę organów wewnętrznych.

Dość prostą zasadą, aby zapobiec bólowi pleców między łopatkami jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Można ją łatwo otrzymać dzięki temu, że będziemy trzymali proste plecy. Uszy, ramiona, biodra, a także kolana i kostki powinny być ułożone w linii prostej.

2. Ból pleców między łopatkami – przyczyny

Przyczyniać się do bólu pleców między łopatkami mogą różnego rodzaju choroby. Wyróżnia się cztery najczęstsze dolegliwości, które powodują dyskomfort. Po pierwsze, ból pleców między łopatkami może być objawem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Atakuje ona krążki i stawy międzykręgowe, a także trzony kręgów i więzadła tak, że dochodzi do ich zwyrodnienia. W wyniku czego pojawia się zapalenie i inne skutki, które powodują ból kręgosłupa między łopatkami oraz nie pozwalają na swobodny ruch.

Ból pleców między łopatkami uznawany jest za chorobę zawodową
Ból pleców między łopatkami uznawany jest za chorobę zawodową

Drugą popularną chorobą jest dyskopatia. To schodzenie objawia się wysunięciem krążka międzykręgowego lub przepukliną. Inne, podobne zmiany na innych odcinkach kręgosłupa mogą promieniować aż do łopatek. W zależności od trybu życia i stadium choroby dolegliwości te mogą mieć różne natężenia.

Trzecią chorobą, którą wyróżnia się jako powodującą ból pleców między łopatkami, jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Jest to choroba reumatyczna, zalicza do grupy schorzeń na tle autoimmunologicznym. Oprócz bólu pleców między łopatkami, powoduje sztywnienie i znaczne ograniczenie zakresu ruchowego.

Wreszcie czwarta, ostatnimi schorzeniami, które mogą przyczyniać się do powstawania bólu pleców między łopatkami są wady postawy. Zalicza się tu przede wszystkim skoliozękifozę. Takie anomalie mogą powodować dyskomfort.

Mity i fakty dotyczące bólu pleców
Mity i fakty dotyczące bólu pleców [10 zdjęć]

To naturalne, że wraz z wiekiem ¾ populacji ma problemy z bolesnością pleców. Mogą oni odczuwać ostry,...

zobacz galerię

3. Ból pleców między łopatkami – leczenie

Jeżeli bóle pleców między łopatkami pojawiają się często wówczas powinno się zasięgnąć porady specjalisty. Lekarz po szczegółowym wywiadzie, powinien zbadać pacjenta, a w razie konieczności zlecić dodatkowe badania obrazowe.

Następny artykuł: Ból w dole pleców

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.