Przejdź na WP

Ból pod kolanem – torbiel Bakera i inne przyczyny

Ból pod kolanem jest najczęściej objawem urazu lub rozwijającego się stanu zapalnego w obrębie stawu kolanowego. Za ból pod kolanem w wielu przypadkach odpowiedzialna jest torbiel Bakera. Jest to cysta powstająca na skutek choroby zwyrodnieniowej lub przeciążenia stawu kolanowego. Terapia opiera się na zastopowaniu odpowiedniej farmakoterapii i fizykoterapii. W niektórych przypadkach jedyną skuteczną formą leczenia może okazać się zabieg chirurgiczny.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Ból pod kolanem - torbiel Bakera

Jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn bólu pod kolanem jest torbiel Bakera. Jest to położony w tylno-przyśrodkowej części kolana guzek wypełniony płynem. Płyn w torbieli gromadzi w wyniku stanu zapalnego, a dokładniej jego wpływu na ciśnienie wewnątrzstawowe.

Mężczyzna cierpiący z powodu bólu pod kolanem w trakcie konsultacji ortopedycznej.
Mężczyzna cierpiący z powodu bólu pod kolanem w trakcie konsultacji ortopedycznej.

Ból pod kolanem wywołany torbielą Bakera występuje często razem z innymi dolegliwościami wewnątrz stawu, takimi jak między innymi:

Torbiel Bakera jest także typowym symptomem choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (gonartrozy). Należy jednak pamiętać, że torbiel Bakera nie jest odpowiedzialna za każdy ból pod kolanem. Dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, konieczne jest wykonanie dokładnej diagnostyki w celu wykluczenia innych przyczyn, takich jak żylaki, tętniaki, nowotwory lub zakrzepowe zapalenie żył.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych...

zobacz galerię

Typowymi objawami mogącymi wskazywać na występowanie torbieli Bakera są między innymi:

 • ból pod kolanem nasilający się podczas wysiłku fizycznego;
 • wyczuwalny guz umiejscowiony pod kolanem;
 • ból pod kolanem występujący w godzinach nocnych;
 • zmniejszona ruchomość stawu kolanowego;
 • zaczerwienienie skóry pod kolanem;
 • obrzęk kończyny dolnej;
 • ocieplenie skóry pod kolanem;
 • drętwienie łydki.

Leczenie tego schorzenia jest głównie uzależnione od tego, jak bardzo nasilone są objawy. W przypadku, gdy torbiel nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, zazwyczaj stosuje się leczenie o charakterze zachowawczym. Polega ono na odciążeniu stawu kolanowego, przez unikanie wysiłku fizycznego. Zazwyczaj w takiej sytuacji lekarza zaleca też przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Pomaga też stosowanie odpowiednich zabiegów, takich jak:

W przypadku, gdy ból pod kolanem wywołany przez torbiel Bakera jest bardzo nasilony, wykonuje się punkcje cysty w celu odessania płynu. Zabieg ten należy zwykle wykonać kilkukrotnie. Gdy cysta jest odporna na leczenie zachowawcze lub jest ona wyjątkowo duża, zalecane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu cysty.

Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy
Trzy rodzaje produktów, które sprawiają, że bolą cię stawy [4 zdjęcia]

Zesztywniałe, obrzęknięte i bolesne stawy skutecznie utrudniają sprawne funkcjonowanie. Według danych...

zobacz galerię

2. Ból pod kolanem – inne przyczyny

Ból pod kolanem może być spowodowany wieloma czynnikami. Może on między innymi wynikać z trybu życia oraz być spowodowany poważnymi problemami ze zdrowiem. Do najczęściej występujących przyczyn bólu pod kolanem oprócz torbieli Bakera zalicza się:

 • uraz tylnego rogu łąkotki – ból pod kolanem, któremu towarzyszy uczucie niestabilnego stawu, może być spowodowany uszkodzeniem tylnego fragmentu łąkotki lub włókien mocujących ją do ścięgna mięśnia podkolanowego;
 • zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego – jest to schorzenie powstające na skutek przeciążenia, w tym wypadku ból nasila się podczas kucania;
 • zapalenie ścięgna mięśnia brzuchatego łydki – w tej sytuacji ból występuje w obrębie wewnętrznej tylnej lub zewnętrznej części stawu kolanowego;
 • zapalenie ścięgna mięśnia dwugłowego uda – schorzenie objawia się bólem pod kolanem zlokalizowanym po zewnętrznej części stawu;
 • tętniak tętnicy podkolanowej;
 • dolegliwości o pochodzeniu żylnym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy