Trwa ładowanie...

Bóle pleców w ciąży

Jeśli doskwiera Ci ból pleców w ciąży, koniecznie zmień swoje przyzwyczajenia. Być może przed ciążą nie prowadziłaś aktywnego trybu życia? Miałaś skłonności do garbienia się, zakładania nogi na nogę. Teraz regularnie przybierasz na wadze, środek ciężkości ciała uległ przesunięciu ku przodowi, dlatego jesteś narażona na nadwerężenie odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Zatem może dojść do przemieszczenia dysków, a także ucisku na zakończenia nerwowe. Wówczas pojawia się ból kręgosłupa. Jak mu zapobiec?

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

1. Zmiana przyzwyczajeń w ciąży

  1. Ból krzyża w ciąży zazwyczaj dotyczy odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Jeśli stoisz długo w autobusie, w kolejce do lekarza - staraj się od czasu do czasu raz jedną, raz długą nogę opierać o stopień lub krawędź. W ten sposób przenosisz ciężar ciała z nogi na nogę, aktywujesz różne partie mięśni. Zmieniaj nieustannie pozycje, gdyż bezruch powoduje skurcze macicy, a więc stanowi zagrożenie ciąży.
Ćwiczenia aerobowe w ciąży
Ćwiczenia aerobowe w ciąży

Na ból pleców skuteczne jest pływanie, ponieważ woda odciąża dolegliwości ciążowe.

zobacz galerię
  1. Zrezygnuj z butów na wysokim obcasie. Nawet jeśli przed ciążą chodziłaś na szpilkach, chodź w butach o grubej i elastycznej podeszwie. But powinien być dobrze dobrany do aktualnej wielkości stopy. Optymalna wysokość obcasa to jedynie 2 cm.
  2. Unikaj prac domowych: przenoszenia ciężarów, upinania firan, odkurzania, szorowania podłogi, przynoszenia pełnego wiadra z wodą do mycia podłóg. Możesz zaszkodzić nie tylko kręgosłupowi, ale także ciąży.

Bóle pleców dokuczają zwykle w nocy lub rano. Z rosnącym brzuchem trudno ułożyć się do snu. Najlepiej śpij na boku, a nogę znajdującą się wyżej zegnij w kolanie - możesz położyć pod nią poduszkę. Ta pozycja ułatwia oddychanie.

W ciągu dnia, gdy będzie bolał cię kręgosłup, połóż się na dywanie lub materacu, z nogami uniesionymi pod kątem prostym w stawach biodrowych i kolanowych - to łagodzi dolegliwości bólowe kręgosłupa w ciąży, a także stanowi profilaktykę przeciwobrzękową.

2. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

  • Basen

Jeśli bolą cię plecy, wybierz się na basen. Doskonale sprawdza się pływanie, najlepiej na plecach. W wodzie można uprawiać aqua aerobik czy spacer wodny. Dzięki temu odciążasz całe ciało, a ciśnienie hydrostatyczne zmniejsza obrzęki. Aktywność fizyczna jest zawsze zalecana, kiedy ciąża przebiega prawidłowo. Gdy ból pleców dopada cię nagle, pomoże kąpiel wodna, w wodzie o temperaturze do 36 stopni Celsjusza.

  • Gimnastyka

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży mogą być przyjemne, jeśli stopniowo będziesz zwiększać wysiłek. Ćwiczenia na bóle krzyża będą odpowiednią gimnastyką dla kobiety w ciąży. Najlepiej poprosić o zestaw ćwiczeń fizjoterapeutę.

3. Kiedy bolą plecy

  1. Ból kręgosłupa można złagodzić poprzez delikatny masaż tych miejsc, najlepiej przed snem, w pozycji na lewym boku.
  2. Możesz udać się do fizjoterapeuty, który udzieli ci konkretnych wskazówek, co do właściwego trybu życia i ćwiczeń w czasie ciąży.

Żadne ćwiczenia nie pomagają, a ty cierpisz na dolegliwości związane z wadami kręgosłupa? Od początku ciąży powinnaś być pod opieką ortopedy i rehabilitanta. Jedyna rada na ból pleców to stałe ćwiczenia, które poleci ci specjalista. Ból pleców w ciąży zazwyczaj nie jest groźną dolegliwością w ciąży i wynika z obciążenia kręgosłupa spowodowanego rozwijającym się płodem oraz z fizjologicznej zmiany środka ciężkości ciała. Bóle pleców potrafią jednak skutecznie uprzykrzyć życie przyszłej mamie. Jeśli nie wiesz, jak sobie pomóc, najlepiej zgłoś się po rady i ćwiczenia do fizjoterapeuty.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.