Trwa ładowanie...

Bullying- czym jest, kto najczęściej pada ofiarą bullyingu?

Bullying to słowo, które w języku angielskim oznacza tyranizowanie, zastraszanie. Zjawisko bullyingu, inaczej znęcania się, dotyczy dzieci i nastolatków. Oprawcy robią wszystko, by młody człowiek został wykluczony ze społeczności szkolnej. Zjawisko prowadzi zazwyczaj do obniżenia samooceny ofiary, zaburzeń lękowych, nerwicy, a nawet depresji. W najgorszych przypadkach może prowadzić również do samobójstwa.

spis treści

1. Bullying – czym jest?

Bullying dotyczy zachowań werbalnych, społecznych, a także fizycznych. W języku angielskim słowo to oznacza znęcanie, zastraszanie. Bullying jest długotrwałym działaniem, które zmierza do wykluczenia danego ucznia ze społeczności szkolnej lub z grupy rówieśniczej. Młodzi oprawcy dokuczają, obrażają, a także szydzą ze swojej ofiary. Bullying może również opierać się na przemocy fizycznej, np. kopaniu, biciu, opluwaniu, popychaniu, czy niszczeniu rzeczy młodej ofiary.

Zobacz film: "Cyberprzemoc - jak uchronić dziecko?"

Osoby, które padły ofiarą bullyingu przyznają, że zjawisko to może bardzo negatywnie wpłynąć na psychikę młodego człowieka. Zazwyczaj prowadzi do obniżenia samooceny, nerwicy, złego samopoczucia, czy strachu przed rówieśnikami.

Bullying może przybierać także formę relacyjną. Polega wówczas na wrogich gestach, wrogich minach, manipulacji, celowym wykluczaniu kogoś z grupy. Jego celem jest pomijanie, a w efekcie odizolowanie ofiary z danej społeczności. Zachowania przemocowe stają się bullyingiem, kiedy dochodzi do nich co jakiś czas.

Dowiedz się więcej:

2. Bullying, a cyberbullying

Bullying może przybierać różne formy. W ostatnich latach, w związku z rozwojem technologii, bardzo powszechny stał się tzw. cyberbullying. Polega on zazwyczaj na publikowaniu w Internecie poniżających zdjęć, czy nieprawdziwych treści, które uderzają w ofiarę.

Cyberbullying, nazywany także cyberprzemocą to nic innego jak prześladowanie i tyranizowanie młodego człowieka za pośrednictwem Internetu. Sprawcami cyberprzemocy są zazwyczaj rówieśnicy ofiary lub znajomi z klasy. Zdarza się również, że sprawcą cyberbullyingu jest kompletnie obca, przypadkowa osoba.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Kto najczęściej pada ofiarą bullyingu?

Kto najczęściej pada ofiarą bullyingu? Zdaniem specjalistów każdy może stać się ofiarą prześladowcy, zauważalne jest jednak to, że wiele ofiar bullyingu posiada wspólne cechy. Prześladowcy zazwyczaj wybierają ofiary cechujące się:

4. Bullying – negatywne skutki tego zjawiska

Zjawisko bullyingu, inaczej znęcania się może, skutkować różnorodnymi problemami natury psychicznej. Ofiary bullyingu początkowo czują złość, gniew, smutek i bezradność. Osoby prześladowane mogą borykać się z obniżoną samooceną, osłabieniem, spadkiem energii, zaburzeniami snu, zaburzeniami lękowymi, nerwicą, a także depresją.

Po pewnym czasie mogą odczuwać utratę poczucia bezpieczeństwa, a nawet borykać się z myślami samobójczymi. Bullying to niebezpieczne zjawisko, które należy eliminować. Nie należy pozostawać wobec niego obojętnym.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza