Trwa ładowanie...

Ca 19 9 – charakterystyka, wskazania, opis badania, norma, interpretacja wyników

Ca 19 9 jest antygenem nowotworowym. Ca 19 9 znajduje się we krwi osób, które chorują na raka. Zazwyczaj obecność tego czynnika w organizmie związana jest z nowotworami układu pokarmowego. W jaki sposób wykonywane jest badanie na obecność Ca 19 9? Ile kosztuje badanie? I w jaki sposób interpretować wyniki?

Zobacz film: "Badania w RZS"

spis treści

1. Ca 19 9 – charakterystyka

Antygen nowotworowy Ca 19 9 to marker, dzięki któremu możliwe jest wykrycie choroby nowotworowej. Antygen nowotworowy Ca 19 9 nie jest zwyczajnym markerem, gdyż wytwarzany jest przez niektóre organy człowieka, dlatego jest obecny w wynikach badań zdrowego człowieka. Dopiero jego znaczne odchylenie od normy świadczy o tym, że w organizmie człowieka zachodzą poważne zmiany, świadczące o chorobie nowotworowej.

2. Ca 19 9 – wskazania

Poziom antygenu Ca 19 9 bada się wówczas, gdy u pacjenta występuje podejrzenie choroby nowotworowej związanej z przewodem pokarmowym. Ca 19 9 wykonuje się, gdy występuje podejrzenie raka trzustki, dróg żółciowych, raka wątroby, raka jelita grubego czy raka żołądka.

Dzięki przeprowadzeniu badania Ca 19 9 można także wykryć stany zapale wątroby, trzustki czy układu pokarmowego. Przeprowadzenie badania na obecność antygenu Ca 19 9 zaleca się także w celu monitorowania osoby chorych na nowotwory. Specjaliści sprawdzają, czy dotychczasowe leczenie przynosi jakiekolwiek efekty.

Dzięki badaniu Ca 19 9 można także rozróżnić daną chorobę układu pokarmowego. Z każdym badaniem pacjent musi zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który najdokładniej stwierdzi procesy zachodzące w organizmie i zastosuje najodpowiedniejsze leczenie.

3. Ca 19 9 – opis badania

Badanie antygenu Ca 19 9 jest całkowicie bezbolesne i bardzo szybkie. Polega na pobraniu próbki krwi pacjenta z żyły łokciowej. Koszt badania Ca 19 9 wynosi około 40 złotych.

4. Ca 19 9 – norma

Ca 19 9 wytwarzany jest przez kilka organów w organizmie człowieka, należą do nich: gruczoły ślinowe, trzustka, oskrzela czy nawet drogi żółciowe. Dlatego pacjent nie powinien wpadać w panikę, gdy jego wynik pokaże obecność Ca 19 9 we krwi, niemalże każdy człowiek ma zdolność do wytwarzania Ca 19 9. Prawidłowe stężenie Ca 19 9 we krwi wynosi 37 U/ml.

5. Ca 19 9 – interpretacja wyników

Jeżeli pacjent choruje na nowotwór, to stężenie Ca 19 9 rośnie do wysokiego poziomu, może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy U/ml. Taki wynik najczęściej świadczy o raku trzustki, jednak możliwe jest wystąpienie także innych nowotworów czy stanów zapalnych. Podczas stanów zapalnych stężenie Ca 19 9 nie jest na aż tak wysokim poziomie.

Musisz to wiedzieć

Należy pamiętać, iż samo wykonanie badania Ca 19 9 nie zawsze jest miarodajne. Specjaliści zalecają wykonanie kompletu badań potwierdzających występowanie danego schorzenia. Dlatego nie można kierować się jedynie jednym przeprowadzonym badaniem.

Warto wiedzieć, iż rak trzustki jest niezwykle podstępną chorobą, gdyż nie można jej wykryć w początkowym stadium. Badanie Ca 19 9 nie jest na tyle czułe i dokładne, aby potwierdzić tę chorobę. Raka trzustki najczęściej wykrywa się w ostatnim stadium choroby, kiedy jej poziom jest bardzo zaawansowany.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.